Свържи се с нас

Новини

Кампания в подкрепа на жените, имащи проблем с алкохола

Една непразнична тема в месеца на жените.

Published

on

В началото на месец март – месец, в който обръщаме поглед към нежната половина от човечеството, Общински съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационният център по зависимости на Община Габрово инициират кампания по проблем, за който се говори много малко – алкохолизма при жените.

По данни на Световната здравна организация България се нарежда сред първите 10 страни с най-голяма консумация на алкохол, като статистиката показва, че около 32% от българките употребяват спиртни напитки.

За броя на злоупотребяващите и зависимите от алкохол жени точни цифри липсват. Темата е стряскаща, плашеща и „неудобна“ – тема-табу. Но зад нея са скрити тежки съдби на реални личности – на съпруги, колежки, сестри и майки, а заедно с тях и на всички техни близки.

Алкохолната зависимост при жените е сред най-тежките стигми на общество ни, а липсата на открит диалог, информация и приемане на проблема се превръща в предпоставка за прикрита употреба, срам и забавено лечение, често с фатални последствия.

Именно за неяснотите, свързани с тежкото заболяване, за трудния път, по който вървят жените, попаднали в капана на зависимостта и за начините за подкрепа ще стане дума в специализирани материали, които екипът на ОбСНВ/ПИЦ-Габрово подготви.

В поредица интервюта и разкази от първо лице ще се срещете с жени, чиято анонимност ще бъде запазена, преминали оздравителна терапия и успели да си върнат радостта от живота. Представена е о гледната точка на д-р Иван Добринов – един от водещите специалисти в България, работещ със зависими, в търсене на отговор на част от най-важните въпроси като „как влияе на семейството съжителството с жена-алкохолик“, „как се чувстват децата на майките-алкохолички“, „къде зависимите жени могат да потърсят помощ и подкрепа“ и др.

За целите на кампанията са използвани и статии от списание „АркА“ – бюлетин на Регионалната програма „Alkohol & Drug” на полската Фондация “Стефан Батори”, която подпомага развитието на система за решаване на алкохолните проблеми, както и проблеми, свързани с други зависимости, в страните от Източна и Средна Европа.

Всички материали по темата можете да прочетете оттук, а при въпроси и нужда от консултация със специалист може да се обърнете към ОбСНВ/ПИЦ-Габрово и фондация „Общност в помощ на зависимите“, с чието партньорство се осъществява тази кампания.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Областният управител Кристина Сидорова встъпи в длъжност

Published

on

Днес в Заседателната зала на Областна администрация Габрово официално се проведе церемония по приемственост. Досегашният областен управител Асен Даскалов предаде символа на държавността на новия областен управител Кристина Сидорова, която бе назначена с решение на Министерския съвет от 13 май 2026 г.

В своето обръщение Кристина Сидорова подчерта приемствеността в работата на институцията и необходимостта от продължаване на започнатите инициативи. Тя отбеляза, че още вчера, съвместно с Асен Даскалов, са провели приемен ден, по време на който са обсъдени конкретни проблеми и казуси на граждани.

„Това, което сме започнали с г-н Даскалов, ще продължим заедно и ще го доведем докрай. Добрите идеи и приоритети, които той и екипът му са начертали, ще бъдат реализирани. Надявам се да работим със същия устрем и професионализъм, както и преди три години. Областна администрация – Габрово винаги е била пример за екипност, за хора, които работят и се подкрепят заедно“, заяви Сидорова.

Даскалов благодари на екипа си за добрата съвместна работа през изминалите три месеца.

Зареди още

Новини

Народният представител Николай Косев с първа приемна за гражданите

Published

on

Във връзка с активната работа на 52-рото Народно събрание и ангажимента за постоянен диалог с гражданите, народният представител от „Прогресивна България“ за 7 МИР – Габрово Николай Косев ще проведе първата си приемна с граждани в Габрово.

Тя ще се проведе на 18 май, понеделник, 15.00- 17.00ч., ул. „Софроний Врачански“ 1А, офис на „Прогресивна България“ в града.

Гражданите ще имат възможност да поставят въпроси, да споделят проблеми, идеи и предложения, свързани с развитието на Габрово и региона.

Срещите с хората и прякото обсъждане на проблемите по места бяха сред основните ангажименти, поети по време на кампанията на „Прогресивна България“, а приемната е първа стъпка към тяхното регулярно реализиране.

Зареди още

Култура

Любо Киров с нов албум и концерт в Габрово на 4 юли

Published

on

C нов албум, ново видео и класен звук, комбиниран с великолепна лирика, Любо Киров отбелязва следващата голяма стъпка в своята кариера с „Футурофония“. Проектът включва 10 песни, зад всяка от които стои история. Сред тях са няколко колаборации и изненадващи музикални решения, които ще бъдат представени в Габрово на 4 юли от 21.00 часа на сцената на Летния театър.

„Това е албум за красивите неща – за времето, което минава, за хората, които остават, и за музиката, която има смисъл. Прилича на музика, която сякаш не сме чували от години, но звучи като бъдеще. Благодаря ви, че сте с мен в това пътуване“, споделя Любо Киров.

Като водещ сингъл излиза едноименната песен „Футурофония“, за която е изработена специална радио версия, мастерирана в Abbey Road Studios в Лондон, станало синоним на The Beatles и приело музикални икони като Pink Floyd, Amy Winehouse, Radiohead и много други. С албума излиза и официалното видео към едноименната песен, изградено около силен символ – огромна фуния, която е метафора на гласа, нуждата да бъдем чути и да чуваме себе си.

„За мен „Футурофония“ е за избора сами да решаваме какво е днес, защо е днес и кои сме днес, без значение от миналото, трендовете и правилата“, казва Любо Киров. „В този албум има срещи, които за мен са много специални – със Стенли, MONA, както и с авторите Момчил, Александър Петров, Мария Ганева и Петър Анастасов. Три поколения. Различни стилове. Едно звучене.“, добавя той.

Албумът вече е достъпен във всички платформи и може да бъде поръчан на lubokirov.com и musicmall.bg на CD, винил и флаш драйв. Самото име е авторска дума, създадена от артиста, съчетаваща „футуро“ – бъдеще, и „фония“ – звук, глас. Така „Футурофония“ се превръща в концепция, която преминава през цялата година за Любо Киров.

Предстоящото му турне носи същото име и ще срещне публиката с албума на живо на големите летни сцени в 13 града в страната, включвайки и два поредни концерта в Зала 1 на НДК в София.

БИЛЕТИ: https://artvent.bg/event/liubo-kirov-futurofoniia-nacionalno-turne-2026 Медиен партньор на турнето е БГ Радио.

Любо Киров е сила в българската музикална култура. Един от най-значимите и влиятелни артисти в страната. Глас и енергия, които вече 25 години променят облика на музиката в България.

С над 45 номер едно хита, платинени албуми и разпродадени концерти в най- големите зали и сцени, той е символ на безкомпромисно качество и мащаб. Автор на текстове и композитор, чиито песни се превърнаха в саундтрак на хиляди. Артист, който не се побира в рамките на жанрове, стилове и тенденции.

Музиката му е в учебниците, а името му – в историята на българската сцена. Той е единственият музикален артист, който за трета поредна година е сред първите 10 в годишната класация на Forbes „Топ 70 на българските знаменитости“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица