Новини
Йончева: Големият въпрос сега е кого са корумпирали в правителството на България
Големият въпрос сега е кого са корумпирали в правителството на България. Това коментира Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите, пред влиятелното издание The Financial Times. Тя беше потърсена за разговор по повод статия, посветена на ситуацията в страната след като бяха оповестени санкциите по закона „Магнитски“. Анализът е със заглавие „Хватката на силния човек в България отслабва, докато САЩ се борят с корупцията“ и беше публикуван днес.
В него се казва, че Бойко Борисов се бори за политическото си оцеляване на предстоящите парламентарни избори на фона на общественото недоволство срещу корупцията в страната. Санкциите по закона „Магнитски“ са определени като най-обширните досега. Те засегнаха Васил Божков, Делян Пеевски и Илко Желязков, както и над 60 компании, заради участието им в корупционни схеми, присвояване на държавни средства, изземване на частна собственост за лични цели, рекет и др.
Статията твърди, че някои от анализаторите и представителите на опозицията приемат хода на САЩ и като упрек към ЕС заради бездействието му срещу корупцията в неговия „заден двор“. Подобен коментар присъстваше и в анализ на авторитетното брюкселско издание politico.eu. В него беше цитирана и Елена Йончева затова, че е необходимо да се стигне до хората, които са част от правителството на България и са били в корупционните схеми.
The Financial Times припомня снимките от спалнята на Бойко Борисов, на които се вижда оръжие и банкноти от 500 евро. Критиците определят управлението на ГЕРБ като десетилетие на корупция, приятелски назначения и пропускане на възможностите за икономическо развитие, пише медията. Изданието казва, че общественото недоволство срещу корупцията, което се изля в петмесечни протести миналото лято, в крайна сметка доведе до спад в подкрепата за ГЕРБ.
Въпреки че партията беше първа политическа сила на изборите на 4 април, тя не можа да сформира правителство. Журналистите разказват и за проверката, предприета от служебното правителство, заради информацията, че поне 32-ма представители на опозицията срещу Бойко Борисов, включително и настоящият премиер, са били подслушвани и по време на кампанията за парламентарния вот.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/
Крими
Умишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за смъртта на две лица след запалване на имот, в който те са пребивавали.
Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 115 от НК за това, че на 12.01.2026 г. около 04.00 часа в къща в Габрово, чрез запалване, умишлено са умъртвени живущия в имота С.С., на 53 години, както и жена на около 60 години с неустановена самоличност, която му била на гости.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на габровската полиция.
Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалите.
За изясняване на причините за възникналия пожар предстои назначаването на пожаро-техническа експертиза.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Крими
Двама души загинаха при пожар в Габрово

Двама души загинаха при пожар в Габрово, станал тази сутрин, съобщи БТА – Габрово. Огънят е пламнал около 04.00 ч. в къща на ул. „Капитан дядо Никола“.
За инцидента са потвърдили от Окръжна прокуратура – Габрово. Загиналите са мъж и жена, на възраст около 60 години. Имотът е собственост на единия загинал, той е живял там на законно основание.
На гости на едната жертва са били мъж и жена, жената е загинала, оцелял е мъжът, който е гостувал.
Цялата новина можете да прочетете оттук.

Култура
Теодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“

Севлиево ще посрещне първото си голямо художествено събитие за 2026 година с откриването на изложбата „Преведена реалност /индивидът и множеството/“ на младата художничка Теодора Георгиева.
Експозицията ще бъде открита на 16 януари (петък) от 18.00 часа в галерия „Видима“. Изложбата е третата самостоятелна изява на авторката и включва 20 живописни платна и една видеоинсталация, създадени специално за пространството на галерията.

С проекта си Георгиева продължава да развива своите търсения, свързани с темата за взаимодействието между индивида и колектива, като използва образа на мравката като метафора на трудолюбието, сплотеността и оцеляването.
В творбите си художничката противопоставя антонимите голямо и малко, единство и множество, хаос и хармония, търсейки паралели между природните модели и социалните структури. Колоритната палитра, пастьозната мазка и динамичните композиции доближават живописта ѝ до абстрактното, но без да губят връзката с реалността.

Видеоинсталацията, включена в изложбата, документира движението и адаптацията на мравките в естествена среда, като превръща тяхното поведение в метафора за човешкото съществуване и постоянния стремеж към равновесие между личната свобода и колективната отговорност.

С „Преведена реалност“ галерия „Видима“ продължава своята мисия да подкрепя българското визуално изкуство, предоставяйки поле за изява както на утвърдени, така и на млади творци.
Теодора Георгиева е родена през 2003 г. в Плевен. Завършва НУИ „Панайот Пипков“ и в момента е студентка в четвърти курс по специалност „Изящни изкуства – живопис“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Носител е на награда за живопис от Националната изложба „Младата българска живопис“ (2025) и награда за самостоятелна изложба от „Следващите 25“ (2024).


-
Кримипреди 17 часаДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Новинипреди 7 дниУченик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово
-
Кримипреди 14 часаУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Новинипреди 6 дниЧестит Ивановден!
-
Новинипреди 5 дниПътищата в региона са проходими при зимни условия
-
Кримипреди 20 часаМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Културапреди 21 часаОбявено е 12-то издание на конкурса за събитие на годината в областта на културата
-
Културапреди 17 часаТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“







