Свържи се с нас

Новини

Единен цифров сертификат за пътуване в ЕС от началото на юли

Published

on

Считано от 1 юли, българските граждани ще могат да пътуват в Европейския съюз, вкл. Лихтенщайн, Швейцария, Исландия и Норвегия с единен цифров сертификат, който се издава от Националната здравно-информационна система.

Сертификатът удостоверява, че дадено лице е ваксинирано срещу КОВИД-19, има отрицателен резултат от тест или е преболедувало инфекцията. При документа за наличие на негативен тест е описан вида на теста, датата на тестване, резултатите, производителя, лабораторията, която е извършила теста и др,, а сертификатът за преболедуване включва информация за датата на първия положителен тест за КОВИД-19.

Според изискванията на ЕК валидността на сертификата за преболедуване е не повече от 180 дни след първия положителен тест. Освен в хартиен вариант, цифровата версия може да се съхранява на мобилно устройство. И при двете версии е налице QR код, който съдържа съществената информация, както и цифров подпис, гарантиращ автентичността на сертификата. При проверка на сертификата се сканира QR кодът и се проверява подписът. Личните данни на собственика на сертификата не преминават през портала, тъй като това не е необходимо за проверката на цифровия подпис.

При пътуване притежателят на цифров сертификат на ЕС за КОВИД по принцип трябва да бъде освободен от ограниченията на свободното движение. Регламентът предвижда период на постепенно въвеждане от шест седмици (до 12 август), за да може всяка държава-членка да се адаптира към издаването на сертификатите.

Страните, които все още не са свързани към портала за цифрови сертификати на ЕС, са: Унгария, Ирландия, Малта, Нидерландия, Кипър, Швеция. Извън ЕС все още без връзка с портала е Швейцария. Въпреки това според Регламента на ЕС, считано от 1 юли всички държави-членки са длъжни да приемат и признават единния цифров сертификат на ЕС, вкл. Лихтенщайн, Швейцария, Исландия и Норвегия.

За повече информация за получаване на единен цифров сертификат, Министерство на външните работи препоръчва българските граждани да се информират от сайта https://www.his.bg/bg/dgc и на телефоните на МЗ: + 359 2 807 87 57, +359 2 9301 152, +359 2 9301 253.

За пътувания в чужбина, препоръчваме на българските граждани да се информират предварително на електронния портал „Коронавирусът- как да пътуваме“ https://www.mfa.bg/bg/covid19map и на дежурните телефони да дирекция „Ситуационен център“ +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: crisis@mfa.bg.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Спазвайте забраната за вдигане на шум следобед и нощем!

Published

on

Ежегодно през летния сезон се увеличава броят на сигналите за нарушаване на обществения ред поради шум в часовете за почивка, най-често причинен от силна музика, събирания на много хора, строително-ремонтни дейности, както и други дейности от битов характер.

Областната дирекция на МВР – Габрово напомни, че всеки гражданин е длъжен да спазва разпоредбите на действащото законодателство и общинските наредби, регламентиращи часовете за нощна тишина и следобедна почивка.

При получаване на сигнали полицейските служители извършват проверки на място. При установяване на нарушения контролните органи предприемат действия съобразно предоставените им от закона правомощия.

При случаи на силна музика, нарушаваща обществения ред и спокойствието на гражданите, озвучителната техника може да бъде иззета, припомниха от полицията.

ОДМВР – Габрово призовава гражданите да бъдат отговорни и съобразителни към околните, като спазват установените правила и допринасят за опазването на обществения ред и спокойствието в населените места.

Зареди още

Новини

Мащабна възстановка за честванията на Шипческата епопея

Published

on

Над 400 души от НД „Традиция“ ще пресъздадат епичните боеве за кулминацията на Националното честване Шипченска епопея през настоящата 2026 г. В специално обособен кът посетителите ще имат възможност да разгледат автентично оръжие и облекло.

Всички желаещи ще могат да се преобразят като опълченци, да пробват характерни униформи от Освободителната война и да си направят безплатно моментна снимка за спомен от най-високия връх в българската история. Това информира областният управител Кристина Сидорова.

Тазгодишното Честване е посветено на 149-годишнината от боевете, като се провежда под патронажа на президента на Република България Илияна Йотова.

На 21 и 22 август в Габрово и на връх Шипка хиляди българи ще се съберат, за да съпреживеят подвига на героите от август 1877 година. Специално за Честванията в Габрово ще пристигне Представителният ансамбъл на Въоръжените сили, който ще изнесе невиждан досега концерт на 21 август от 20.00 часа. Любими на малки и големи песни ще превърнат пл. „Възраждане“ в сърце, пулсиращо с ритъма на България.

На 22 август връх Шипка отново ще събере хиляди родолюбци. Програмата започва още в 07:45 часа с панихида в Соколския манастир. Минути по-късно ще тръгнат и традиционните туристически походи до върха, които се организират съвместно с Ротари клуб. Тази година покана за участие е изпратена и до всички туристически дружества в страната, като трите дружества с най-много участници ще получат специални отличия от Областния управител.

На паркинга в подножието на Паметника на Свободата ще бъдат разположени военно оборудване, както и части от българската армия- съвременното продължение на героичното Българско опълчение.

В 11.00 часа на Тържествения подход към Паметника на свободата гласът на историята Янко Лозанов, незабравимата Галя Димитрова и изпълнители от Представителния ансамбъл на Въоръжените сили ще възпроизведат със слова и песни славното българско минало- не просто спектакъл, а дълбок поклон пред подвига от август 1877г.

Точно в 12.00 часа е официалната церемония по поднасяне на венци и цветя, а след нея е началото на най-очакваната част от програмата- възстановката на НД „Традиция“.

От 10.00 до 15.00 часа на паркинга в подножието на Паметника на Свободата ще Ви очакват НД „ Традиция“ с военна щабна палатка с униформи и оръжия, а точно до тях ще бъде разположена и фото будка за моментни снимки, за да отнесе всеки вкъщи своя кадър от Шипка.

И през настоящата година Областна администрация Габрово подсигурява безплатен транспорт до връх Шипка. Автобусите за върха ще тръгват в 09:00 часа от пл. „Възраждане“ , а за връщане към Габрово в 15:00 часа.

„Шипченската епопея е не само преломен момент в Освободителната война, а и в българската история. Тя е лумналата факла на несломимия български дух, който побеждава в неравната битка по пътя към Свободата. Шипка ни събира – като българи и наследници на онези велики революционери, просветители и опълченци. Отправям моята покана към всички наши сънародници- нека заедно да срещнем подвига и да се преклоним пред героите на България!“, призова областният управител Кристина Сидорова.

Зареди още

Икономика

„Скарата“ в Габрово посреща гостите си от днес с отличен вкус на жар

Published

on

От днес, 20 юли, Габрово има ново място за вкусна храна на жар. „Скарата“ отвори врати на ул. „Ванче Михайлов“ 25, в двора на бившия завод Карталов, и заявява своя специалитет – разкраченото пиле, изпечено бавно на жар до онази златиста коричка, която кара човек да предвкусва хапката отдалеч.

Месото е мариновано предварително в специална марината, в която отлежава, за да поеме напълно аромата, а след приготвянето се поднася със специален сос, който довършва вкуса.

Освен емблематичното разкрачено пиле, менюто предлага свински и пилешки пържоли, свински и пилешки шишчета, сочни свински ребра и четири вида риба на жар – всички приготвени по същия принцип на предварително маринованите и отлежали продукти. Компания им правят пресни печени и пържени картофи.

„Скарата“ предлага достатъчно паркоместа в двора на бившия завод Карталов, за да могат клиентите спокойно да оставят автомобилите си, независимо дали ще похапнат на място, на някоя от обособените маси, или ще вземат поръчката за вкъщи.

На разположение са и напитки.

Работното време е от понеделник до петък – от 11.30 до 20.30 ч., събота от 11.30 до 16.30 ч.

За предварителни заявки: +359 877 609 200.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица