Свържи се с нас

Култура

С дигитална изложба Архивът приключва инициативите, посветени на 160 години Габрово град

Published

on

2020 година измина под знака на непозната за нашето поколение епидемия. Вирусът все още господства над нашето ежедневие, спира нормалния ни съвместен живот на човешки същества, които имат нужда от общуване, вирусът отнема и животи. В историята това не е първата, вероятно няма да бъде и последната епидемия. Задачата ни, освен да оцелеем физически е и да оцелеем психически и духовно. Такава е мисията на всички културни и образователни институции. Такава е и нашата мисия – като институция на Паметта. Да запазим спомена за страшните дни, но и в тези страшни дни да бъдем стожер на духовност и цивилизованост. Водени от тази нелека и отговорна задача, екипът на Държавен архив – Габрово, в условията на изолация, спрени социални контакти, срещи с читатели, ученици, дарители и приятели, фокусира дейността си през годината в разкриването на частици от своето огромно архивно съкровище. Имахме възможността да започнем в условията на дистанционна работа в къщи, в което време стартирахме документалната си поредица от публикации, посветени на 160-годишнината от обявяването на Габрово за град.

От април до началото на декември ние подготвихме и публикувахме с помощта на нашите медийни партньори в. „100 вести”, Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз“ и сайта на Община Габрово материали за 23 видни и заслужили габровци,една от които посветена на незабравимите опълченци, за 5 организации и 2 събития, част от Габровската история.

Доказателство за добре свършената ни работа бяха благодарностите от потомците на някои от личностите, за които писахме Илия Габровски, арх. Карл Кандулков, Лазар Попминков, Мария Бахчеванова и др., както и на много наши съвременници, че сме възкресили спомена за хора, които не са творили в по-леко време от нашето, които могат да бъдат пример на идващото поколение.

На 160-годишнината на града и на 100-годишнината от рождението на арх. Карл Кандулков, посветихме и най-значимата си изложба през 2020 г. Архитектът и ръководител на модерно Габрово, човек, който е жив в сърцата на съвременниците и потомците и чиито фундаментално дело стана достояние на младите габровци. Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Община Габрово и е експонирана на открито на площад „Възраждане”.

Отново на годишнината на любимия ни град, посветихме и други две изложби, реализирани в дигитален вид „Пощенските картички-мост между миналото и бъдещето” и „Александър Керков – създателят на фанфарни музики, украшение на Габрово”.

Пак в условия на изолация, реализирахме с Областна администрация – Габрово изложбата „Културен жест”, посветена на дейците на духа от Габровско. Бяхме партньори на Национален музей на образованието в изложбата „Габрово-160 години център на знание и просвета”, на Народно читалище „Будителите-2007” за реализация на проекта им за бележити габровски здания и въплътени в тях истории на видни габровци.

Партнирахме и на Фондация „ОТ БГ” за реализация на филма „160+ Габрово град”, който разказва за уникалния ни град с неговите първи личности и институции. Времето, прекарано без преки контакти, в условия на домашна среда не бе време за униване и отчаяние, а време за съзидание за духовните темели на личност и общество.

Като последно проявление на дейността ни през тази особена, различна, трудна година, живеейки в „интересно време” (считано за проклятие от източните култури) е реализацията на настоящата дигитална изложба „Габрово през обектива на времето”, която разказва една кратка визуална история на града край Янтра, който наричаме свой дом. В хронологичен ред са представени една част от промените в облика на нашия град от края на XIX в. до началото на XXI век. Публикували сме най-старата снимка на Габрово, която е открита към момента във фондовете на Държавния архив от 1899 г. Проследили сме промените на градския облик през 20-те, 30-те и 40-те години на миналия век. Включили сме най-важните трансформации, дали днешния му облик, извършени през 60-те, 80-те години на XX век. Тук сме експонирали и непубликувани досега от нас снимки на Габрово. В ретроспекцията са включени и снимки от последното голямо наводнение, сполетяло Габрово през 1991 г. Имаме и съвременни изображения на града от 2014-2015 г. изложбата завършва със снимка на новоткрития на 1 ноември 2020 г. храм „Св. Св. Онуфрий и Дамаскин Габровски”. Използвани са снимки и картички съхранявани в личните фондове на Аврам Досев, Петър Часовникаров, Ганчо Танев, Веселин Димитров, от фонда на „Окръжен център за фотообслужване и фотопропаганда”, от Колекция „Документални материали за историята на Габровски окръг” и др.

Имахме намерение тази изложба да бъде реализирана като печатно издание, която с гордост да подаряваме на нашите гости и да изпращаме на нашите приятели тук и по света. Финансови са причините да я подготвим само в дигитален вид. Тя е своеобразна хроника с популярен характер, която следва да се допълва и занапред с помощта и дарителството на съвременни фотографи и други хора, имащи отношение към миналото, настоящето и бъдещето на Габрово. Използваме страниците на нашия добър медиен партньор – редакцията на в. „100 вести”, за да призовем днешните талантливи габровски фотографи да ни даряват снимки с изгледи на съвременно Габрово, за да съхраним заедно и да предадем на бъдещите поколения това, което „днес” ще бъде „някога”.

С чувства за добре свършена работа, от сърце и с любов, ви желаем приятно разглеждане на фейсбук страницата на Държавен архив – Габрово.

Вместо обобщение, ще цитираме думи на личността, чиито живот и дело ни вдъхновяваха през цялата 2020 г. и ще продължат да бъдат вдъхновение и занапред – арх. Карл Кандулков: „Човек, който уважава миналото, ще гради бъдещето върху него и ще работи всеотдайно”. Пожелаваме си здраве, всеотдайност, надежда и сили за една по-добра, мирна и спокойна Нова 2021 година.

Автор: Цветомира Койчева,
началник на отдел „Държавен архив“ – Габрово при Дирекция „Регионален държавен архив“ – Велико Търново на Държавна агенция „Архиви“

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

(Не)познатият Колю Фичето: 225 години от рождението на Първомайстора

Published

on

През 2025 г България ще отбележи 225 години от рождението на легендарния възрожденски майстор Колю Фичето. Националната инициатива „(Не)познатият Колю Фичето“, под патронажа на Министерството на културата, ще включва над 15 събития, организирани от Историческия музей и Община Дряново.

Колю Фичето, роден в Дряново през 1800 г, е сред най-значимите личности на Българското възраждане. Неговото строително наследство — мостове, църкви, обществени сгради — продължава да вдъхновява със своята естетика и инженерна прецизност.

Основната цел на инициативата е да популяризира делото на Фичето и да затвърди Дряново като център на честванията. Програмата включва конкурси, изложби, научна конференция, детски архитектурни работилници и пленери по живопис.

Специално място ще заемат издаването на книга за Колю Фичето и провеждането на среща на неговите наследници. Кулминацията ще бъде празничен концерт и научна конференция през октомври.

Тази информация бе съобщена по време на пресконференция, състояла се в Националния пресклуб на БТА в Габрово, участия в която взеха Трифон Панчев – кмет на Община Дряново, Диляна  Джеджева – заместник-кмет, Тодор Георгиев – председател на Общински съвет – Дряново, Иван Христов – директор на Исторически музей – Дряново.

Те представиха богатата програма, с която ще бъде почетен майстор Колю Фичето в своя роден край. Според кмета на Дряново Трифон Панчев и директора на Историческия музей Иван Христов, инициативата е възможност да се обърне внимание на наследството на Фичето, което остава вечен пример за бъдещите поколения.

Подробната програма за Честванията можете да видите оттук.

Зареди още

Култура

Коледният фестивал в Габрово завършва със „Съзвездия“ на Народния театър

Published

on

Декември носи магията на празничния дух в Габрово, а един от акцентите на традиционния (пред)Коледен театрален фестивал ще бъде спектакълът на Народния театър „Съзвездия“ от Ник Пейн на режисьора Елица Йовчева. Него може да гледате от 19.00 ч. на Голяма сцена в ДТ „Рачо Стоянов“ на 11 декември – финалната вечер на фестивала, който обещава незабравими емоции и подаръци за публиката.

След края на представлението актьорите Ненчо Костов и Радина Думанян ще изтеглят зрителите, които ще спечелят страхотни награди, сред които много билети за театър, ваучери за спектакли в Габрово и в цялата страна, книги и най-голямата награда – „Златен билет“ за всички премиери на габровския театър през 2025 година!

„Съзвездия“ е нежна и вдъхновяваща история за любовта, която надхвърля границите на времето и реалността. В нея млад мъж, който е загубил съпругата си, получава уникалната възможност да я срещне отново в паралелна дигитална реалност. И вместо това да е мрачен разказ за загубата на любимия човек, спектакълът разкрива светлината на истинската любов, която ни помага да продължим напред, дори в най-трудните моменти.

Постановката на Елица Йовчева повежда зрителите в свят, в който се питаме дали изборите, които ежедневно правим и отстояваме, са проява на свободна воля. Навярно да, ако любовта и спомените са в състояние да ни пренесат в друго измерение, в което да си простим за грешките си, да надмогнем болката и да съзрем многоизмерността на смисъла да сме заедно.

Не пропускайте възможността да усетите магията на любовта по време на (пред)Коледния театрален фестивал в Габрово. Билети се продават на касите на Драматичен театър „Рачо Стоянов“, както и онлайн: https://entase.to/u61.

Зареди още

Култура

Снежно – коледен маратон от любими заглавия в ДКТ – Габрово

Published

on

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица