Свържи се с нас

Новини

Пета поредна победа за „Янтра“

Published

on

Отборът на Янтра постигна пета поредна победа във Втора професионална лига! В навечерието на празника на град Габрово – 17 май, „Янтра“ поднесе своя подарък на габровци побеждавайки състава на „Добруджа“ в Добрич.

Въпреки че повече от 80 минути игра с човек по-малко, съставът ни спечели с 1:0 и се утвърди на 11-та позиция в класирането. Отборът ни може да се премести и още по-нагоре в подреждането при успех в последния кръг срещу Литекс в Трявна.

На стадион „Дружба“ в Добрич съставът ни отново показа, че се намира в топ форма в края на първенството. Срещата започна неприятно и още в 13-та минута тимът ни остана с човек по-малко на терена.

Директен червен картон получи Петър Казаков, който изгуби топката пред наказателно поле и опита да блокира с тяло нахлуващия на скорост Стефан Митев, за което беше отстранен от рефера Неделчо Гаджалов.

Костадин Ангелов не предприе промени в състава, а върна в халфовата линия Владимир Мичев, който бе започнал мача като партньор в атака на Християн Кожухаров. Въпреки численото си превъзходство, съставът на Добруджа не успя да притесни сериозно габровския тим до края на първото полувреме.

Най-добрата голова възможност за домакините беше в 26-та минута, в която Ерик Почански центрира добре и намери Цветелин Радев в наказателното поле, но защитникът стреля с глава от чиста позиция над вратата.

Янтра на два пъти застраши жълто-зелените след добри изпълнения на ъглов от Димитър Видев. В 36-та минута Христо Митев засече с глава центрирането, но стреля покрай вратата, а в 42-та при подобна ситуация се получи разбъркване, но домакините успяха да изчистят.

Добър пробив на Пламен Тенев в 28-та минута, също завърши с удар, но не му достигна малко точност. Секунди след началото на втората част отборът ни получи правото да изпълни 11-метров наказателен удар.

Димитър Видев изработи дузпата след съприкосновение с Цветелин Радев в наказателното поле. Капитанът Християн Кожухаров не сгреши от бялата точка и даде аванс на Янтра. В 57-ата минута Владимир Мичев отправи далечен изстрел от воле, но топката мина малко над напречната греда на домакините.

В минутите до края Добруджа опита натиск, но съставът на Янтра беше добре подреден. Играчите на Костадин Ангелов показаха също, че са чудесно физически подготвени. Удари покрай вратата отправиха Иван Винков, Стефан Митев, Мирослав Пушкаров и Ерик Почански.

Веднъж и Иван Гошев се намеси чудесно след пряк свободен удар на Почански. Янтра дебнеше своя момент и той дойде в 84-та минута. Християн Кожухаров се възползва от грешка на Димитър Илиев и остана очи в очи със стража на Добруджа. Опитът му да го прехвърли обаче не сполучи.

В 87-та минута и Мичев стреля към вратата на домакините, но топката рикошира в крака на бранител и излезе в аут. Разумни действия в заключителните минути от редовното време, плюс добавените четири от рефера, донесоха петата поредна победа на отбора ни.

Християн Кожухаров и съотборниците му са амбицирани да добавят още един успех към серията. Мачът срещу Литекс е в петък, 21 май, от 17 часа. Играчите на „Янтра“ очакват всички привърженици на отбора на стадион „Ангел Кънчев“ в Трявна, за да изпратят заедно сезона, в който показаха, че с любов, труд и постоянство всичко се постига.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Председателят на БСП Крум Зарков откри предизборната кампания за област Габрово

Published

on

На среща с членове и симпатизанти той постави акцент върху натиска върху производителите и потребителите, необходимостта от „ясни решения“ и политическата готовност за действие

С призив за по-решителна политика в защита на производителите и потребителите Крум Зарков даде начало на предизборната кампания на БСП-ОЛ за област Габрово. В изказването си той постави на фокус темата за високите цени, начина на функциониране на веригата на доставки и необходимостта от политическа смелост при вземането на решения.

Акцент върху цените и икономическия натиск
По думите на Зарков настоящият икономически модел създава едновременно затруднения за производителите и тежест за потребителите. „…за да може хем производителят да страда, хем потребителят да плаща много“, заяви той в обръщението си, очертавайки това като един от ключовите проблеми, към които БСП насочва вниманието си.

Критика към начина, по който се разпределят средствата
В речта си Зарков заяви, че проблемът не се дължи на липса на информация, а на начина, по който се разпределят средствата в икономическата верига. По думите му „тези пари в тази верига на доставки, те не изчезват във въздуха“, с което бе отправен ясен политически акцент към необходимостта от промяна в настоящия модел. Според него сегашната система е подредена така, че „хем производителят да страда, хем потребителят да плаща много“.

Заявка за политическа отговорност и конкретни действия
Зарков подчерта, че е необходимо поемане на политическа отговорност и предприемане на конкретни действия. „Някой трябва да стъпи на този терен, без да се притеснява, без да се страхува. Силен от подкрепата на хората и с ясни решения“, каза той. С тези думи направи заявка за активна политическа роля и готовност за намеса по чувствителни обществени теми, като така и аргументира избора на проф. д-р Николай Цонков за водач на листата в Габрово.

Послание за ясна посока и решителност
В допълнение лидерът на БСП заяви, че посоката за действие е ясна: „Знаем как, знаем какво трябва да се направи и други може би знаят, но ние не се и притесняваме да го направим. Справедлива България е възможна!“ С тази позиция Зарков очерта посланието на кампанията като ориентирано към конкретни решения, по-ясно политическо поведение и защита на обществения интерес.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „БСП – Обединена левица“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „БСП – Обединена левица“ е под номер 5 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Зареди още

Новини

„Болестта на първата среща“ остава предизвикателство за общественото здраве

Published

on

Здравните експерти в страната отново насочват вниманието към морбили – едно от най-силно заразните инфекциозни заболявания, познато в народната медицина като дребна шарка. С контагиозен индекс, достигащ близо 100%, вирусът се отличава с изключителна агресивност, като практически всеки неимунизиран човек, влязъл в контакт с него, се заразява.

Именно заради тази си характеристика заболяването често бива наричано „болест на първата среща“, а основният механизъм на разпространение е въздушно-капковият път чрез кашлица, кихане или дори обикновен разговор в затворени помещения. Причинителят на инфекцията, вирусът Morbillivirus morbillorum, проявява интересна устойчивост спрямо околната среда.

Докато пряката слънчева светлина и стайната температура го унищожават бързо, при ниски температури от -20 до -70 градуса той може да запази своята активност в продължение на месеци и дори години.

След заразяване следва инкубационен период от 11 до 21 дни, през който пациентът започва постепенно да проявява симптоми на обща интоксикация. Болният е източник на зараза в рамките на около 10 дни, обхващащи края на инкубационния период, целия катарален етап и първите дни от появата на обрива.

Клиничната картина на морбили се развива в три последователни етапа, като започва с повишаване на температурата над 38 градуса, сълзотечение, светобоязън и упорита кашлица. Характерен диагностичен белег са т.нар. петна на Филатов-Коплик – малки бели петънца по лигавицата на бузите, които се появяват преди типичния кожен обрив.

Самият обрив е макуло-папулозен и се разпространява по специфичен начин – започва от главата и шията, след което постепенно обхваща туловището и крайниците. Въпреки че през реконвалесцентния период състоянието се подобрява, инфекцията често оставя трайна следа върху организма. Сериозността на заболяването се потвърждава от факта, че близо 30% от преболедувалите развиват тежки усложнения.

Те могат да варират от ларингити и отити до животозастрашаващи състояния като пневмонии и енцефалити. Макар прекараната инфекция да осигурява пожизнен имунитет, лекарите предупреждават, че рискът от усложнения е твърде голям, за да се разчита на естествено преболедуване като метод за придобиване на защита. В този контекст единственият сигурен начин за предпазване остава своевременната имунизация.

Съгласно действащия Имунизационен календар на Република България, децата се ваксинират с комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола на 13-месечна възраст, с последваща реимунизация на 12 години. Здравните власти призовават гражданите да проверят личния си имунизационен статус и този на своите деца, подчертавайки, че грижата за личното здраве е акт на отговорност към цялото общество. За актуална информация и консултации се препоръчва използването на официалните ресурси на Министерството на здравеопазването и платформата „Плюс мен“.

Зареди още

Икономика

Мирослав Дончев бе сред ключовите участници на Forbes Sustainability

Published

on

Устойчивото лидерство и зеленият преход вече не са просто морален ангажимент, а категорична икономическа необходимост. Около това послание се обединиха над 40 лектори и повече от 200 гости по време на тазгодишното издание на Forbes Sustainability Forum, което се проведе на 19 март в София. Форумът събра на едно място бизнес лидери, инвеститори и експерти, за да обсъдят решенията, които оформят икономиката на утрешния ден.

Сред ключовите участници, които привлякоха вниманието на аудиторията, бе Мирослав Дончев. Присъствието на габровския предприемач и основател на компанията „Интер Пауър“ доказа, че местният бизнес не просто следва тенденциите, а активно участва в задаването на посоката за националната енергийна трансформация.

Мирослав Дончев взе участие в един от най-очакваните панели на форума – дискусията на тема: „Готови ли са ВЕИ да гарантират икономическа сила и енергийна независимост?“. Заедно с други водещи експерти в сектор енергетика, габровският предприемач сподели своя дългогодишен практически опит при изграждането на индустриални соларни централи.

В своето изложение Дончев подчерта, че самото изграждане на фотоволтаична централа вече не е достатъчно, за да гарантира конкурентоспособност. „Един бизнес би бил много по-устойчив, ако съчетае инсталирането на ВЕИ с батерийни системи за съхранение и правилно менажиране на тази енергия. Този, който управлява енергията, е много по-важен от този, който само я произвежда“, заяви от сцената той.

Воден именно от нуждата на бизнеса да се справи с високите сметки за ток, Мирослав Дончев, като съосновател на OptiSol, вече предлага работещо решение на тези предизвикателства. Той подчертава, че най-критичният момент при инвестицията в индустриална соларна централа е правилното оразмеряване на батерията. Никой собственик на бизнес не иска да инвестира в скъпо оборудване и батерия, които няма да използва пълноценно.

За да елиминират този риск, Дончев и неговият екип са разработили механизъм за най- точно изчисление на реалните нужди на всяко предприятие. Чрез софтуера OptiSol енергията се менажира интелигентно в реално време – системата сама „преценява“ кога да съхранява в батериите и кога да консумира, за да извлече максимална икономическа полза и да превърне соларната централа от пасивен актив в печеливш инструмент.

По време на форума Дончев не спести и градивната критика към настоящата нормативна уредба, посочвайки че законодателството в момента е твърде „тромаво“ за инвеститорите. Според него е нужна по-гъвкава държавна политика, за да може зеленият преход да се случи по-бързо и ефективно за българските предприятия.

В заключение, Мирослав Дончев посъветва бизнесите да не се фокусират единствено върху мащаба на централата, а да търсят партньори, които разбират профила им на потребление. Събитието на Forbes ясно показа, че иновативното бизнес мислене има силни корени в Габрово в лицето на „Интер Пауър“.

Ако високите сметки за ток са проблемът, който спира растежа Ви, екипът на Мирослав Дончев е Вашият доверен партньор. Те ще разберат от какво точно има нужда Вашият бизнес, ще оразмерят правилно батерийната Ви система и чрез OptiSol ще я управляват така, че да печелите Вие. Не оставяйте енергийните си разходи на случайността.

Свържете се с тях:
Адрес: гр. Габрово, ул. „Брянска“ №58
Телефон за връзка: 0893 556 772
Електронна поща: info@inter-power.eu
Уебсайт: www.inter-power.eu

Интер Пауър: Умното управление на Вашата енергия.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица