

Култура
Маратонът на четенето 2021 в Габрово
От 2 до 23 април, за пореден 16-ти път, премина националният Маратон на четенето. Организирани от екипа на Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” в Габрово и в съответствие с ограниченията заради КОВИД – 19, инициативите на Маратона на четенето 2021 бяха проведени преди всичко в дигитална среда.
Маратонът се осъществи под мотото „Четенето ще спаси света, защото е последното убежище от същия този свят / Д. Стоянович”. Тази мисъл не бе избрана случайно – дори в условията на пандемия четящите габровци показаха, че имат истинска нужда от своята библиотека, от възможностите за обучение, забавление и социално общуване, които тя им предлага!
Хубавата книга, независимо от вида, в който се използва – дигитален или хартиен, носи в себе си свой свят, проекция на света, в който живеем, или разказ за отминали времена, и винаги е възможност да се научи нещо ново и да се направи паралел със случващото се в настоящия момент.
Националният Маратон на четенето 2- 23 април 2021 започна със Седмицата на детската книга и изкуствата за деца (2 – 7 април) и бе предшестван от Седмица на поезията (22 – 29 март), свързана с международния ден на поезията – 21 март и с идеята, че книгата и четенето са вечни.
Неслучайно традиционната вече инициатива „Маратон на четенето“ се провежда в рамките на тези априлски дни – те имат специална роля в културната история на света. Международният ден на детската книга – 2 април, се отбелязва в много страни по света, а 23 април е Световен ден на книгата и авторското право.
В дните от 2 до 23 април всички приятели и любители на книгата и четенето имаха възможността да участват в маратона чрез различни лични инициативи, осъществени с електронни и дигитални средства – онлайн-четене на текстове от любими книги, литературни състезания и селфи с любима книга, видео-разговор между приятели за любима книга и подобни интересни идеи.
Всъщност библиотечните потребители и доброволци имат постоянно възможността да общуват с любимата библиотека на първо място чрез ползването на богатата палитра от услуги, свързани с книгата и четенето, които тя предлага, но и с възможностите за обучение и общуване чрез нея, които са също тъй необходими за човешкото развитие и духовно съзряване.
Участие в Маратона на четенето взеха деца, ученици, библиотекари и доброволци: децата от Четвърта група на ДГ „Мики Маус“ в Габрово заедно със своите учители; децата от група „Лъвче“ и група „Звездичка” при ДГ „Радост“ със създадените от тях електронни книжки с детски приказки; деца от „Клуб за художествено слово“ с ръководител Светослав Славчев към НЧ „Зора-1872“ – кв. Нова Махала – Цвети Великова, Мария Бижева (на 10 г.), Дарина Генева, Стилиян Генев, Мира Русинова; деца от клуб „Приятели на книгата“ при НЧ „Просвета-1931“, с. Новаковци – Михаела Дончева (на 5 години), Кристиян Бориславов Николов (на 10 г.); учениците от IV „б” клас от ОУ „Неофит Рилски” с класен ръководител г-жа Янка Тотева; Савина Цонева, Павлина Велева, Зорница Вълчева, Галина Янкова, Тихомира Трифонова, Антония Петрова, Анелия Мутафчиева и писателят Христо Стоянов.
Във връзка с Маратона на четенето и с изконната роля на библиотеката за пробуждане на любов към книгата и четенето е и обявеният от РБ „Априлов – Палаузов” регионален ученически конкурс за есе, посветен на 160-годишнината на библиотеката (26 октомври 1861 г.), който е под мотото „Няма по-верен приятел от книгата“ (Ърнест Хемингуей) – konkurs_160@abv.bg.
Екипът на РБ „Априлов – Палаузов” благодари сърдечно на всички, които взеха участие в Маратона на четенето 2021 и поздравява верните си читатели с предстоящите светли християнски празници! Бъдете здрави и четете…!


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие