Свържи се с нас

Любопитно

Габровец е един от най-добрите скоростни радиотелеграфисти в света

Published

on

66-годишният Румен Стефанов от Габрово е един от най-добрите скоростни радиотелеграфисти – любители в света, а също и състезател в международни състезания по Късовълнов спорт. Доказателство за това са многобройните успехи и призови места, които Румен печели в името на България от редица престижни международни състезания и по високоскоростна телеграфия.

Габровецът започва да изучава и да се занимава с морзовата азбука през 1968 г. в местния радиоклуб LZ2KAD. Многократен победител и носител на стотици награди през годините, той продължава и към днешна дата да прославя страната ни по цялото земно кълбо чрез своето хоби.

Научава морзовия код и заедно с други момчета и момичета участва в Българските състезания по Радио телеграфия и Радио многобой,по късно и в Международни. През 1973 г. успява да достигне около 130 знака- букви и 120 цифри в минута.

При отбиването на 2-годишната си военна служба, Румен служи като радист,където обучава неговият набор войници,след това и младият набор.След казармата започва да учи в Колеж по телекомуникации в София до 1978 г., където става член на студентският радио клуб LZ1KDP.

„Имаше много студенти радио-оператори, като нивото на приемане и предаване беше много високо, разработих специален вид знаци, за да ускоря записването. По този начин постигнах около 200 букви/минута и 180 цифри/минута и над 200 знака Английски текст – на приемане“, спомня си Румен Стефанов.

По същото време се сдобива със старо Германско реле „Сименс 1938“ и прави свой собствен манипулатор-ключ.Конструира електрониката за ключа след схема, която намира в списание QST – USA.

През 1981 г. става шампион на България по приемане и особено на предаване на телеграфия. Получава лиценза си като LZ2RS през 1982 г. След това конструира първия си собствен приемо-предавател след популярния руски „UW3DI“, с мощност 40 вата.

По-късно изработва усилвател с мощност 250 вата и започва работа в състезания и свързване с почти всички страни / и острови / в света по DXCC.

Приет е за член на най престижните Радио клубове в света- в някои от които се влиза само с номинации от други членове.В периода 1983 до 1988 г. обучава за Армията радисти от техникумите в Габрово – около 300 момчета.

Повечето антени, с които Румен се състезава от много години, са домашно изработени. Той обича да експериментира с CW мощности – с ниска мощност от 3 mW до 100 mW. Рекордът му е през 2000 г., когато чува на 20 m банд един миливат CW сигнал от N4FNG / Qrp – оператор Al, Florida, USA – най вероятно единственият европеец, чул толкова слаб телеграфен сигнал на къси вълни.

Но за това е било нужно повече от две години, всяка нощ да „дебне“ подходящия момент в Ефира. От 2009 г. работи с приемо предавател купен от щат Калифорния,USA и Антена – също от USA.

Румен Стефанов прекарва повече от 20 години като техник в местната радиорелейна и телевизионна станция. Другите му хобита са риболов, спортен туризъм, тенис на маса и четене на книги. Използва Английски, Руски и малко Японски.

Причините, поради които започва хобито си, са че при радиолюбителите няма граници. „Обичам приятелски разговори и изучаване на чужди езици. Морзовият код ми звучи като класическа музика, която много ми харесва“, споделя още той.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Габровският артист DISTRXCT със световен пробив

От Габрово до Световната Сцена: Как DISTRXCT се превърна в едно от най-ярките EDM имена на България?

Published

on

Когато стане дума за български артисти, които пробиват отвъд границите, малцина могат да се похвалят с глобално признание. Името му е Христо, познат като DISTRXCT (Произнася се Дистракт) , а родният му град е Габрово. За по-малко от четири години, DISTRXCT се утвърждава като водеща фигура в електронната музика. Зад гърба си има над 100 милиона слушания в дигиталните платформи, десетки хиляди последователи, и е пускан по радия в множество страни.

Христо може да се похвали с над 30 влизания в световни класации на Apple Music и iTunes и присъствие в престижните класации на Beatport – водещата платформа за електронна музика.

През 2021 г. подписва договор със Sony Music, а година по-късно – и с Universal Music Group. Едно от най-запомнящите се сътрудничества в кариерата му е ремиксът му на “Her” от мегазвездата Megan Thee Stallion, който привлича внимание както от EDM фенове, така и от хип-хоп аудиторията. Неговото портфолио включва и няколко успешни визуални проекта – музикалните видеа към „Squad“, „Shorty“ и „O.G“ са натрупали милиони гледания в YouTube, доказвайки, че DISTRXCT не е просто продуцент, а артист с визия и концепция.

Само за първите месеци на 2025 година, песента му „D.N.P“ отбеляза над 15 милиона слушания. С всяка следваща стъпка DISTRXCT продължава да доказва, че българската електронна сцена има какво да предложи на света. Очакваме с интерес какво предстои!

Зареди още

Любопитно

Основни характеристики на бойните пистолети и как да изберете най-подходящия

Published

on

Бойните пистолети са компактни и ефективни оръжия, които се използват широко от полицията, военните, както и за спортна стрелба. Ако обмисляте покупка на подобно оръжие е важно да разберете основните му характеристики и предназначение и в тази статия ще разберем кои са те.

Видове бойни оръжия

Основното разделение, на което искаме да наблегнем, е между пистолет и револвер. Всеки от тях се отличава със специфичен механизъм на действие, като най-важното, което да помните, е:

  1. Пистолети

При тях патроните се намират в пълнител, поставен в ръкохватката. След натискане на спусъка куршумът се изстрелва от цевта, а гилзата се изхвърля. После мястото на използвания патрон се заема от нов. По същество те са самозареждащи, тоест, техният принцип на работа е полуавтоматичен. И, макар да съществуват изцяло автоматични механизми на действие, този тип оръжия са забранени и не се продават.

  1. Револвери

Тук патроните се поставят във въртящ се цилиндър, наречен барабан, който се завърта след стрелба, за да премине към следващата позиция. Точно това действие позволява бърз повторен изстрел. Презареждането им, обаче, е по-бавно, а пълнителят – с по-малък капацитет.

Без значение дали сте избрали пистолет, или револвер, във всеки случай ще ви е необходимо разрешително за притежание.

Основни характеристики на бойните пистолети

При избора на подобен продукт е важно да обърнете внимание на следните характеристики:

  1. Калибър

Калибърът е диаметърът на патрона и определя мощността и пробивната му способност. Изборът зависи от предназначението на пистолета и личните предпочитания на стрелеца.

  1. Размер и тегло

Избраните продукти трябва да предлагат баланс между компактност и ефективност. Моделите с малък размер и леко тегло са подходящи за скрито носене и самозащита, докато по-големите са предпочитани за служебна употреба и спортна стрелба.

  1. Капацитет на пълнителя

Бойните пистолети се предлагат с различен капацитет на пълнителя, като стандартът варира от 7 до 17 патрона. Барабаните на револверите, от друга страна, обикновено са с между 6 до 8 позиции, обясняват експертите на Заримекс.

Важно е да помислите и за механизма на задействане, дали ще трябва предварително освобождаване на предпазителя, или само натискане на спусъка.

Това са основните особености на бойните пистолети, на които е важно да обърнете внимание при избор. Винаги, разбира се, трябва да се съобразявате със законите за закупуване и носене на оръжие, както и да познавате правилата за обезопасяването му.

Зареди още

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица