Свържи се с нас

Новини

Президентът: България не може да си позволи да пилее повече историческо време

Published

on

България не може да си позволи да пилее повече историческо време. Трябва да имаме кабинет с широка парламентарна и обществена подкрепа. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти преди откриването на първото заседание на новоизбраното 46-о Народно събрание.

Държавният глава пожела успех на народните представители и посочи, че посланията му към тях при откриването на предишния парламент преди три месеца са актуални и днес. Голямата задача пред нашите народни избраници е възстановяването на парламентаризма, укрепването на държавността, ефективното законодателство в интерес на обществото, реалният парламентарен контрол върху изпълнителната власт, но най-важната непосредствена задача е съставянето на редовен кабинет, заяви държавният глава.

Служебното правителство започна важни промени в нашето общество, в държавата, и се надявам излъченият редовен кабинет от Народното събрание да продължи с оздравяването на държавността и модернизацията на страната, посочи още президентът.

В отговор на въпрос за последния доклад на Европейската комисия за върховенството на закона в страните членки на ЕС, държавният глава посочи, че тревожните констатации и у нас, и от чужбина, за състоянието на правосъдието, борбата с корупцията, медийната среда трябва най-сетне да доведат до реални промени.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Момче е първото родено бебе в Габрово

Published

on

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.

Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.

През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.

Зареди още

Новини

Габрово ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста

Published

on

И тази година Габрово ще спази традицията, почитайки големия християнски празник Богоявление (Йордановден) на 6 януари. Той ще бъде отбелязан с ритуал по потапяне на Светия кръст във водите на река „Янтра“.

На Йордановден във всички габровски храмове ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет.

Празникът ще започне сутринта със Света литургия и водосвет, отслужени в църквата „Успение Богородично“ в центъра на Габрово.

Оттам ще тръгне и литийното шествие на габровските свещеници, което ще стигне до площад „Първи май“, където в 11.30 часа бъде отслужен водосвет за Богояление.

Около 12.00 часа се очаква ще бъде извършен и ритуалът по потапянето на богоявленския кръст, в района на моста „Игото“.

Във връзка с провеждането на празника на 6 януари ще бъде ограничено движението на автомобили по ул. „Генерал Радецки“, от пл.“1-ви Май“ до пресечката с ул. „Отец Паисий“ и по ул. „Отец Паисий“ от пресечката с ул. “Генерал Радецки“ до пл. „Игото“, за времето от 11.30 до 13.00 часа.

Зареди още

Любопитно

Честита Нова 2026 година, скъпи читатели!

Published

on

От сърце ви благодарим, че и през изминалата година бяхте с нас — споделяхте, четяхте, коментирахте и ни давахте сила да продължим да разказваме историите на нашия град, нашите хора и нашето време.

Нека 2026 година ви донесе здраве, защото то е началото на всичко. Нека има късмет, за да намирате път.

Нека в сърцата ви винаги гори топлина, която да стопля вас и близките ви. Нека ви водят доброта и красота — в думите, в делата, в света около вас.

И нека всеки ден ви носи добри новини, които да вдъхновяват и да ни напомнят, че хубавото е тук — стига да го видим.

Нека 2026 година бъде светла, мирна и пълна с човечност!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица