

Култура
До 8 март гласуваме за Събитие на годината в областта на културата
Повече от 500 са вече гласуванията за събитието на годината в областта на културата за 2020 година. Конкурсът се провежда в Габрово за поредна година и се организира от Клуба на будителите към Народно читалище „Будителите 2017“. Тази година номинациите са по-малко, но не по-малко качествени и харесвани от публиката. Предложенията са 13.
Сред тях най-новата постоянна изложба „Огледална зала“ в Музея на хумора и сатирата, XVIII-тото издание на Фестивал ”Празник на духовната музика” на НЧ „Габрово 2002”, Архиерейското наместничество и Община Габрово с подкрепата на Министерството на културата.
Номинирани са събитията, посветени на 75 годишнината на ДТ „Рачо Стоянов“ – спектакълът „Под игото – 1894-та“ и дигиталната инсталация „Да открехнем прозореца”. И този път Драматичният театър присъства в конкурса с две номинации и другата / не втората/ е „Салиери”- спектакъл на режисьора Петринел Гочев.
Няколко са инициативите, посветени на 160-татеа годишнина на Габрово град. За отбелязване е фактът, че те са получили не само оценката на публиката, а преди това и подкрепата на Програма „Култура“ на Община Габрово. Това са външната експозиция „Габрово – център на знание и просвета“ на Национален музей на образованието, изложбата „Карл Кандулков – архитектът и ръководител на модерно Габрово” на Държавен архив–Габрово, Филмът „160 +” на Фондация „ОТ БГ” , Книгата „Манол Цоков. Джазът – Мисията на един живот“ от Владимир Гаджев и албумът с концерт на „Суинг дикси бенд Габрово“ в Париж през 1986 г, както и инициативата „Мини Габрово“ на читалище НЧ „Будителите – 2017“.
В конкурса „Събитие на годината“ участва и Празникът на пестила с Националния фолклорен конкурс „Обредна трапеза“ на РЕМО „Етър”, авторският концерт на Радослав Талев „This is me“, концертът „Минчо Минчев на 70 и Габрово на 160”, организиран от Община Габрово и Габровския камерен оркестър, инициативата литературни четения и изложба „Културен жест“ – част V от поредицата „Дързостта да бъдеш първи“- Областна администрация – Габрово и Държавен архив – Габрово.
Във Фейсбук вие гласувате на страниците на Народно читалище „Будителите 2017“ и „Клуб на будителите„. Вие давате своя глас като маркирате едно от номинираните събития. След като натиснете бутона за гласуване, вотът ви ще бъде отчетен. Колкото пъти да гласувате след това, вотът се отчита само веднъж.
Подредбата на номинациите не е постоянна, а се променя при всяко гласуване. Освен във фейсбук можете да изпратите своето предпочитание на e-mail: buditelite@mail.bg, или да го напишете и пуснете в една от трите кутии, които се намират на касата на театъра, в Библиотека „Априлов-Палаузов“ и в книжарница „Том Първи“.
Последният срок, в който можете да подкрепите едно от номинираните събития, е 8 март.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Култура
Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето


С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.





Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.


Култура
Габровски таланти с първи награди от международен фестивал в Израел


Младата българска изпълнителка Гала Ивова Савчева бе отличена с първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който се проведе онлайн от израелския град Бат Ям.

Савчева впечатли журито със завладяващо изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“ от Габровска област – произведение, станало емблематично благодарение на легендарния народен певец Борис Машалов. Нейният автентичен стил, емоционална дълбочина и вокално майсторство донесоха заслужено признание.

Фестивалът „Българска душа на свята земя“ се е утвърдил като сцена за съхраняване и популяризиране на българското фолклорно и културно наследство сред българските общности по света. В тазгодишното издание през 2025 г. участие взеха изпълнители от различни държави, които представиха богатството на българския дух.
Сред отличените бяха и талантливите деца от Вокално-фолклорна група „Зеленика“ към НЧ „Будителите 2017“ – Габрово, с ръководител Таня Соколова.
Десетгодишната Алина Чепурной спечели първо място, а Мая Луканова и Мария Дедева, също на 10 години – завоюваха трето място в своята категория.


-
Новинипреди 7 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала
-
Новинипреди 6 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Новинипреди 6 дни
Министър Пешев инспектира стадионите „Христо Ботев“ и „Априлов“ в Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 6 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 5 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Любопитнопреди 6 дни
Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи