Свържи се с нас

Култура

Музей „Етър“ – едно наистина подходящо място за еньовденските празници

Published

on

Ако не сте омъжена, но го желаете и сте любопитна с кого ще минете под венчило, участвайте в ритуала по напяване на момини китки в музей „Етър“. Точно на Еньовден – 24 юни, може да занесете в музея свита китка с цветя, на която към канап е прикачено листче с името Ви. Дори да нямате китка, може да я свиете на място – екипът се е погрижил да има достатъчно билки и цветя за посетителите. Точно в 15:00 часа започва „напяването на момини китки“. По време на този ритуал едно момиче изрича името от привързаното към канапа листче, а друго прави наричанията, от които става ясно богат или беден ще е женихът, хубав ли ще е, мъж на място или мамино синче, отдалече ли ще дойде да вземе девойката или къщата му ще е в съседния двор, тя ли ще му пристане или ще бъде открадната. Ритуалът „Напяване на момина китка“ ще бъде представен в музей „Етър“ от 15:00 часа на 24 юни. Още рано сутринта на главната порта ще бъде поставен еньовденския венец, през който да се проврат посетителите, за да бъдат здрави.

Силата на билките през този период от годината е най-голяма, а празникът не е само един ден. Затова в музей „Етър“ събитието е наречено „Еньовденски празници“. От 24 до 27 юни посетителите могат да участват в различни преживявания. На 25 юни е работилницата за цветя от гайтан и беленица. Гайтанът – вълнена нишка, която служи за украса и заздравяване на дрехите, се боядисва с растителни багрила, които дават много наситен и траен цвят. Беленицата – шума от царевица, е растение, от което могат да се направят предмети за бита – от постелки до панери. Колкото до боядисването с естествени багрила, туристите сами могат да участват или наблюдават как става това на 26 и 27 юни – събота и неделя. През тези два дни има и базара на билкови и пчелни продукти, където се предлагат разнообразна и качествена натурална козметика, билки и билкови тинктури, базови и етерични масла, флорални води, ароматен мед и здравословни пчелни продукти, био орехово масло, ябълков оцет, натурални сапуни, продукти с алое вера и арония.

Посетителите могат да участват в образователната игра „По Еньовден с Радумко“, която дава възможност по лесен и забавен начин да се научат полезни неща, свързани с етнографията и обектите в музей „Етър“.

Защо „Етър“ е подходящото място за отбелязване на Еньовден? Защото това е празник на слънцето, билките и водата. Според традиционните представи на този ден започва далечното начало на зимата – казва се „Еньо си наметнал кожуха да върви за сняг“. Но преди да „тръгне към зима“ слънцето се окъпва в реките и езерата и прави водата лековита. После се отърсва и покрива земята със здравословна роса. На Еньовден хората се провират през венец, свиват се китки, извършват различни ритуални действия. В музей „Етър“, където на 24 юни първото нещо, което посетителите могат да направят е да минат през венец, има всичко, свързано с Еньовден – слънце, тъй като е на открито; билки, заради планинските поляни, разположени в района на Габрово; вода, с която работят водениците, гайтанджийската одая, струговете за гаванки, валявиците.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица