Новини
Учениците от 5 до 12 клас и студентите остават онлайн до края на януари
Разрешава се извършването само на практически присъствени дейности на учениците от 5 до 12 клас и на студентите, които не могат да се проведат в електронна среда, а останалите им занятия остават онлайн до 31 януари т.г. бе решено на работно съвещание при премиера Бойко Борисов.
В него участваха министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, министърът на младежта и спорта Красен Кралев, министърът на вътрешните работи Христо Терзийски и представители на Националния оперативен щаб и на ваксинационния щаб.
В началото на заседанието здравният министър докладва на премиера, че епидемичната ситуация в страната продължава да се подобрява. „По отношение на заболеваемостта България вече е на 26-о място от страните в Европейския съюз, а като добавим към тях и страните от Балканите, ние сме на 31-о място по заболеваемост и на 7-о място по смъртност от държавите членки на ЕС“, посочи министър Ангелов.
Той отбеляза, че в лечебните заведения се отчита трайна тенденция за намаляване на използваемостта на болничните легла както в интензивните отделения, така и извън тях. Броят на излекуваните също категорично остава по-голям от броя потвърдени нови случаи на дневна база.
Въз основа на направените анализи и проведени срещи, министърът на здравеопазването предложи на премиера и членовете на Министерския съвет да се разреши присъственото провеждане на определени практически дейности и изпити за учениците от 5 до 12 клас и на студентите във висшите училища, но обучението им в електронна среда да продължи до 31 януари.
Ще бъде подготвен списък с точно посочените практически занимания, които по изключение ще се извършват присъствено. „Относно другите противоепидемични мерки в страната, считаме, че те трябва да продължат да действат до края на месец януари т.г.“, категоричен бе министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.
Той бе подкрепен от образователния и спортния министър Красимир Вълчев и Красен Кралев. „Данните от последните седмици са отговор на всеки, който казва дали са ни били правилни и навременни така наложените точни мерки“, отбеляза министър-председателят Бойко Борисов.
Премиерът изрази благодарност към всички лекари и медицински работници, както и към Националния оперативен щаб за добрите резултатите в битката с новия вирус, постигнати с възможно най-меките противоепидемични мерки на фона на ограниченията в Европа.
„В същото време много хора разбраха, че с дистанцията и маските, и ако пазят себе си и близките си – това е само добре за тяхното здраве. Голям плюс е и че децата ходят на ясли, детски градини и на училище до 5-и клас, за да не губят своите навици“, изтъкна министър-председателят.
Премиерът Борисов добави, че предстои да се разгледат различни варианти за възстановяването на класните занятия при по-големите ученици от 5 до 12 клас. Акцент на работното съвещание при министър-председателя бе ходът на ваксинацията срещу коронавируса у нас. До момента иминузираните са 16 161 души.
„Утре очакваме първата доставка от втората разрешена за употреба ваксина на компанията „Модерна“. Количеството, което ще пристигне, е 2400 дози като доставката се извършва едновременно във всички европейски държави“, посочи Богдан Кирилов, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата.
Следващата доставка ще бъде на 18 януари, когато България ще получи 35 000 дози от ваксината на „Пфайзер/ Бионтех“, следват още около 4000 дози на 25 януари отново на „Модерна“, а на 2 февруари – 35 000 дози на „Пфайзер/ Бионтех“. „Колкото се може по-бързо повече хора да се ваксинират на първата линия, освен докторите и учителите. Създайте точен и строг график, както и максимално добра организация за поставянето на ваксините. Случаи като този в Сандански повече да не се повтарят“, изиска премиерът Борисов от здравния министър.
Министър-председателят подчерта, че с пристигането на различни партиди на ваксините срещу COVID-19 по различно време се дава възможност за използването на целия потенциал на системата.
Крими
Жестоко убийство в севлиевското село Младен в навечерието на нова година

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за убийството на 75-годишен мъж, извършено от сина му по особено мъчителен начин и с жестокост. Тежкото криминално деяние е било извършено вчера, 29 декември, около 15.15 часа в севлиевското село Младен.
„Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 116 ал.1 т.3 и т. 6, във вр. с чл. 115 от НК за това, че на 29.12.2025г. около 15.15 часа в с. Младен общ. Севлиево, в дома му, по особено мъчителен начин и с особена жестокост, умишлено е умъртвен К.Г., на 75 години, чрез нанасяне на множество удари с нож в областта на гръдния кош, причинявайки му прободни наранявания“, посочват от прокуратурата.
Извършителят на убийството е установен. Това е 33-годишен мъж, син на убития, с когото са живеели в едно домакинство.
Предстои Окръжна прокуратура-Габрово да го привлече като обвиняем и да внесе искане в Окръжен съд-Габрово за вземане по отношение на него на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ-Севлиево. Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалия.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Крими
Тежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево

83-годишен мъж загина при тежка катастрофа, станала на 26 декември на пътя между Габрово и Севлиево.
Произшествието е настъпило около 15.35 часа в района на разклона за село Новаковци, оповестиха днес от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
На място е били установено, че инцидентът е възникнал между “Ауди А4“, движещо се в посока към Габрово, управлявано от 24-годишен, и насрещно движещо се “Рено Туинго“, управлявано от 83-годишния мъж.
При катастрофата пострадали още водачът и пътниците в “Ауди“-то, които са без опасност за живота.
Причините за пътнотранспортното произшествие са в процес на изясняване. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура Габрово.

Крими
Натоварени празници за огнеборците и спасителите в региона

Въпреки празничните дни и семейната атмосфера около Коледа, габровските пожарникари и спасители отново останаха на пост и реагираха на десетки сигнали за произшествия в периода от 23 до 29 декември 2025 г.
Само за седмица звената на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово са се отзовали на 36 сигнала, сред които пожари, паднали дървета, оказване на техническа помощ и дори пътнотранспортно произшествие.
Особено натоварен се оказа 25 декември (Коледа), когато пожарникарите реагираха на 11 различни сигнала в рамките на едно денонощие. Най-често помощта им е била търсена заради паднали дървета вследствие на силния вятър и снеговалежа в региона, които затрудниха движението по пътищата в областта.
Служителите на пожарните служби в Габрово, Дряново, Трявна и Севлиево са се включили в най-малко 10 случая на паднали дървета, които пречели на движението по пътища и улици в населените места.
Сериозен дял от сигналите заемат и пожарите в комини – общо 9 случая за седмицата. За щастие, при нито един от тях няма нанесени материални щети, но причините остават едни и същи – непочистени комини и неправилна експлоатация на отоплителни уреди.
През периода огнеборците са реагирали и на няколко пожара с материални загуби – пожар на газова бутилка на тераса в жилищна сграда в Дряново, къща и гараж в Габрово, както и на пътнотранспортно произшествие на пътя Габрово – Севлиево.

-
Кримипреди 2 дниТежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево
-
Кримипреди един денЖестоко убийство в севлиевското село Младен в навечерието на нова година
-
Любопитнопреди 2 дниГаброво изпраща отминаващата 2025 година на 30 декември!
-
Новинипреди 5 дниДнес е вторият ден от Коледа – Денят на бащата
-
Новинипреди 6 дниЧестито Рождество Христово!
-
Културапреди 2 дниТри златни медала за Музикален клуб „Весела“ от клавирния конкурс „Орион“
-
Новинипреди 4 дниОтбелязваме Стефановден!
-
Кримипреди 2 дниНатоварени празници за огнеборците и спасителите в региона





