Свържи се с нас

Култура

Маратонът на четенето 2021 в Габрово

Published

on

От 2 до 23 април, за пореден 16-ти път, премина националният Маратон на четенето. Организирани от екипа на Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” в Габрово и в съответствие с ограниченията заради КОВИД – 19, инициативите на Маратона на четенето 2021 бяха проведени преди всичко в дигитална среда.

Маратонът се осъществи под мотото „Четенето ще спаси света, защото е последното убежище от същия този свят / Д. Стоянович”. Тази мисъл не бе избрана случайно – дори в условията на пандемия четящите габровци показаха, че имат истинска нужда от своята библиотека, от възможностите за обучение, забавление и социално общуване, които тя им предлага!

Хубавата книга, независимо от вида, в който се използва – дигитален или хартиен, носи в себе си свой свят, проекция на света, в който живеем, или разказ за отминали времена, и винаги е възможност да се научи нещо ново и да се направи паралел със случващото се в настоящия момент.

Националният Маратон на четенето 2- 23 април 2021 започна със Седмицата на детската книга и изкуствата за деца (2 – 7 април) и бе предшестван от Седмица на поезията (22 – 29 март), свързана с международния ден на поезията – 21 март и с идеята, че книгата и четенето са вечни.

Неслучайно традиционната вече инициатива „Маратон на четенето“ се провежда в рамките на тези априлски дни – те имат специална роля в културната история на света. Международният ден на детската книга – 2 април, се отбелязва в много страни по света, а 23 април е Световен ден на книгата и авторското право.

В дните от 2 до 23 април всички приятели и любители на книгата и четенето имаха възможността да участват в маратона чрез различни лични инициативи, осъществени с електронни и дигитални средства – онлайн-четене на текстове от любими книги, литературни състезания и селфи с любима книга, видео-разговор между приятели за любима книга и подобни интересни идеи.

Всъщност библиотечните потребители и доброволци имат постоянно възможността да общуват с любимата библиотека на първо място чрез ползването на богатата палитра от услуги, свързани с книгата и четенето, които тя предлага, но и с възможностите за обучение и общуване чрез нея, които са също тъй необходими за човешкото развитие и духовно съзряване.

Участие в Маратона на четенето взеха деца, ученици, библиотекари и доброволци: децата от Четвърта група на ДГ „Мики Маус“ в Габрово заедно със своите учители; децата от група „Лъвче“ и група „Звездичка” при ДГ „Радост“ със създадените от тях електронни книжки с детски приказки; деца от „Клуб за художествено слово“ с ръководител Светослав Славчев към НЧ „Зора-1872“ – кв. Нова Махала – Цвети Великова, Мария Бижева (на 10 г.), Дарина Генева, Стилиян Генев, Мира Русинова; деца от клуб „Приятели на книгата“ при НЧ „Просвета-1931“, с. Новаковци – Михаела Дончева (на 5 години), Кристиян Бориславов Николов (на 10 г.); учениците от IV „б” клас от ОУ „Неофит Рилски” с класен ръководител г-жа Янка Тотева; Савина Цонева, Павлина Велева, Зорница Вълчева, Галина Янкова, Тихомира Трифонова, Антония Петрова, Анелия Мутафчиева и писателят Христо Стоянов.

Във връзка с Маратона на четенето и с изконната роля на библиотеката за пробуждане на любов към книгата и четенето е и обявеният от РБ „Априлов – Палаузов” регионален ученически конкурс за есе, посветен на 160-годишнината на библиотеката (26 октомври 1861 г.), който е под мотото „Няма по-верен приятел от книгата“ (Ърнест Хемингуей) – konkurs_160@abv.bg.

Екипът на РБ „Априлов – Палаузов” благодари сърдечно на всички, които взеха участие в Маратона на четенето 2021 и поздравява верните си читатели с предстоящите светли християнски празници! Бъдете здрави и четете…!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО

Published

on

XVII Годишна конференция на творческите градове към ЮНЕСКО се проведе във френския град Сент Гратиен на 23 и 24 юни 2025 година. Габрово е част от тази организация, благодарение на съхраненото в музей „Етър“ културно наследство. Зам-кметът по културата Невена Минева, Велимира Христова, главен експерт в Община Габрово и Тихомир Църов от екипа на музей „Етър“ участваха в световния форум.

Невена Минева се включи в панела на местните власти и представи визията на Габрово за култура и устойчиво развитие. „Габрово, определен за Творчески град на занаятите и народното изкуство през 2017 година, възприема културата като стратегически фактор за устойчиво градско развитие. Нашата ангажираност е в пълно съответствие с Манифеста от Брага, който призовава културата да бъде самостоятелна цел в глобалната програма за развитие след 2030 година. Активно интегрираме културни политики на местно и международно ниво, насърчавайки творчество, приобщаване и устойчивост“, заяви зам.-кметът на Община Габрово по време на своята презентация.

Невена Минева сподели конкретни действия и политики в областта на културата, провеждани от местната власт в Габрово. Има ясен стремеж към подобряване на културната инфраструктура – инвестиции в креативни хъбове, музеи и обществени пространства, които стимулират артистичното изразяване. Реализират се програми за участие на общността – инициативи, които насърчават културното включване и гарантират достъп за всички граждани. Обособяват се зелени културни пространства, които са устойчива градска среда, интегрираща културата с екологичното мислене.

Що се отнася до международното сътрудничество и прилагането на Манифеста от Брага, по думите на Невена Минева, Габрово активно участва в мрежата творчески градове на ЮНЕСКО, като си сътрудничи с други творчески градове от цял свят, обменя добри практики и работи по съвместни проекти. Оказва се подкрепа за културните права, дигиталните иновации и културните политики с екологична съзнателност.

Зам.-кметът на Община Габрово смята, че се засилват партньорствата с европейски градове в подкрепа на културната дипломация. Пред участниците в международния форум Невена Минева обяви, че Габрово официално издига кандидатурата си за Европейска столица на културата през 2032 година.

„Тази инициатива носи значителни социални, културни и икономически ползи. Тя насърчава градското обновление, подобрява образа на града, повишава международната му видимост и подкрепя туризма. Но тя също така има и важен социален ефект, чрез програми за достъпност и междукултурен диалог. Кандидатурата ни предлага възможност да подчертаем уникалната идентичност на Габрово, да засилим културния сектор и да осигурим дългосрочно положително въздействие.“

Невена Минева цитира думи на кмета на Габрово Таня Христова, че кандидатурата не е просто събитие, а дългосрочна стратегия с трансформиращ ефект.

Тихомир Църов, журналист и ПР на музей „Етър“, представи Международния панаир на традиционните занаяти, който през 2025 година се провежда за 19 път. Акцент в презентацията бяха майсторите, които се очаква да пристигнат от Креативните градове от мрежата на ЮНЕСКО.

Между 6 и 8 септември в „Етър“ се очакват над 50 занаятчии от три континента. Тихомир Църов припомни, че през 2017 и 2018 година в Международния панаир взема участие проф. Лейла Адам от Судан, която представи местни техники за създаване на съдове от глина. В следващите издания се представят занаятчии от Южна Африка, Бразилия, Египет и Китай.

Интересът към презентация бе видим, като бе заявено желание за създаване на нови и затвърждаване на вече съществуващи контакти и обмяна на занаятчии по време на форуми в различни части на света – Малайзия, Южна Африка, Нигер, Италия и др. По време на Годишната среща бе отделено специално внимание на внедряването на Изкуствен интелект в създаването на културен продукт.

По време на последното пленарно заседание бе обявено, че мароканския град Есауира ще бъде домакин на годишната среща на Мрежата през 2026 година.

Зареди още

Култура

Литовският оркестър „Garsas“ ще омагьоса публиката на Биг Бенд парада в Габрово

Published

on

На 28 юни сцената на Биг Бенд Парада в Габрово ще посрещне един от най-ярките представители на балтийската музикална сцена – духовия оркестър „Garsas“ от град Паневежис, Литва, който е побратимен на Габрово.

Това придава още по-специално значение на участието на състава в празничната програма, като символ на културно сътрудничество и приятелство между двата града. Със своите над 60 години история, „Garsas“ е не само професионален симфоничен оркестър с богата концертна дейност, но и иноватор в представянето на музика – от класически произведения до съвременни жанрови интерпретации, от джаз и филмова музика до крос-жанрови експерименти. Под диригентството на Мартинас Бразас, възпитаник на Литовската академия за музика и театър, оркестърът се откроява със своя артистизъм и енергия.

След присъединяването му към Музикалния театър в Паневежис, съставът утвърждава ролята си като международен културен посланик чрез участия в престижни фестивали и сътрудничества с диригенти като Саймън Перчич (Словения) и Лейф Карлсон (Швеция).

Оркестърът е известен и със своята отвореност към публиката – свири на различни сцени и пространства с идеята да доближи музиката до хората и да вдъхнови младото поколение. Очаква се тяхното участие в Габрово да бъде емоционален мост между приятелски градове – чрез езика на музиката, който свързва хората отвъд граници.

Програма на Биг Бенд парада

27 юни, петък
16:00 -21:30 ч. Винено изложение
19:00 ч. Биг Бенд Русе
20:15 ч. Представителен духов оркестър на Военноморските сили

28 юни, събота
16:00 -21:30 ч. Винено изложение
19:00 ч. Оркестър „Габрово“
20:15 ч. Духов оркестър от Паневежис, Литва

Зареди още

Култура

История и изкуство се преплитат в Националния пленер по живопис на Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново и Община Дряново, в партньорството със Съюза на българските художници, организират четвърти Национален пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“.

Той ще се проведе от 1 до 5 юли, а художниците ще почерпят вдъхновение от града на майстор Колю Фичето и чрез творбите си ще представят красотата на родното му Дряново.

В края на пленера на един от участващите художници ще бъде връчен Наградата на град Дряново за живопис, която ще определи компетентно жури.

Награденият автор получава възможността да гостува със самостоятелна изложба в залите на Икономова къща в Дряново, в рамките на следващата календарна година.

Победителят от Националния пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ ще бъде обявен на 5 юли в 17.30 часа в Икономовата къща към Исторически музей – Дряново.

Инициативата е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето, които се реализират от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица