Свържи се с нас

Новини

Близо 1 млн. лв. за работа по проекти са получили чиновници в Габровско

Published

on

За последния програмен период чиновници в област Габрово, наети в екипи по управление на проекти, са получили приблизително 900 хил. лв. над заплатите си. За това писа медията за разследваща журналистика в България „За истината“.

Сметката е на база информация, получена преди две години и нова, предоставена в началото на 2021 г., показва проучване на медията.

Общините традиционно широко рекламират работата си по проекти с европейско финансиране и сумите, които са усвоили, но парите, които изплащат на служителите си, в повечето случаи едни и същи, остават тайна.

За последните две години общински служители в Община Севлиево са получили близо 132 хил. лв. за това, че са участвали в екипи по управление на проекти с европейско финасиране. В Община Трявна сумата е далеч по-малко, 23 050 лв., но и проектите, които са изпълнявани там са много малко.

Това са чистите изплатени суми, но върху тях се начисляват осигуровки и сумата, разходвана за възнаграждения по проекти, понякога е два пъти над реално изплатената.

В Габрово са попитали защо „За истината“ се интересува. Общините в Севлиево и Трявна единствени са отговорили коректно на въпроси, изпратени от медията по реда на Закона за достъп до обществена информация, които имаха за цел да осветлят допълнителните възнаграждения на общинските служители по европроекти.

От Дряново са предоставили справка само за 2020 г., от Община Габрово са изчакали последния ден от 14-дневния срок за отговор и поискали уточнение за целите, за които е нужна исканата информация. Това не променя факта, че между 2015 и 2018 г. общински служители в Габрово са получили малко над 300 хил. лв. по 23 проекта. Тази информация бе предоставена на „За истината“ през 2018 г.

За същия период в Севлиево са изплатени 271 хил. лв. за чиновници, назначени в екипите на 17 проекта. В Дряново полученото от служители е 68 хил. лв., в Трявна 33 хил. лв.

Целият текст от цялото разследване може да прочетете оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Жестоко убийство в севлиевското село Младен в навечерието на нова година

Published

on

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за убийството на 75-годишен мъж, извършено от сина му по особено мъчителен начин и с жестокост. Тежкото криминално деяние е било извършено вчера, 29 декември, около 15.15 часа в севлиевското село Младен.

„Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 116 ал.1 т.3 и т. 6, във вр. с чл. 115 от НК за това, че на 29.12.2025г. около 15.15 часа в с. Младен общ. Севлиево, в дома му, по особено мъчителен начин и с особена жестокост, умишлено е умъртвен К.Г., на 75 години, чрез нанасяне на множество удари с нож в областта на гръдния кош, причинявайки му прободни наранявания“, посочват от прокуратурата.

Извършителят на убийството е установен. Това е 33-годишен мъж, син на убития, с когото са живеели в едно домакинство.

Предстои Окръжна прокуратура-Габрово да го привлече като обвиняем и да внесе искане в Окръжен съд-Габрово за вземане по отношение на него на мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ-Севлиево. Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалия.

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

Тежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево

Published

on

83-годишен мъж загина при тежка катастрофа, станала на 26 декември на пътя между Габрово и Севлиево.

Произшествието е настъпило около 15.35 часа в района на разклона за село Новаковци, оповестиха днес от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

На място е били установено, че инцидентът е възникнал между “Ауди А4“, движещо се в посока към Габрово, управлявано от 24-годишен, и насрещно движещо се “Рено Туинго“, управлявано от 83-годишния мъж.

При катастрофата пострадали още водачът и пътниците в “Ауди“-то, които са без опасност за живота.

Причините за пътнотранспортното произшествие са в процес на изясняване. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура Габрово.

Зареди още

Крими

Натоварени празници за огнеборците и спасителите в региона

Published

on

Въпреки празничните дни и семейната атмосфера около Коледа, габровските пожарникари и спасители отново останаха на пост и реагираха на десетки сигнали за произшествия в периода от 23 до 29 декември 2025 г.

Само за седмица звената на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово са се отзовали на 36 сигнала, сред които пожари, паднали дървета, оказване на техническа помощ и дори пътнотранспортно произшествие.

Особено натоварен се оказа 25 декември (Коледа), когато пожарникарите реагираха на 11 различни сигнала в рамките на едно денонощие. Най-често помощта им е била търсена заради паднали дървета вследствие на силния вятър и снеговалежа в региона, които затрудниха движението по пътищата в областта.

Служителите на пожарните служби в Габрово, Дряново, Трявна и Севлиево са се включили в най-малко 10 случая на паднали дървета, които пречели на движението по пътища и улици в населените места.

Сериозен дял от сигналите заемат и пожарите в комини – общо 9 случая за седмицата. За щастие, при нито един от тях няма нанесени материални щети, но причините остават едни и същи – непочистени комини и неправилна експлоатация на отоплителни уреди.

През периода огнеборците са реагирали и на няколко пожара с материални загуби – пожар на газова бутилка на тераса в жилищна сграда в Дряново, къща и гараж в Габрово, както и на пътнотранспортно произшествие на пътя Габрово – Севлиево.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица