Новини
Важна информация за изтичащите лични документи
Сектор „Български документи за самоличност“ при Областна дирекция на МВР – Габрово, уведомява гражданите, че 6-месечното удължаване на срока на валидност на личните карти и паспорти, важи само за документите, които са изтекли до 31.01.2021г.
Документи, изтекли или изтичащи след тази дата, подлежат на подмяна в срок от 30 дни след датата на изтичане. Няма удължаване на срока за връщане на международен паспорт. Паспортът се връща в тримесечен срок след изтичане на валидността му.
До края на 2021 г. в област Габрово предстои подмяната на приблизително 15 000 лични карти, 6 500 паспорта и 9 000 свидетелства за управление на моторни превозни средства. Към момента административното обслужване е спокойно и няма струпване на граждани в звената „Български документи за самоличност“ при ОДМВР-Габрово.
Срок за изпълнение на отделните видове поръчки:
*Обикновена поръчка се изпълнява за срок до 30 дни.
*Бърза поръчка до 3 работни дни.
*Експресна поръчка до 8 работни часа.
Стойност на отделните лични документи:
*Стойността на личната карта с валидност 4 години е 13 лева за лица на възраст от 14 до 18 години.
*Лична карта със срок на валидност 10 години за лице на възраст от 18 до 58 години е на стойност 18 лева.
*Безсрочни лични карти се издават на лица, навършили 58-годишна възраст. Тяхната стойност е 11 лева.
*Лица с намалена работоспособност и степен на увреждане 50 и над 50 % заплащат лична карта на стойност 2 лева. Решението на ТЕЛК трябва да бъде в срок или пожизнено /Лицата с трайно намалена работоспособност или вид степен на увреждане 50 на 100, на които намалената работоспособност е установена след навършване на възраст за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или са я навършили в срок на решението на ТЕЛК./.
*Освобождават се от заплащане на такса при издаване на първа лична карта лицата от 14 до 16 години.
*Освобождават се от заплащане на такса при издаване лична карта на лицата, навършили 70-годишна възраст.
*Стойността за издаване на паспорт на лице до 14-годишна възраст е 10 лева. За следващ паспорт на дете се заплащат 20 лева.
*За паспорти на лица от 14 до 58-годишна възраст се заплащат 40 лева.
*За паспорт на лице от 58 до 70-годишна възраст се заплащат 20 лева.
*Паспортите за лица над 70-годишна възраст са на стойност 10 лева.
*Лица с намалена работоспособност и степен на увреждане 50 и над 50% заплащат паспорт на стойност 3 лв
*За бързо издаване на лична карта и паспорт, съответната такса се заплаща с увеличение 2 пъти, когато по искане на лицето, услугата се извършва в срок до 3 работни дни.
*За експресно издаване на лична карта или паспорт, съответната такса се заплаща с увеличение 5 пъти, когато по искане на лицето услугата се извършва в срок до 8 работни часа.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Водата под контрол: РЗИ – Габрово следи качеството ѝ след наводненията!

Проливните дъждове, преминали през Габровска област в края на миналата седмица, поставиха под въпрос качеството на питейната вода в редица засегнати райони. Регионалната здравна инспекция в Габрово реагира незабавно, като в периода от 25 до 28 май 2026 г. екипи извършиха извънредно пробонабиране от водопроводната мрежа в наводнените населени места – в самия Габрово, в община Севлиево и в Дряново.
Всички взети проби бяха изследвани по физико-химични и микробиологични показатели съгласно изискванията на Наредба № 9/2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели.
Днес, 28 май, РЗИ – Габрово публикува окончателните лабораторни резултати от пробите, взети на 25 май. Това са най-актуалните данни, с които разполагат здравните власти към настоящия момент, и именно въз основа на тях се определят районите, в които водата не е безопасна за употреба.
Добрата новина е, че нито в една от всичките 26 изследвани проби не е установено наличие на Клостридиум перфрингенс, представляваща бактерия, която е сериозен индикатор за фекално замърсяване.
Въпреки това окончателните резултати разкриват микробиологично замърсяване в няколко конкретни места. В Габрово квартал „Бичкиня“ са отчетени отклонения по показателите колиформи и ентерококи, като на 28 май вече е взета контролна проба.
В Севлиево, на ул. „Васил Левски“ № 22, са установени ентерококи и повишено микробно число.
Сериозни отклонения по показателите Ешерихия коли, колиформи, ентерококи и микробно число са регистрирани в редица села на Община Севлиево: Богатово, Буря (горен и долен край), Батошево (горен край), Шумата (горен и долен край) и Добромирка (горен и долен край).
По физико-химичните показатели картината е смесена. Активната реакция и електропроводимостта на водата са в норма навсякъде. Концентрацията на остатъчен хлор обаче е под допустимите стойности в целия изследван район – обстоятелство, което намалява защитната способност на водата срещу микроорганизми.
Допълнителен проблем е установеното наднормено съдържание на манган в шест проби: от горния край на с. Горна Росица, горния край на Батошево, горния и долния край на Шумата, горния край на Добромирка и долния край на с. Буря. Манганът при продължителен прием над допустимите нива може да окаже неблагоприятно въздействие върху здравето.
Поради проникването на повърхностни води в тръбната мрежа, в 12 от пробите мътността и цветът на водата са определени като неприемливи. Засегнати са кварталите „Нова махала“, „Дядо Дянко“, „Лисец“ и „Недевци“ в Габрово (по показател мътност), центърът на с. Богатово и горния край на Добромирка (по показател мътност), долният край на Батошево (по показател мътност), както и горният край на Горна Росица, горният край на Батошево, горният и долният край на Шумата и долният край на Буря.
За разлика от тях, водата в останалите изследвани точки отговаря на нормите за микробиологична безопасност към днешна дата. Това са кварталите „Болтата“, „Любово“, „Етъра“, „Нова махала“, „Дядо Дянко“, „Лисец“ и „Недевци“ в Габрово, долният и горният край на с. Горна Росица, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ в Севлиево, горният и долният край на с. Идилево, както и горният и долният край на с. Ловни дол.
РЗИ – Габрово апелира към жителите на всички засегнати райони с констатирани микробиологични отклонения или неприемливи физико-химични показатели да преустановят използването на водата от чешмата за пиене и за приготвяне на храна до ново уведомление.
Ситуацията е динамична, предстои засилен последващ контрол и нови проби, а при всяка промяна в качеството на водата, в която и да е посока, населението ще бъде своевременно уведомено.

Крими
Задържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде

40-годишен мъж е задържан под стража по искане на Районната прокуратура в Габрово за влизане в чуждо жилище през нощта и за опит за кражба при опасен рецидив.
Районната прокуратура привлече в качеството на обвиняем Ю.Г. за това, че на 25.05.2026 г. в гр. Габрово влязъл в чуждо жилище, като за това употребил специални технически средства за отключване на входната врата и деянието е извършено нощем и от две лица (заедно с обвиняемата В. Х.).
Той е обвиняем и за това, че на същата дата, около 00.00 часа, от апартамент в град Габрово, при условията на опасен рецидив, чрез използване на технически средства – приспособления за отключване на секретни патрони, направил опит да отнеме чужда движима вещ – един брой месингова купа от владението на собственика, без неговото съгласие, с намерение противозаконно да я присвои.
По досъдебното производство в качеството на обвиняем за престъпление по чл.170 ал.2 от НК е привлечена и 24-годишната В.Х. На инкриминираната дата през нощта двамата обвиняеми влезли в жилището, като за отварянето на вратата използвали технически средства, пригодени за отключване.
По сигнал на съсед, който чул шум, служители РУ на МВР -Габрово задържали извършителите в апартамента, като в раницата на обвиняемия Ю.Г. била намерена и откраднатата месингова купа.
Ю.Г. е многократно осъждан – има влезли в сила присъди за общо 15 престъпления против собствеността, като по повечето от тях той е изтърпял наказание лишаване от свобода.
За престъплението по чл.170 ал.2 от НК е предвидено наказание лишаване от свобода от 1 до 5 години, а за това по чл. 196, вр. с чл. 18 от НК от 3 до 15 години лишаване от свобода.
С постановление на наблюдаващ прокурор той е задържан за срок до 72 часа, в който срок прокуратурата е внесла в съда искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер и да се укрие в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Крими
Проверяват пръчка на Държавната психиатрична болница в Севлиево

Окръжна прокуратура – Габрово възложи проверка по сигнал на Омбудсмана за нарушения при изпълнение на обществена поръчка по Плана за възстановяване и устойчивост в Държавна психиатрична болница – Севлиево.
Вчера, 27 май, в деловодството на Окръжната прокуратура е постъпил сигнал от Омбудсмана на Република България за нарушения при изпълнение на обществена поръчка за строително, касаеща монтажни работи, част от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, в Държавна психиатрична болница – Севлиево.
Приложен е доклад от проверка в лечебното заведение на екип на институцията на Омбудсмана като Национален превантивен механизъм, в който са изложени твърдения за некачествено и непълно изпълнение на строително – ремонтни дейности, както и неизградени пожароизвестителна система и асансьор за трудноподвижни или изцяло неподвижни пациенти.
Образувана е прокурорска преписка. Определеният наблюдаващ прокурор незабавно е възложил проверка на Областна дирекция на МВР – Габрово със срок 30 дни. По време на проверката ще бъдат изискани документи и ще бъдат снети обяснения от лица.

-
Новинипреди 6 дни„Каква поредна футболна драма“, този път от Габрово!
-
Културапреди 6 дниЗавръщане в Храма: Питагорейският дух в дигиталната аула (част 3)
-
Новинипреди 6 дниТехнически университет – Габрово отличи 34 студенти
-
Културапреди 6 дниПлевенската филхармония с концерт в зала „Възраждане“ на 1 юни
-
Кримипреди 7 часаСгащиха непълнолетен, посегнал на кутия с дарения в Габрово
-
Новинипреди 8 часаДнес ще излязат резултатите на водата от засегнатите при наводненията райони
-
Новинипреди 2 часаВодата под контрол: РЗИ – Габрово следи качеството ѝ след наводненията!
-
Кримипреди 4 часаЗадържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде




