Свържи се с нас

Новини

По 1000 лв за здравните работници на първа линия и през 2021 г.

Държавата е осигурила средства за плащанията за работа на първа линия в размер на 1000 лв. за всички лечебни заведения за болнична помощ и общопрактикуващи лекари.

Published

on

Във връзка с публикувана невярна информация в интернет сайтове, че НЗОК спира плащанията за работа на първа линия в здравната система, Министерството на здравеопазването заяви своята категорична позиция.

Държавата е осигурила средства за плащанията за работа на първа линия в размер на 1000 лв. за всички лечебни заведения за болнична помощ и общопрактикуващи лекари.

Плащанията за финансирането на допълнителните възнаграждения на медицински и немедицински персонал, пряко зает с дейности по наблюдение, диагностика и лечение на пациенти с доказан коронавирус в лечебните заведения за болнична помощ и комплексните онкологични центрове, включително за дейности през м. януари тази година, се запазват и през 2021 г. Размерът на тези плащания остава непроменен и в размер на 1 000 лв. нето.

Целта е да се запази мотивацията на персонала, посрещащ предизвикателствата в борбата с пандемията. Средствата през 2021-ва се осигуряват от държавния бюджет, чрез трансфер към Националната здравноосигурителна каса, а не, както досега, чрез европейско финансиране.

Персоналът, работил на първа линия през януари, ще получи дължимите средства още този месец. Следващата седмица лечебните заведения ще предоставят на НЗОК информация за дейността си, свързана с КОВИД-19. Плащанията ще се реализират не по-късно от 24.02.2021 г.

Допълнителните възнаграждения от 1000 лв. за работа на първа линия ще продължават да се изплащат, докато страната се намира в период на извънредна епидемична обстановка.

В допълнение от здравното министерство отбелязват, че и през настоящата година продължават плащанията чрез НЗОК за работа на първа линия на общопрактикуващи лекари, наети при тях специалисти по здравни грижи, както и на медицински и диагностични центрове.

От бюджета на Министерството на здравеопазването продължават да се финансират, за работата си на първа линия, служителите на РЗИ и ЦСМП, както и звената към МЗ, които и досега получават тези възнаграждения.

До края на февруари 2021 г. НЗОК ще заплати на лечебните заведения за болнична помощ следните видове дейности, извършени през януари:
– За работата по клинични пътеки и други дейности по договор с НЗОК през м. януари (за тези дейности се запазва механизмът на 85% заплащане на бюджета на болниците в случаите, в които не са изработили на 100% планираните средства);
– За работа на първа линия – нетен размер на възнагражденията 1000 лв, за персонала съгласно информацията от лечебните заведения;
– Средствата по чл. 5 от Закона за бюджета на НЗОК за 2021 г. за допълнителни трудови възнаграждения за лекари, професионалисти по здравни грижи и санитари.

В заключение, увеличението на заплатите на всички лекари, професионалисти по здравни грижи, санитари, съответно с 600 лв., 360 лв. и 120 лв., е факт от 1-ви януари. Тези възнаграждения се изплащат отделно и не са обвързани по никакъв начин с мярката 1000 лв. за работа на първа линия срещу КОВИД-19.

От министерството подчертават, че тези плащания ще се извършат също в срок не по-късно от 24.02.2021 г. към допълнителните трудови възнаграждения за м. януари, 2021 г. Тези три вида плащания ще се реализират всеки месец за дейността от предходния.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

Регионална среща събира независими търговци във Велико Търново в края на април

Published

on

На 28 април във Велико Търново ще се проведе регионална среща на независимите собственици на магазини за хранителни стоки под мотото „Търговия с човешко лице“. Събитието се организира от МЕТРО България и партньори и ще се състои в Бизнес център „Велико Търново“ и ще събере представители на традиционната търговия от областта. Участието в срещата е безплатно, като е необходима предварителна регистрация. Програмата на форума ще предложи практически насоки и решения, насочени към ежедневните предизвикателства пред малките и средни търговци, както и възможности за обмяна на опит и идеи между участниците.

През 2026 г. форматът „Търговия с човешко лице“ се развива в серия от регионални срещи, които целят да бъдат по-близо до местните общности и да отговорят на специфичните потребности на бизнеса в различните части на страната.

„Срещите дават възможност за реален разговор с хората от бизнеса за това какви са трудностите днес и какви решения работят на практика. Целта ни е да създаваме среда за обмяна на опит и за устойчиво развитие на традиционната търговия“, коментира Лазар Лулчев, ръководител сектор „Франчайз“ в МЕТРО България.

В програмата са включени теми, свързани с развитието на пазара на бързооборотни стоки, тенденциите при различни продуктови категории и поведението на клиентите в кварталните магазини. Акцент ще бъде поставен върху практически идеи за развитие на асортимента, увеличение на продажбите и устойчиви модели за управление на малък търговски обект.

В „Търговия с човешко лице“ като партньори ще се включат и представители на водещи компании от FMCG сектора, които ще споделят опита си с различни продуктови категории, както и работещи бизнес решения. Сред тях са експерти от Coca-Cola HBC България, които ще поставят фокус върху развитието на категорията на безалкохолните напитки и управлението на ключови клиенти, както и от „Престиж 96“, които ще разгледат тенденциите при захарните изделия и изграждането на силни брандове. Представители на Carlsberg България ще коментират динамиката при бирата и ефективното присъствие на продуктите в търговските обекти, а Mastercard ще представи решения с добавена стойност за малките търговци, включително възможности за допълнителни услуги чрез ПОС терминали.

Срещата „Търговия с човешко лице“ ще включва и дискусионен панел, посветен на основните предизвикателства пред независимите търговци в България, както и представяне на добри практики и решения, насочени към подобряване на ефективността на бизнеса.

Форумът във Велико Търново е първото от поредица регионални събития, които ще се проведат през следващите месеци, като предстоят срещи във Варна и Пловдив.

Допълнителна информация и регистрация за участие на независими търговци са достъпни на https://trade2you.bg/.

За МЕТРО България

МЕТРО България – най-голямата компания за търговия на едро, оперираща на българския пазар вече 26 години – стъпва у нас на 18 март 1999 г., когато първите два магазина отварят врати едновременно в София и Пловдив.

Компанията обслужва клиенти от хотелския и ресторантьорския бизнес, търговци и фирми. Тя управлява 11 магазина, както и 1 база за услуга доставки, с около 2000 служители. За нуждите на B2B клиентите МЕТРО развива дейността си в многоканален модел на търговия, който съчетава магазини за търговия на едро и услуга за доставки на хранителни и нехранителни продукти. Хиляди професионални клиенти на МЕТРО България разчитат на продуктовата компетентност и качествените услуги на компанията, за да осъществяват успешно своя ежедневен бизнес. Отговорността е заложена в начина, по който МЕТРО осъществява дейността си – като създава споделена стойност за общностите чрез своята ESG стратегия.

Зареди още

Икономика

Близо 9 000 обявиха доходите си в НАП две седмици преди крайния срок

Published

on

В офис на НАП Габрово до момента са подадени 8 836 декларации по чл.50 от ЗДДФЛ, от които по електронен път 7 417. Най-голям е относителния дял на подадените декларации с ПИК, близо 6 200.

Годишна данъчна декларация подават лицата, получили през 2025 година доходи по граждански договори и хонорари, дори и ако данъкът им е удържан в пълен размер от платеца на дохода.

Цялата новина можете да прочетете оттук.

Зареди още

Новини

Трети благотворителен турнир по адаптивно плуване в Габрово

Published

on

Басейнът на ПМГ “Акад. Иван Гюзелев” в Габрово ще посрещне най-добрите плувци по адаптирано плуване в България.

Очаква се в надпреварата, която ще се проведе утре, 18 април, да се включат около 120 участници от 15 клуба от цялата страна.

Тази година каузата на турнира е да бъде подпомогнат Спортно – терапевтичен център Габрово, който отвори врати началото на годината.

В центъра спорт и терапия напълно безплатно получават 40 деца и младежи.

„Нека утрешният ден бъде един спортен празник за всички присъстващи. А състезателите да покажат своите спортни умения“, сподели за „Габрово Нюз“ Георги Левичаров от сдружение „Равен старт – 2008“.

Дарители, доброволци и съмишленици отново се включват в провеждането и организирането на това важно за всички нас събитие.

Състезанието се осъществява в партньорство с Община Габрово и ПМГ „Aкaдемик Ивaн Гюзелев“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица