Свържи се с нас

Новини

Все повече млади предпочитат живот в екологично чисти райони

Published

on

Областният съвет по тристранно сътрудничество заседава под председателството на заместник – областния управител Габрово Кристина Сидорова. В дневния ред бяха включени за обсъждане две теми – „Наети лица и средна брутна работна заплата в Габровска област за първо тримесечие на 2021 година“ и „Население и демографски процеси в Област Габрово за 2020 година“.

Информация в числа по двете точки представи началникът на отдел “Статистически изследвания – Габрово” Георги Цветков.

По предварителни данни на Националния статистически институт наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Габрово към края на март 2021 г. се увеличават с 0.2 хил., или с 0.6%, спрямо края на декември 2020 г., като достигат 39.1 хиляди.

Прави впечатление още, че в края на март 2021 г. в сравнение със същия период на 2020 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение се увеличават с 0.5 хил., или с 1.2%. Най-голямо увеличение на наетите се наблюдава в икономическите дейности: „Хуманно здравеопазване и социална работа“, „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“ и „Строителство“.

През първото тримесечие на 2021 г. средната месечна работна заплата в област Габрово е 1 250 лв. и нараства спрямо четвъртото тримесечие на 2020 г. с 3.4%. Буди недоумение обаче разликата в средномесечното възнаграждение в определени икономически дейности, коментираха участниците по време на заседанието.

По отношение на демографските процеси тенденцията през 2020 година за област Габрово продължава да бъде тревожна. Продължава процесът на намаляване и застаряване на населението; намалява коефициентът на обща раждаемост за сметка на увеличението на коефициента на обща смъртност; намалява и броят на сключените граждански бракове и броят на бракоразводите.

Една положителна тенденция открои началникът на статистиката в Габрово и тя е свързана с повишаване населението на 19 от 81 критични – обезлюдени села. Така например в Трапесковци населението от 9 се е повишило на 38, в Куманите от 2 на 19, в Туркинча от 31 на 72. Тенденцията е бавна, но е радващо, че все повече млади хора предпочитат да живеят в екологично чисти райони в малки населени места.

В хода на дискусията беше направено и прието предложението от РС на КНСБ-Габрово в рамките на следващи заседания, в които се отчита информация по „Наети лица и средна брутна работна заплата“ да се направи статистика и по общини и в доклада за „Население и демографски процеси в област Габрово“ да се включи информация за механичния прираст.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Обявиха подробности около инцидента, породил напрежение в Габрово

Published

on

Инцидентът, възникнал вечерта на 6 май на улица „Митко Палаузов“ в Габрово, е резултат от битов скандал между съседи и няма етнически характер, предаде БТА-Габрово. Това заявиха на брифинг в Областната дирекция на МВР – Габрово представители на полицията, прокуратурата и общинската администрация.

В брифинга участваха Комисар Цветан Петков, заместник-директор на ОДМВР – Габрово, Борислав Борисов, прокурор в Районна прокуратура – Габрово, гл. инспектор Иван Халкин, началник на Районно управление на полицията в Габрово, както и заместник-кметът на община Габрово Мария Йозова.

В Община Габрово е получено заявление за организиране на протест от 19.00 часа, като в заявлението не е посочено място на провеждане.

*Снимка: БТАГаброво

Заместник-директорът на ОДМВР – Габрово и прокурор Борислав Борисов от Районната прокуратура в Габрово представиха информация за хода на разследването и призоваха гражданите да не се поддават на манипулативни публикации в социалните мрежи, които според тях изопачават фактите и създават напрежение.

По данни на разследващите около 23.00 часа на 6 май между баба и внучка е възникнал скандал пред дома им. Заради шумното поведение съседи са им направили забележка, след което конфликтът ескалирал до физическа саморазправа между близки и роднини на двете жени и живеещи в района.

От прокуратурата подчертаха, че всички участници са пълнолетни български граждани и жители на община Габрово.

Според наблюдаващия прокурор твърденията в социалните мрежи за нападение на етническа основа не отговарят на обективната действителност. „Не става дума за сбиване между българи и роми. Всички са български граждани и имат еднакви права“, заяви прокурор Борисов. По случая е образувано досъдебно производство за причиняване на телесна повреда по хулигански подбуди по член от Наказателния кодекс. Извършен е оглед на местопроизшествието, иззети са записи от охранителни камери, а предстои назначаване на видеотехнически и съдебномедицински експертизи.

Разследващите съобщиха, че най-тежко пострадал е човекът, нанесъл първия удар в конфликта. Медицинска помощ е оказана на трима души – единият е с охлузвания по главата, вторият с фрактура на носа, а третият с порезна рана по ръката.

По думите на прокурора към момента няма данни за средна телесна повреда, но квалификацията може да бъде променена след заключенията на съдебните медици.

*Снимка: БТА-Габрово

От полицията посочиха още, че всички участници в конфликта са били в нетрезво състояние. На място не са били извършени тестове за алкохол, тъй като приоритет за екипите е било овладяването на ситуацията и оказването на медицинска помощ.

Във връзка със случая, заместник-кметът на Габрово Мария Йозова съобщи, че кметът на Общината е издал заповед за прекратяване на наемното правоотношение с бабата и внучката, които обитават общинско жилище на улица „Митко Палаузов“ 20. Заповедта е с предварително изпълнение.

Представителите на полицията и прокуратурата отправиха призив към гражданите да не се поддават на призиви за саморазправа и етническо противопоставяне. Според тях част от публикациите в социалните мрежи целят умишлено насаждане на напрежение и подбуждане към противоправни действия.

От ОДМВР – Габрово заявиха, че видеозаписите, разпространявани онлайн, показват само част от случилото се и не отразяват цялостната фактическа обстановка. По думите на ръководството на дирекцията пълните записи са предоставени на разследващите органи и ще бъдат анализирани в рамките на назначените експертизи.

От ръководството на полицията подчертаха, че институциите ще продължат да работят по случая до пълното изясняване на фактите и обстоятелствата около инцидента.

*Източник: БТА-Габрово.

Зареди още

Любопитно

Карнавалният екип представя модните тенденции на сезона

Published

on

Карнавалният екип официално представя най-новата колекция от артикули за Карнавал 2026, вдъхновена от тазгодишното мото „Да му отпуснем края“.

Линията е смела, модерна и вярна на габровския дух – практична, закачлива и разпознаваема отдалеч.

От 11 май артикулите ще бъдат налични в Туристическия информационен център, а на 16 май, в деня на Карнавала, ще се предлагат и на площад „Възраждане“ от 10.00 до 18.00 ч., или докато количествата се изчерпят. Колекцията залага на класическото черно и бяло, допълнени от задължителния котешки акцент – символ, без който габровският хумор не би бил същият.

Тениските са налични в мъжки, дамски и детски размери, с изчистена визия и характерен карнавален щрих.

На пазара отново се появява и абсолютният фаворит на публиката – разноцветните габровски чорапи, които традиционно изчезват „като игла в купа сено“ още преди края на празника.

Те са сред най-търсените сувенири и тази година се очаква да повторят успеха си. Карнавалните артикули са не просто сувенири – те са част от атмосферата, от хумора, духа на Габрово.

Всеки, който иска да вземе частица от празника със себе си, ще открие нещо любимо – преди или в самия ден на Карнавала.

Зареди още

Крими

Напрежение в Габрово заради побой над двама, задържани са някои от биячите

Published

on

Напрежението в Габрово расте заради побой над двама, нанесен им от група. За инцидента алармира анонимен потребител в социалните мрежи, който късно снощи качи видео от инцидента и няколко отделни поста към него.

За броени часове видеото набра стотици гневни реакции и коментари, но в сутрешните часове на днешния ден всичко бе свалено от фейсбук групата, където първоначално се появи. Неприятната случка се разиграла на 6 май, след 23.00 часа на ул.“Митко Палаузов“ в областния град.

От публикуваните кадри се вижда мелето с ритници, шамари, юмруци и крясъци. Има повален на земята мъж, отнасящ шутове в главата от млада жена. Всичко това провокира габровци да се заканят, че ще излязат тази вечер на масов протест, тъй като по думите им положението със сигурността в града вече е нетърпимо, не се чувстват спокойни и в безопасност.

Днес, 8 май, от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово оповестиха, че по случая има двама задържани, съпричастни към деянието. По данни на полицията сигналът за инцидента при тях е подаден около 23.30 часа. Той е бил свързан с възникнал скандал, прераснал в сбиване.

На място незабавно са били насочени полицейски екипи. Задържани са били двама мъже. Вследствие на инцидента е установено, че са пострадали други двама души – единият е с рана на малкия пръст на ръката, а другият с фрактура на носа.

Няма пострадали малолетни лица. Работата по случая продължава под надзора на Районна прокуратура – Габрово.

Междувременно от ОДМВР-Габрово съобщиха, че съвместно с Районната прокуратура в Габрово, ще дадат брифинг, по време на който ще бъдат предоставени разяснения относно фактите и обстоятелствата, свързани с възникналата ситуация на 6 май 2026 г.

Публикуваме част от разказа за случилото, който бе споделен във фейсбук и след това изтрит:

„Живеем в спокоен квартал, поне допреди половин година, докато точно срещу нашия блок, Общината не настани семейство р*** ,от г*****, конфликтните, които всеки ден вдигат патардии, караници, скандали. Снощи беше кошмарът на кошмарите, в който нашето семейство и съседското семейство бяхме преки участници. И само Бог знае как всички излязохме живи, мъжете ни със много травми, но все пак живи. Понеже имаше моменти, в които виждах как може да се случи най лошото, целенасочено и умишлено без да им мигне окото на цялата тумба ц*****, които се бяха събрали. Ситуацията буквално беше бой докато мърда и щом вече не мърда или е мъртъв или в безсъзнание, минават на следващия. Беше 10/12 човека срещу 2 мъже, 2 жени, които се опитвахме да защитим мъжете и детето на съседите – 13-годишен тинейджър. И нямаше прошка за никой. Мъжете понесоха жесток бой. Единият беше многократно ритан, дори скачаха по главата му с крака, докато не изпадна в безсъзнание и с множество травми. Другият беше размятан от единия до другият тротоар, ритан, блъскан, със счупен нос и множество травми. Тинейджърът беше нападнат с нож и, слава Богу, че колкото и да е тежка травмата се размина със шиене на пръста, от който липсваха части. Аз лично бях размятана по асфалта и ритана от 2 жени. Докато гледам как скачат по главата на мъжа ми и той изпада в безсъзнание, най-лошото ми мина през акъла и същевременно докато се и опитвам да стигна до 8-годишния ми син, който излизаше да види какво става навън. (…). Всичко приключи след идването на патрул, заради който те просто спряха. Линейката дойде може би след 20 минути. За отчасти неадекватното държание на органите на реда няма да коментирам.

Оттук нататък жалби, болници, експертизи, подписка, за да се махнат от квартала. (…) Пиша поста с цел да се даде гласност на тези неща, не всеки да мълчи, макар че както казах то е ясно защо се мълчи и защо толкова неща им се разминават…“

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица