Новини
Личностното развитие е предпоставка за по-качествен начин на живот
Приключи мониторингът и оценката на изпълнението на Областната стратегия за подкрепа на личностно развитие на децата и учениците, предстои разработване на нова за периода 2021-2022 г.

Приключи мониторингът и оценката на изпълнението на Областната стратегия за подкрепа на личностно развитие на децата и учениците в края на двугодишния й период на действие. Мониторингът е проведен от работна група, назначена със Заповед на областния управител Невена Минева.
Изготвен е и утвърден от областния управител доклад, който включва три основни направления – Подкрепа на личностното развитие на децата и учениците в училищата и детските градини; Подкрепа на личностното развитие на децата и учениците в свободното им време; Човешки ресурси и сътрудничество.
Към всяко от тези направления има описани обща и специфични цели, а на база постигнати индикатори работната група извежда изводи, които ще вземе предвид при разработването на новата Стратегия, която ще е за периода 2021 – 2022 г.
Областната стратегия за подкрепа за личностно развитие на деца и ученици на област Габрово се разработва в изпълнение на чл. 196 от Закона за предучилищното и училищното образование и чл. 5 от Наредбата за приобщаващото образование и следва да бъде готова и утвърдена до края на м. март 2021 г.
По време на оперативна среща на работната група, бяха обсъдени изводите от доклада и разпределени задачите по актуализация на данните, който ще залегнат в следващата Стратегия. От изготвения доклад прави впечатление, че извършените тестове за ранно детско оценяване са двойно повече в сравнение с периода на действие на предходната Стратегия (2018-2019г.).
Извършено е ранно оценяване на децата в детските градини във всички общини. Дряново, която преди не извършваше ранно оценяване поради липса на специалисти, от този период също стартира практиката. Почти тройно по-голям е броят на консултациите по отношение преодоляване на различни трудности в обучението.
Наблюдава се все по-нарастващо взаимодействие между родители, педагози, психолози и специализиран персонал. Във връзка с обучението от разстояние през 2020 година интензивно се активира използването на информационните и комуникационни средства, което извежда дигиталните компетентности, както на учениците, така и на участниците в процеса на образование и подкрепа за личностно развитие, на ново ниво.

С нарастването дела нa STEM профили и специалности в габровските средни училища се обновява и материално-техническата база чрез изграждане или планиране на нови кабинети, оборудвани с високотехнологични системи и софтуери, които създават облик на нова образователна среда за развитие на младите хора.
Увеличен е броят на инициативите в сферата на здравното образование и здравословния начин на живот с оглед пандемията от КОВИД-19. Наблюдава се траен интерес на училищата и детските градини към участието в проекти. Една част от тях вече имат създадени партньорства и ги използват за последващи дейности и устойчивост на резултатите.
Финансирането по проекти е допълващо и създава условия за разнообразяване на дейностите на учебните заведения. Реализирани са дейности за обща подкрепа за личностно развитие на децата и учениците дори в условията на прекъснат присъствен учебен процес през 2020 година със средствата на компесаторни механизми.
Продължава работата с деца и ученици с рисково поведение като се набляга както на превенцията, така и на допълнителна работа и консултации с родителите на такива деца и със самите деца. Отчетен е увеличен интерес към заниманията в сферата на изкуствата.
Проведени са повече обучения и семинари за работата в подкрепа на личностното развитие на децата и учениците. Стартирана е практика и за провеждане на уебинари.
Личностното развитие е предпоставка за по-качествен начин на живот и като такова то дава възможност на всеки човек да осъзнае и развие своите знания, таланти и потенциал с цел по-добра реализация. Подкрепата за личностно развитие на децата и учениците е залегнала в Закона за училищното и предучилищното образование.
Правото на личностно развитие е регламентирано чрез Закона за предучилищното и училищно образование и Наредбата за приобщаващо образование.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Пътищата в региона са проходими при зимни условия

Пътните настилки в община Габрово са проходими при зимни условия. Общественият транспорт в града и по междуградските транспортни линии се движи по график по утвърдените маршрути.
Без електроснабдяване, поради авария по далекопровода, са селата от кметство наместничество Здравковец.
Температурата на връх Шипка е 4⁰C, има мъгла, пътна настилка е мокра, няма нови ограничения на движението.
Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване утре и в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия.
Необходимо е шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват дистанция, да не предприемат резки маневри и да не изпреварват специализираните машини, които обработват настилките.
Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20. В Агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища, информират още от АПИ.
Прогнозата на метеоролозите показва, че в Северна България и планинските райони дъждът ще преминава в сняг, с което се увеличават предпоставките за заледяване и хлъзгавост особено рано сутрин, когато и температурите са по-ниски. Очаква се по планинските проходи и в Лудогорието да има условия за снегонавявания, а в северозападните райони – на поледици.

Новини
Честит Ивановден!

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.
В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.
Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.
У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.
Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.
Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.
Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.


Новини
Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).
Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.
Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.
Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове.
Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.
лк
Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.


-
Новинипреди 2 дниУченик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово
-
Новинипреди 3 дниГаброво ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста
-
Новинипреди 3 дниМомче е първото родено бебе в Габрово
-
Новинипреди един денЧестит Ивановден!
-
Новинипреди 8 часаПътищата в региона са проходими при зимни условия






