

Икономика
Таня Христова: Здравната криза поставя пред нас и много нови възможности!

Здравната криза поставя пред нас освен заплахи и много нови възможности. Това заяви кметът на Габрово Таня Христова по време на онлайн среща-дискусия, на тема „Бизнесът и възможностите за европейско финансиране в периода 2021-2027 г.“
Форумът бе организиран от Община Габрово, ЕИЦ „Европа директно“ към Габровската търговско промишлена палата и Регионален иновационен център „Амбициозно Габрово“, със съдействието на РСО „Централна Стара планина.
В събитието се включиха кметът на Габрово Таня Христова, Петър Ганев от Института за пазарна икономика, Николинка Хинкова, председател на УС на Регионалния иновационен център в Габрово, представители на ТУ в града, експерти, ръководители на фирми.
За възможностите, от които може да се възползва Община Габрово през настоящия програмен период и новия механизъм за планиране говори кметът Таня Христова.
„Ние дискутираме една изключително важна и актуална тема, която се надявам, ще бъде съпроводена с много наша отговорна ангажираност и амбиция, за да можем да постигнем целите, които Европа налага и поставя като стратегически“, каза по време на онлайн – дискусията Таня Христова.
„От друга страна ще можем да направим така, че с амбиция и възможности на ресурсите да разкрием потенциала на Габрово, както като административна територия, така и като акцент в развитието на бизнеса и иновациите.
Намираме се в един изключително важен период. Той е важен не само, защото започва и вече е факт новият програмен период. Той е важен и заради многото предизвикателства, поради наличието на сериозна криза, която виждаме, че въздейства върху моделите, с които доскоро бяхме свикнали да мислим, да работим и планираме, добави още Христова.

„От друга страна поставя пред нас освен заплахи и много нови възможности. Едва ли някой от нас си е представял, че с такава скорост ще бъдат засилени мерките, свързани с нашите действия спрямо дигиталните решения, спрямо отношението ни към околната среда. Вижда се как една здравна криза ни накара да мислим по различен начин и как всичко, което оттук насетне ще правим, ще бъде подчинено и на този изключително важен елемент, който с премерени действия ще трябва да ни изведе на стратегическите предимства. Финансовите инструменти, които ще бъдат възможни както за Европа, така и за всички нас, и надявам се на всички, които сме в Габрово“, сподели още габровският кмет.
„За следващите 10 години финансовият ресурс, който Европа предлага, е безпрецедентен. Това наистина представлява една цифра, която за моите представи е доста трудно дори да си я оформя като конкретика за един не много дълъг период“, акцентира в изказването си Таня Христова.
По думите ѝ за България цифрата, която предстои да бъде достъпна за различните категории бенефициенти, е с рекордна стойност – над 16,5 милиарда евро. Нещо, което по думите ѝ „трябва да бъде цел не просто за усвояване, не просто за привличане на инвестиции, а за осъществяване на стъпки, които ще доведат до нашата трансформация.“
„И тук бих искала да премина към нашите последни ангажименти, към нашите цели в разработването на един изключително важен документ, който се нарича План за интегрирано развитие на нашата община.
Този план е както сходен, така и доста по-различен от досегашните стратегически документи. Да, той отново има период на 7 години. Ние имаме ангажимент да погледнем не много далеч в бъдещето, макар че разработвайки този План, ние трябва да вземем предвид и доста по-стратегически ориентирани документи като „Целите на ООН за устойчиво развитие“, като „България 2030“, като немалкото документи, които визират нашите изключително важни ангажименти в зелените, цифровите и устойчивите технологии, с които ще трябва да развиваме нашите територии като устойчиви и конкурентоспособни.
Това, което предстои и това, което се случва вече в Габрово, е да работим заедно. Много съм щастлива, че въпреки ограниченията, ние продължаваме да поддържаме връзка, както с представителите на различните браншови организации, така и с хората, които реално създават бизнес и развиват нашата икономика.
А какво е една община без тези, които създават продукт, които генерират истински добавена стойност.
Преди една седмица г-н Ганев направи представяне на социално-икономическия анализ, който е част от документа за интегрирано развитие на Габрово. Там отново нещата бих могла да ги разделя на две: годините до момента, в който се пови КОВИД-19 и това, което ние трябва да правим след коронавируса заедно може би с предизвикателствата, които той ни донесе.
Считам ги за важни, но безспорен е напредъкът на икономиката и бизнеса в нашия регион, демонстриран през последните няколко години. В сравнение с тенденциите в други части на страната безспорно имаме много предимства.
Разбира се, имаме и много предизвикателства, които ще трябва да адресираме в Плана за интегрирано развитие. И неслучайно новите ангажименти, които са насочени към нас, чрез разработване на този план, са не просто да мислим за секторни проекти – такива ще има. Ние ще продължим да работим за благоустрояване на градската среда, за решаване на важните проблеми – за това да има повече възможности в прекрасните ни малки населени места в рамките на общината.
Ще работим за повече екологичен транспорт, за повече възможности за култура, спорт и туризъм. Но най-важният ни ангажимент, който е крайъгълният камък на нашата амбиция трябва и вярвам, че е свързан с икономическото развитие, подчинено на новите цели, които считам за важно да припознаем.
Защото икономическо и бизнес развитие без зелен и без дигитален преход, без това да имаме отговорно отношение към човешкия фактор и без грижата да работим активно с научната и образователната инфраструктура, и да се вслушваме в мнението и желанието на хората, няма как да успеем да задвижим този механизъм и да вървим устойчиво напред.
Може би ще имаме възможността да разработваме много нови проекти, но нещо винаги ще ни липсва. А това, което ни помага, което е важно за нас е да устоим визията за развитието на нашата община.
Вярвам, че тя ще бъде припозната от всички нас и ние ще успеем да разработим този стратегически документ. Визията, която към момента се оформя пред очите и очакванията на габровци и към която се стремим, е желанието ни тя да бъде устойчива, ефективна община, с високо качество на живот, със силна икономика и активни хора, които желаят да участват в развитието на града“, заяви още Таня Христова.
Икономика
НАП напомня: Абитуриентите плащат сами здравните си!


Учениците, които са завършили средното си образование тази година и са се дипломирали, но не са започнали работа веднага, трябва сами да внасят здравните си осигурителни вноски. Същото важи и за зрелостниците, които ще бъдат студенти редовно обучение, напомнят от Националната агенция за приходите.
За периода от завършване на средното до започване на висшето си образование или работа на трудов договор те трябва да внесат здравните си осигуровки за своя сметка в размер на 43,08 лв. месечно.
Причината за това е, че абитуриентите не попадат в нито една от категориите – ученици или студенти, поради което не отговарят на условията за здравно осигуряване за сметка на държавния бюджет, както и не упражняват трудова дейност, за която подлежат на здравно осигуряване на съответното основание по реда на Закона за здравното осигуряване.
В тези случаи завършилите средно образование трябва да подадат декларация образец №7 – за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Документът се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване. Тогава е и срокът за плащането на тези вноски, напомнят от НАП.
В рубриката „Здравно осигуряване” на интернет страницата на приходната агенция е поместена и информацията за попълване и подаване на декларация образец №7. Формулярът се подава в офис на НАП, по пощата с обратна разписка или чрез електронната услуга на приходната агенция „Приемане на декларация образец №7 „Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски“, достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис (КЕП).
При допуснати повече от три неплатени здравноосигурителни вноски за последните три години, зрелостникът ще се окаже с прекъснати здравноосигурителни права и няма да има достъп до безплатни здравни услуги, осигурени от Националната здравноосигурителна каса, напомнят още от НАП. За здравноосигурителни вноски, които не са направени в срок, се начислява законова лихва. Справка за размера на дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях може да се направи чрез електронната услуга „Здравноосигурителен калкулатор“, която е със свободен достъп в Е-портала на НАП.
Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП.
Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 на цена, съгласно тарифата на съответния оператор. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Освен това системата дава информация и за всички месеци по години, за които липсват данни за здравно осигуряване на лицата.
Справката за здравноосигурителен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден. Информация за попълване и подаване на декларация образец №7 и внасяне на здравните вноски може да се намери в You Tube канала на НАП, сайта на приходната агенция или на телефони: 0700 18 700; +359 2 9859 6801 на цена, съгласно тарифата на телефонния оператор.


Икономика
2 млрд. лв. са осигурени за интегрирани териториални инвестиции


2 млрд. лв. са осигурени по процедура „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ)-2“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Средствата се осигуряват за реализацията на общински и регионални проекти, като вече е отворена втората покана за кандидатстване на регионални проекти.
Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, който откри Информационен ден по процедурата в Габрово. В рамките на срещата министърът разговаря с потенциални бенефициенти, които бяха запознати с Единните указания за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции и възможностите за финансиране по програмата.
„От ангажираността, визията и партньорския дух, с които подхождате към тази възможност, зависи не само реализирането на конкретни проекти, но и дългосрочното социално и икономическо развитие на регионите“, обърна се към участниците в срещата министърът. „Намираме се в ключов етап от изпълнението на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. и от успешната реализация на предложените от Вас проекти зависи и успешната реализация на програмата“, подчерта Иванов. По думите му интегрираните териториални инвестиции не са просто механизъм за финансиране – те са стратегически инструмент за постигане на реална, измерима промяна и подобряване на регионите.

Концепциите, които ще бъдат разработени и реализирани в рамките на втората покана, ще доведат до положителни резултати за териториите – ще се създадат условия за нови работни места, подобрена инфраструктура, по-добро образование, здравеопазване и социални услуги. „Инвестициите ще имат положителен ефект върху живота на по-широк кръг от хора, ще укрепят местните общности и ще направят регионите по-привлекателни за живеене и развитие“, посочи още министърът.
Той отчете като успешна приключилата вече първа покана за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции и съобщи, че интересът към нея е бил значителен, а подадените предложения многократно са надвишили наличния ресурс. Това според него е ясен знак за силната ангажираност на общините и местните партньори, както и за натрупания потенциал на терен.
Очаква се съвсем скоро проектните предложения, разработени по одобрените концепции от първата покана да получат финансиране от програмите и да навлязат в същинския си етап на изпълнение.
„Срокът за подаване на концепции за интегрирани териториални инвестиции е до 8 юли тази година, включително“, припомни министърът и изрази увереност, че с общи усилия ще бъдат постигнати трайни резултати, които да отговорят на очакванията на хората в регионите. „Днешната среща ще помогне на заинтересованите страни да изготвят своите проекти по втората покана“, обясни заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Юра Витанова, която също участва в информационния ден. Тя изрази надежда и втората покана да предизвика същия голям интерес, както първата, и да бъдат представени много проектни предложения, които да отговорят на нуждите за развитие на регионите.


Икономика
Министър Иванов ще открие информационен ден по Програма „Развитие на регионите“


Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще открие Информационен ден по процедура „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ)-2“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.
Събитието ще се състои днес, 17 юни, от 11.00 часа, в зала „Възраждане“ на Общинска администрация – Габрово. Във форума ще участва и заместник-министърът и ръководител на Управляващия орган на програмата Юра Витанова, както и експерти от различни министерства и ведомства.
В рамките на информационния ден потенциалните бенефициенти ще бъдат запознати с Единните указания за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) и възможностите за финансиране по програмата.


-
Културапреди 6 дни
Нови успехи за пианистите на МК „Весела“
-
Новинипреди 6 дни
Читател на „Габрово Нюз“ сигнализира за опасни кабели
-
Кримипреди 6 дни
Напушен млад шофьор не видя паркирана кола и се удари в нея
-
Икономикапреди 6 дни
Габрово се срина до 15-то място в страната по заплати
-
Новинипреди 6 дни
Бившето училище „Радион Умников“ става Център за дигитални умения и иновации
-
Новинипреди 3 дни
Президентът Румен Радев посрещна ученици от ПГТ – Габрово
-
Новинипреди 3 дни
Белгийски уролог обучава екип в Габрово на ХоЛЕП – техника
-
Любопитнопреди 6 дни
Хотел LuckyBansko – изборът за вашата мечтана 5-звездна почивка