Свържи се с нас

Новини

Теодор Кабакчиев е Спортист на Габрово за 2020-та

Треньор на годината е Антонио Станков, а отбор на 2020-та е ОФК „Янтра“.

Published

on

В края на една трудна и предизвикателна за всички година отличаваме и тези, на които пандемията и нейните ограничения повлияха най-силно. Много е трудно едновременно да отговориш на очакванията към себе си, а ситуацията да не позволява да вършиш работата си. В такава година медалите блестят повече, почетната стълбичка се извисява по-нагоре, победите са по-сладки, а удовлетворението вдъхновява и дава криле за още по-дълго време. И сякаш изчистили сетивата си от цялата пренаситеност на нашия ден, успяваме да отсеем наистина важните неща, да се фокусираме по-ясно и да видим по-лесно своя път.

Напук на нетипичната 2020-та Габрово имаше своите спортни успехи и то не само на местно, национално, но и на международно ниво. По предложения на спортните клубове в града, състезатели с призови класирания в международни и държавни първенства, по – рано през деня, бяха приети от кмета Таня Христова и бяха отличени със специални грамоти за проявено високо спортно майсторство.

Въпреки малкото състезания през годината успехи на подрастващите ни надежди в спортовете тенис на корт, бадминтон, вдигане на тежести, джудо, лека атлетика, спортна стрелба, карате киокушин, ориентиране, скокове на батуд, таекуон-до, кик – бокс и савате не липсваха. 40 спортисти от 17 вида спорт се състезаваха за вписване в престижната десетка и титлата Спортист на Габрово.

Решението кои да са те, взе постоянната комисия за младежта и спорта към Общинския съвет, а Община Габрово предостави награден фонд в размер на 5 900 лв.

№ 10 и парична премия от 100 лв за Димитър Тодоров от Баскетболен клуб „Чардафон – Орловец“. През сезон 2019-2020 има две трети места с ОБК “ Чардафон“ – с юношите до 19 год. – първа дивизия и с отбора участвал в „Б“ група. Капитан е на отбора, който от сезон 2020/2021 се състезава в мъжката „А“ група, сформиран само от собствени юноши, и прави средно по 17 точки на мач. № 9 и парична премия от 100 лв за Мари Томова от ХК „Бъки“. Един от основните играчи и водещ реализатор на отбора, спечелил за трети пореден път шампионската титла при жените и Купа България. Голмайстор на първенството при жените до момента.

№ 9 и парична премия от 100 лв за Пламен Иванов, вратар – мъже от ХК „Чардафон“. Основна фигура в отбора на „Чардафон“ и вероятно най-добрият вратар в мъжкото хандбално първенство. Многократен шампион на България. Този година Пламен Иванов беше повел отбора на към триумф в турнира за Купа „България“, преди коронавирусът да обърка плановете на всички.

№ 8 и парична премия от 100 лв за Паола Пенкова от СКГ „Бадминтон“. Трикратен медалист от Държавния личен шампионат по бадминтон за младежи до 19 години. С бронзови отличия от дисциплините индивидуално, женски двойки и смесени двойки.

№ 7 и парична премия от 100 лв за Маргарита Радева от АК“Орловец 93“. Шампион на 3 000 стипълчейз (бягане с препятствия) при девойки до 20 години, вицешампион на 3 000 стипълчейз за жени, бронзова медалистка на 3 000 м гладко бягане при девойки до 20 години.

№ 6 и парична премия от 100 лв за Пламен Георгиев /пилот/ и Габриела Георгиева /навигатор/ от Ара мотор спорт. Първенци в клас НС3 от националнния шампионат по рали спринт за 2020-та. С две трети и едно четвърто място в проведените три кръга – в Дряново, Ихтиман и Видин.

№ 6 и парична премия от 100 лв за Стефан Стоев, Боженци. Участва в 3 от общо 6 старта в силния шампионат по високопланинско изкачване на Румъния, в които записва 4-то, 3-то и 2-ро място в генералното класиране. Събраните точки му отреждат 6-то място в крайното класиране за сезона.

№ 5 и парична премия от 200 лв за Христина Пенева от КСАБ „Акро-арт“. Национален състезател, двукратен държавен шампион за 2020-та – в дисциплините батут индивидуално и батут – синхрон. Второ място, индивидуално, на международен турнир в Кюстендил.

№ 4 и парична премия от 300 лв за Мартин Маринов от КК „Янтра – Исполин“. Участник на Световното първенство по крос кънтри при младежите в Леоганг, Австрия. Победител в Обиколката на Албания при юноши старша възраст, злато и сребро от ДЛОШ по колоездене на писта за старша възраст, шампион по крос кънтри при юноши до 18 години.

№ 3 и парична премия от 500 лв за Валерия Лозанова от СК „Надежда“. Победител в първата Световна купа по киокушин без категории при девойките на възраст от 18 до 21 години на Световния киокушин съюз (KWU). На същото състезание печели отличията за „Най-висок боен дух“ и „Най-техничен боец“ при дамите.

№ 2 и парична премия от 700 лв за Християн Стоянов от „Дунав“ Русе. Световният шампион на 1500 метра за хора с физически увреждания трябваше да приеме вестта, че Олимпийските игри се отлагат с една година и продължи да се готви активно. Християн изпраща 2020-та като двукратен национален шампион. Той беше безапелационен на родната сцена и спечели по категоричен начин титлите от първенствата на закрито и открито в традиционната си дисциплина.

№ 1 и парична премия от 1 000 лв за Теодор Кабакчиев от Екстрийм Рейсинг. Теодор Кабакчиев развя гордо българския флаг на най-високото стъпало на почетната стълбичка в шампионата на планетната по Супер Ендуро и донесе историческа първа световна титла на страната ни в мотоциклетния спорт. Габровският супер талант триумфира в първенството на Международната федерация по мотоциклетизъм (FIM) по хард ендуро в зала при пилотите до 23 години. Подпомаганият от фирма „Еконт“ мотоциклетен ас спечели два от проведените четири кръга и завърши първи в пет от общо 12-те състезателни манша, а в други три се класира втори. Наред с това Тедо Кабакчиев направи две много силни участия в световно известни надпревари през годината – Sea to Sky в Кемер, Турция и Red Bull Romaniacs в Румъния.

Треньор на годината и парична премия от 1 000 лв бяха присъдени на Антонио Станков от ОБК „Чардафон“. Мъж, който е публикувал в личния си профил във Фейсбук снимка на цял отбор младежи и е поставил над нея заглавието „семейство“ не може да е друг освен треньор, при това с голямо сърце. А когато си влюбен в играта и обичаш това, което правиш докосваш и увличаш и другите, резултатите не закъсняват. Доста отдавна всъщност той избира баскетболната топка пред футболната и това предопределя живота му. Тръгнал от Видин, през спортното училище в Плевен, преминал през няколко отбора и надграждайки практическите си умения завършва във Велико Търново „Педагогика на физическото възпитание и спорта“, а после и в Националната спортна академия – „Tреньор по баскетбол“. Плюс магистратура „Спортна педагогика“, за да се озове преди около 4 години в Габрово и да се наложи като най-амбициозният и вдъхновяващ млад треньор в Обединен Баскетболен клуб „Чардафон“. Незаменим в мъжкото направление на клуба към момента, Антонио Станков тренира над 200 състезатели, като води 5 отбора в различните възрастови групи и елитни нива в родния баскетбол. Дал е своя принос и за подготовката на национални състезатели.

В едно от последните си интервюта той споделя: „Тази година станахме трети в България на държавно първенство първа дивизия юноши. Всяка година момичетата ни задължително се класират на финалите на национално ниво. В региона и мъжка и женска част, спокойно мога да твърдя, че сме лидери. Големи са успехите, като се има предвид, че преди 4 години изобщо нямаше отбори и толкова желаещи да тренират. Сега вече уважават Габрово. Играем с много силни противници – Левски, Славия, Черно море. Засега губим, но с минимални точки. Постепенно и това ще преодолеем. Вече имаме отбор, с времето ще създадем примери за подражание и идоли в очите на по-малките. Най-голямата ни цел беше да имаме мъжки отбор, което стана реалност тази година.“

Отбор на 2020-та година и парична премия от 1 500 лв бяха присъдени на ОФК „Янтра“. Броени месеци след като отбеляза 100 години футбол габровският отбор заслужи своя шанс да започне да пише нова страница в историята си, а именно след 12 годишна пауза да се завърне при професионалистите. И тук нетипичната ситуация при която се наложи да живеем се оказа с положителен знак за Янтра. Това се случи в първите месеци на 2020 -та, когато Управителният съвет на клуба, взе решение габровци да се възползват от открилата се възможност.

След преустановяването на шампионата в аматьорския футбол Янтра получи правото да участва във Втора лига след като стана есенен първенец в Северозапада, изведен до лидерското място от треньора Николай Василев. За да подкрепят отбора в пътя му нагоре, вече като треньори се завърнаха футболни легенди от школата на Янтра като Стоян Ацаров и Петко Петков.

С много хъс, ентусиазъм и обновена селекция габровският футбол се завърна победоносно на професионалната сцена побеждавайки като домакин в първия си мач коравият състав на Кариана Ерден. А феновете надвишаващи бройката от хиляда на стадион „Христо Ботев“ дълго ще помнят радостта от този успех с попадението на Петър Казаков. Последваха месеци на напасване, сработване на тима, емоционално пренавиване, треньорски рокади, празни трибуни. Днес от 15-тата позиция във втора лига и водени от Костадин Ангелов момчетата са убедени, че тепърва предстои да покажат на какво са способни. Първенството се подновява на 12-15 февруари, а надеждите са това да се случи на пълни стадиони с мощната подкрепа на родната публика.

Със специални грамоти бяха отличени Симона Петкова – за проспериращ млад спортист и Светозар Гатев – за цялостен принос в отразяване успехите на родните спортисти.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Започнаха честванията за 225 години от рождението на Майстор Колю Фичето

Published

on

С изложба на арх. Белин Моллов снощи, 23 януари, в Дряново бе официално даден старт на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на големия възрожденски майстор – строител Колю Фичето.

В залата за временни изложби на Исторически музей – Дряново бяха представени 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора. Експозицията, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, предизвика висок интерес за публиката, а атестат за това бе изпълненото с хора изложбено пространство.

Сред гостите на събитието бяха зам. – кметът на Дряново Диляна Джеджева, бивши кметове на града, началникът на Отдел „Статистически изследвания – Габрово“ Георги Цветков, общественици, представители на различни културни и образователни институции, граждани.

Събитието беше открито от директора на Исторически музей – Дряново Иван Христов, който говори за живота и делото на Майстора. „Дряново и дряновци трябва да се гордеем, защото Колю Фичето е роден тук. Направил е първите си житейски стъпки тук и тук е получил възпитанието си. Той е един от най-известните строители в цяла Югоизточна Европа през 19 век. Положил е основата на българската национална архитектура, а неговите шедьоври продължават да са живи и до днес. Те разказват за величието и визионерството на този значим български строител. Те са мост между поколенията, което го прави един от обединителите на нацията“, каза в словото си Иван Христов.

Своето приветствие отправи и зам. – кметът Диляна Джеджева, която припомни още, че сегашната изложба на арх. Моллов не е първата му в Дряново и подчерта неговото участие в честванията, посветени на 200 години от рождението на Колю Фичето през 2000 г. Тя изрази надежда, че това е добро знамение.

От своя страна авторът на изложбата арх. Белин Моллов емоционално и искрено сподели, че е щастлив от възможността да представи творбите си 25 години по-късно от последното си гостуване в града на Колю Фичето. Много от сега показаните творби са рисувани още за гостуването преди четвърт век.

Емблематичната за Дряново Икономова къща също е сред представените картини. „Колю Фичето, роден и израснал в Дряново, е носил в себе си нещо новаторско, защото тази къща, както и катедралата в Свищов, са обекти, показващи, че той има визия извън традицията. Това го прави един от най-големите Майстори на нашето Възраждане“, заяви арх. Моллов.

Всяка представена акварелна картина е придружена с кратка анотация. Чрез нея посетителите научават повече за творчеството на Уста Колю Фичето и построените от него мостове, църкви и други емблематични строежи.

От екипа на ИМ – Дряново по изложбата „Колю Фичето: живата памет“ работиха Антон Антон и Венцислав Симеонов. Тази експозиция е първото събитие от богатата програма с инициативи, обединени под мотото „(Не)познатият Колю Фичето“. Националните чествания се реализират в партньорството на Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Икономика

„Интер Пауър“ завърши първи обект зад граница

Published

on

Габровската компания „Интер Пауър“ ООД, специализирана в областта на LED осветлението, електроинсталациите, системите умен дом и фотоволтаиците, завърши поредния магазин на партньора си „Хиполенд“ (Hippoland), който вече е с напълно обновено осветление.

Този път работата на специалистите се простира извън границите на България и бе реализирана в столицата на Румъния, Букурещ. Екипът на „Интер Пауър“ демонстрира своя безупречен професионализъм, ефективност и експертиза, като завърши всички демонтажни и монтажни дейности само в рамките на два дни.

Процесът включваше внимателно планиране и координация, за да се гарантира минимално прекъсване на работата в магазина и бързото му връщане към нормален режим на работа.

Новото осветление в магазина на „Хиполенд“ не само подобрява визуалната среда, но и допринася за по-добро клиентско изживяване.

„Интер Пауър“ предлага услуги, свързани още с електроизграждане, фотоволтаични електроцентрали, промишлено осветление, битово и офис осветление, мълниезащитни инсталации, CCTV – СОТ – Пожароизвестяване, асемблиране на ел. табла.

„Хиполенд“ АД е българска компания, учредена през 2005г. с цел изграждане на верига големи магазини за детски и бебешки стоки в цялата страна. Мисията на Хиполенд е да дава на родителите най-широк избор от качествени и маркови стоки за техните бебета и деца, и да обслужва този избор компетентно, учтиво и с грижа.

Зареди още

Любопитно

Графа започва 2025 с напълно разпродаден концерт в Габрово

Обяви втори концерт същия ден!

Published

on

Началото на 2025 година започва силно за Влади Ампов – Графа, който обяви, че концертът му в Габрово на 28 февруари е напълно разпродаден. Билетите за събитието в Дома на културата бяха изкупени за рекордно кратко време, което накара певеца да обяви второ в същия ден и да зарадва още повече своите фенове.

„Габрово, за нула време изкупихте билетите за концерта в Дома на културата и ми дадохте толкова много енергия! – споделя Графа в социалните мрежи. – Обявявам късен концерт от 21.00 часа и вече знам, че датата 28.02.2025 ще бъде паметна!“

Категоричният успех на концертите на Графа е плод на енергията, която той влага във всяко свое изпълнение, на изключителния му професионализъм и на програмата, изпълнена с най-големите му хитове.

Влади Ампов създава дълбока връзка с публиката си, която с нетърпение очаква и се подготвя за всяка предстоящата среща с любимия си изпълнител. В едно от своите последни интервюта Графа споделя, че съвсем скоро ще представи новия си албум, който със сигурност ще добави нови силни хитове към концертната му програма.

Феновете са в очакване на нова музика от Влади Ампов и на новина за предстоящо голямо шоу. Летвата е вдигната високо след мащабния концерт, състоял се на НС „Васил Левски“ на 30 септември 2023 г.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица