Свържи се с нас

Новини

Корнелия Мотова: Партньорството с ТУ-Габрово е възможност за по-качествено образование

Published

on

Корнелия Мотова, директор на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – Габрово: Партньорството с Технически университет – Габрово е възможност за по-качествено образование!

Традиция и престиж на Василиадиевото училище

През 2020 година се навършват 125 години от създаването на Василиадиевото техническо училище, което води началото си от 1895 година и което и до днес продължава да бъде стожер на професионалното техническо образование не само в региона, но и в цялата страна. За авторитета на техническата гимназия говорят нейните над 20 000 реализирали се випускници, които намират удачно поле за достойна изява на придобитите професионални знания и умения и с това допринасят за просперитета на икономиката и съвременното развитие на стопанския живот в родината и в страните от Европейския съюз.

Патронният празник по традиция трябваше да се проведе на 19 декември, но поради пандемичните мерки се отлага. В чест на тази голяма годишнина ръководството на техническата гимназия заедно с родителите на обучаваните решиха да се въведе задължителна ежедневна униформа за учениците: тениска с якичка и суичър с цип, обозначени с училищната емблема.

Родителите и учениците подкрепят тази инициатива, която изгражда съзнание за принадлежност към традицията на техническата гимназия и която категорично отново доказва нейния престиж в обществото.

Иновативен подход при определяне на план – приема в техническата гимназия

В съответствие с държавната политика и във връзка със задачите, поставени от Закона за професионалното образование, както и в резултат на последователно провежданата в област Габрово местна регионална политика за подкрепа на професионалното образование, са налице много добри резултати за развитието на професионалното образование.

В тази връзка план-приемът на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ закономерно се увеличава през последните няколко години. Роля за това имат не само популяризирането на професионалното образование, а и въведените преди две години стипендии за защитените специалности. Численият състав на учениците е 522. От тях новоприетите са 123 в 5 паралелки. Има и ученици от Севлиево, Дряново и Трявна. Сред новите осмокласници момичетата са 27, което е своеобразен рекорд. Повечето от тях са се насочили към специалностите „Приложно програмиране“ и „Компютърна техника и технологии“. Стремим се към балансираме на специалностите и винаги поддържаме обучение в 4-5 професионални направления. Имаме две паралелки в ИТ-сектора, две в „Машиностроенето“, една „Автотранспортна техника“ и в направлението „Промишлена електроника“ – „Електротехника и автоматизация“. Винаги обсъждаме план-приема с нашите фирми-партньори, тъй като реализираме с тях обучение в реална работна среда – дуално обучение. В момента 39 ученици се обучават в две дуални паралелки по специалността „Машини и системи с ЦПУ“. Те провеждат практическото си обучение в 9 габровски машиностроителни компании, които са коректни партньори на училището. Много успешно завърши XII клас първият випуск с дуално обучение по специалността „Мехатроника“ и анализът показва, че обучението в реална работна среда с шестте фирми-партньори е по-ефективно от професионалното обучение в дневна форма. Държавният изпит за придобиване на професионална квалификация по практика се провежда при реални условия в присъствието на изпитната комисия, в която са включени и наставниците, които са били ментори на зрелостниците. Така те се чувстват много по-уверени и спокойни, защото познават материалната база, технологиите и обстановката.

Гимназията ще се включи и в новия проект на МОН „Подкрепа за дуалната система на обучение“ с посещения на ученици от VIII и IX клас във фирми-партньори, в които да стажуват по един ден. Те са в дуална система на обучение, но до X клас изучават специалностите предимно на теория, затова пробното стажуване ще ги подготви по-задълбочено за втория гимназиален етап. Тогава в XI клас учениците сключват трудови договори с фирмите партньори и започва практическото им обучение в реална работна среда в рамките на два дни седмично по 7 часа, а в XII клас те вече работят по 3 дни.

Ако има промяна в нормативната уредба за дуалното обучение, планираме да поискаме специалността „Мехатроника“, която е с дневна форма на обучение, да стане дуална във втория гимназиален етап от X клас. Такова е желанието на автосервизите, с които работим. Бизнесът в този сектор заявява готовност, така че ако има възможност, ще се опитаме да променим формата на обучение в дуална. Още повече, че това са паралелки с доказан дефицит на пазара на труда, а фирмите партньори имат нужда от такива специалисти. В разширената подготовка на учениците ще използваме услугите на автосервизите по отношение на електрическите и хибридните автомобили, защото трябва да разширим обучението в тази посока. Имаме подкрепа и от бизнеса, и от родителите и ако има законова възможност, ще опитаме да направим обучението дуално с 2-3 фирми-партньори.

Гимназията е изнесла практическото обучение на своите възпитаници във фирмите партньори по всички направления, с изключение на някои от темите по автотранспорта, които се провеждат в нашите работилници.

Преподавателска колегия и извънкласни дейности

Педагозите в техническата гимназия са 47, като около половината от тях са мъже. Училището има педагогически съветник, един ръководител „Информационни и комуникационни технологии“ и един външен лектор, ръководител на духовия оркестър, винаги оглавяващ шествието за Деня на славянската писменост и култура – 24 май, следван от мажоретките и випускниците.

В училището учат 4 деца със специални образователни потребности в специалност „Автотранспортна техника“, няколко с хронични заболявания и такива с обучителни трудности, за които има допълнителни занимания по проекта „Подкрепа за успех“. Има и 14 групи за занимания по интереси – спорт, клуб по религия и православно християнство, най-актуалната е групата за коронавируса, в която се обсъжда как се разпространява и какви правила и мерки трябва да се спазват. В групата по химия и опазване на околната среда пък е включена и биология. Тя е в подкрепа на здравното образование и в нея се учат да оказват и първа помощ, което ще им трябва, за да станат водачи на МПС.

Разширяване и задълбочаване на партньорството с ТУ – Габрово

Като нов директор на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ имам отговорността и съзнанието за огромното предизвикателство пред реализацията на новите посоки и бъдещата организация на професионалното обучение в тази изключително авторитетна гимназия в региона и страната. Затова перманентното разширяване и поддържането на добрите партньорски отношения с Техническия университет в Габрово ще ни даде нови опори и възможности да осигуряваме все по-качествено образование на нашите ученици. В тази връзка с подкрепата и съдействието на г-жа Таня Христова – кмет на Община Габрово, и г-н Георги Маринов – началник на РУО – Габрово, както и след промените в Закона за висшето образование през септември 2020 г. се сключи Споразумение между Технически университет – Габрово и ПТГ „Д-р Никола Василиади“, полагащо основите на взаимна подкрепа и организиране на няколко партньорски инициативи: провеждане на интегративни уроци на ученици от различни специалности в училището с преподаватели от ТУ, съвместно осъществяване на клубните занимания по интереси, в разработване на сборник- наръчник за учениците от техническата гимназия в подкрепа на дуалното обучение по специалността „Мехатроника“, в осъществяване на иновативно обучение по най-новата дуална специалност – „Електрически превозни средства“. Не на последно място е и инициативата за съвместно разработване на учебни планове, програми и учебни помагала в подкрепа на новите технически дисциплини в училището. Въвеждането на новото учебно съдържание и новите учебни програми по много специалности при нас и усъвършенстването на професионалните умения на учителите изисква интегративно обучение по формулата „Техническа гимназия – висше училище“.

Специфичен пример в това отношение е работата на нашите учители в XI клас в специалността „Приложно програмиране“, които са подпомогнати от преподаватели от ТУ чрез конкретни интегративни уроци в определени часове заедно с нашите учители. Очаква се това да създаде благоприятни условия за продължаване обучението на нашите зрелостници в габровския Технически университет. Около 30% от учениците от випуск 2020 вече са студенти в ТУ – Габрово.

Тази година учениците от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ за първи път взеха участие и в традиционната студентска научна сесия на Технически университет – Габрово, където представиха свои разработки с практическа насоченост – доклади и макет на студения ток на Тесла, създаден под ръководството на инж. Банчев. На студентската сесия бяха изнесени 59 доклада в направленията „Електротехника и електроника“, „Машиностроене и уредостроене“ и „Стопански науки“. Учениците от ПТГ Пламен Трифонов и Йордан Даскалов успяха да се преборят със студентите и получиха трета награда за доклада „Симулиране на преходни процеси в пневматична задвижваща система“ в област „Машиностроене и уредостроене“.

Разковничето за осигуряване на качествено професионално образование на възпитаниците на габровската техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ се крие в добрите взаимоотношения с местния бизнес, в партньорството с ТУ – Габрово, в креативните взаимоотношения с РУО – Габрово, с местните власти и подкрепата от държавата. Спечелени проекти и обогатена материална база Наскоро гимназията спечели със свой проект финансиране по модул „Библиотеката като образователна среда“ от Национална програма на МОН „Осигуряване на съвременна образователна среда“. Идеята е да се дигитализира фондът и осъвремени обстановката на училищната библиотека, за да може тя да отговори на съвременните модерни изисквания за предоставяне на дигитализирана комуникация между читателя и книгата и да привлече интереса на младите хора към четенето и ученето през целия живот. Сега възпитаниците на техническото училище имат възможност да ползват ресурсите и на библиотеката на ТУ, като много от учебните часове се провеждат в залите и лабораториите на университета. Тази година за първи път трябва да се организира състезание по мехатроника, но то за момента се отлага заради пандемията. В Техническия университет се провежда и училищният кръг от Националното състезание по приложна електроника „Мога и зная как” от календара на МОН.

Участие в професионални конкурси, състезания и олимпиади

Нашите ученици участват във всички професионални състезания – „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“, състезанието по техническо чертане, на което тази година бяхме домакини, както и на олимпиади по български език и литература, физика и астрономия, по гражданско образование, по философия и др.

Учениците от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ се включиха и в „Седмица на професионалните умения в България“, която се проведе от 9 до 13 ноември. В рамките на инициативата те посетиха няколко габровски фирми, които са партньори на гимназията в дуалното обучение, за да ги разгледат и да видят своите бъдещи работни места в XI и XII клас.

Индивидуално и групово участваха и в онлайн изложението на Младежко техническо творчество, което се проведе в Горна Оряховица на 16 и 17 ноември 2020 г. В конкурса гимназията се представи достойно с проекта на Цветан Сомлев от XII „б“ клас с ръководител ст. учител Красимир Иванов и получи втора награда: 400 лв. и плакет на Община Горна Оряховица.

Уважаеми бивши и настоящи Василиадиевци,
В навечерието на 125-годишния юбилей на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ най-искрено пожелавам на учителите, служителите, учениците, родителите и бившите колеги и випускници на техническата гимназия, на всички бизнес партньори, на членовете на Училищното настоятелство и на Обществения съвет най-много здраве, дръзновение и вяра в делата, търпение и мъдрост на учителите и учениците за осъществяване на професионалното и духовно израстване на бъдещите техници на България! За да се сбъдне заветът на д-р Василиади и да пребъде авторитетът на техническата гимназия в XXI век! На многая и благая лета!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Архитектурна работилница ще запознае деца с творчеството на Колю Фичето

Published

on

Поредицата събития по случай 225 години от рождението на възрожденския майстор строител Колю Фичето продължава в Дряново с вдъхновяваща инициатива за най-малките. На 31 май от 10.00 часа в Исторически музей – Дряново ще се проведе детска архитектурна работилница „Църквата на майстора“, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, организирани от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерството на културата.

Работилницата е насочена към деца на възраст от 6 до 12 години, които ще имат възможност да се потопят в света на възрожденската архитектура чрез емблематичната църква „Св. Никола“ в Дряново – дело на самия Колю Фичето. Малките участници ще се запознаят с впечатляващи архитектурни елементи като вълнообразния кобиличен фронтон, аркадата и осмостенната камбанария с овални отвори.

Чрез игра и творчество децата ще пресъздадат архитектурни форми със собствените си тела – арка, купол и колона, а след това, вдъхновени от богатата пластична украса на фасадата, ще създадат нейна релефна интерпретация с помощта на хартия, картон и дървени елементи.

Работилницата развива пространствено мислене, наблюдателност и усет към детайла, превръщайки се в истинско архитектурно приключение в духа на Възраждането. Участието е безплатно, но местата са ограничени до 15. Необходима е предварителна регистрация до 12.00 ч. на 30 май на електронна поща: office@museumdryanovo.com, като се посочат двете имена и възрастта на детето.

Организатори са Община Дряново, Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Исторически музей – Дряново.

Зареди още

Новини

Община Севлиево ще закупи виенското колело и сградата в парк „Черничките“

Published

on

Наличието на частна собственост в парк „Черничките“ усложнява реализирането на инвестиционни намерения в имота от страна на Община Севлиево, а частната сграда с прилежащото виенско колело са амортизирани и може да застрашат здравето на посетителите на парка.

С оглед състоянието им и на основание Наредбата за придобиване, закупуването им от страна на Община Севлиево ще даде възможност за реализиране на бъдещи проекти, свързани с развитието на парк „Черничките“ и ще спомогне за допълнителното обезопасяване в района на зелените площи, ползвани за отдих както от жители на общината, така и от гости на града.

Общинските съветници одобриха предложението на редовна сесия на Общински съвет – Севлиево.

Зареди още

Новини

Димитър Маринов ще гостува в Габрово

Published

on

На 6 юни в Младежки център – Габрово ще се проведе среща с Димитър Маринов – български актьор с утвърдено име както у нас, така и на световната сцена. Познат на публиката от ролята си във филма „Зелената книга“, той остава в историята като първия българин, стъпил на сцената на наградите „Оскар“ като част от екипа на именно тази продукция, спечелила приза за най-добър филм.

Гостуването му в Габрово включва две последователни събития. В 15:00 часа ще се състои семинар, насочен към младежи на възраст между 13 и 29 години. Форматът предвижда споделяне на професионален опит и дискусия, която ще позволи на участниците да се докоснат до реалността на работата в кино и телевизия, отвъд обичайното зрителско възприятие. Входът е свободен, но участието изисква предварително записване чрез онлайн формуляр, който младежите биха могли да открият тук. Но също така и на фейсбук страницата на Младежки център – Габрово.

Втората част на срещата започва в 18:30 часа и е представяне на двете му книги – „Към сцената“ и „Към екрана“. За разлика от семинара, това събитие е отворено за хора от всички възрасти и предоставя възможност за запознаване с един различен прочит на професията актьор – през личната перспектива на човек, преминал пътя от театралната сцена до големия екран. Димитър Маринов започва кариерата си в САЩ през 2009 година, когато подписва с агенцията „Wilhelmina/Aperture“ в Бевърли Хилс.

Още първият му кастинг води до роля във филма „Act of Valor“ (2012), последван от редица участия в сериали, филми и реклами. В годините си партнира с актьори като Кийфър Съдърланд, Матю Пери и Зак Галифианакис, както и с режисьори от ранга на Питър Фарели и Стивън Спилбърг.

Сред по-значимите му участия са рекламни кампании за Nikon, Amazon, Nissan и други. През 2018 година основава собствено актьорско студио в САЩ, а година по- късно открива първата българска академия за екранни изкуства в София, базирана на своя авторска програма. Именно от този преподавателски и практически опит се раждат и двете му книги, които ще бъдат представени в Габрово.

Събитието се организира с подкрепата на Община Габрово и Младежки център – Габрово, като част от усилията за създаване на среда, в която младежите могат да се срещнат с хора от реалната професионална практика. Семинарът и представянето ще се проведат в залите на Младежкия център, с вход свободен за всички желаещи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица