

Новини
„Ученици и учители бяхме едно цяло на практиката в Лайпциг“

Проект 2019-1-BG01-KA102-061565 „Млади предприемачи в областта на туризма“
Ученици от единадесети и дванадесети клас на Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово се завърнаха от производствената си практика в Лайпциг, Германия. В поредица от интервюта представихме впечатленията на участниците в проекта след изкарания стаж. Този път ще ви срещнем с любимата на учениците Надя Маджарова, учител по немски език в ПГТ „Пенчо Семов“.

– Госпожо Маджарова, вие вече четвърти път сте ръководител на група за ученическа практика в Германия. Какво отличава тази мобилност от останалите?
– Мобилността беше особена поради ситуацията с пандемията и новия партньор на гимназията Виталис – аз не познавах екипа на тази компания и бях малко притеснена. Тръгнах с усещането за повече задачи от друг път, но все пак знаех какво да очаквам като атмосфера и обстановка, тъй като екип на ПГТ „Пенчо Семов“ вече бе посетил базата „Gut Wehlitz“ и имах определена представа. Но ръководителят на една група винаги има притеснения и съмнения. Ние, с учителя по професионална подготовка Наташа Тодорова, до последния момент работихме по подготовката на групата и изведнъж се озовахме в безтегловността на едно пътуване – автобуси, самолети, прикачвания. После и тестовете за коронавирус… Започнахме без пауза, сутринта в България, вечерта в Шкойдиц, на другия ден – по работните места в Лайпциг.
– Всички групи са различни. Какво отличаваше тази група от останалите?
– Винаги съм била с умни, работливи и инициативни ученици. Различното този път беше, не знам защо и как се получи, може би при подбора на групата избрахме тези деца, но ние бяхме едно цяло. Не мислете, че преувеличавам, спорили сме, карали сме се, но се обичаме и бяхме едно – нямаше учители, нямаше ученици! Бяхме едно цяло, което вършеше една задача и имаше една цел – да се докажем като Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“. Може би и обстановката и мястото предопределиха тази връзка – в „имението“ на Виталис имахме време да прекарваме заедно – вечер пиехме чай, разказвахме си за изминалия ден, излизахме на шопинг, на разходки, бяхме задружни. И аз знаех, че те го искат – да сме заедно в свободното си време и дори да работим заедно. Вальо и Неделина, като виждаха, че е напрегнато в кухнята, сами тръгваха да помагат в извънработното си време. Имаше някаква невидима спойка между всички нас. И екскурзоводката в Дрезден, непозната жена, каза „много хубава група, просто съм учудена как слушат, как възприемат, колко спокойно и отговорно се държат“. А тя има опит с много ученически групи.
– Казвате, че не сте познавали екипа на Виталис. А след като се запознахте? Екипът на Виталис?
– Прекрасен, тези хора ми станаха приятели, свободно държание, подкрепяха ни, помагаха ни с дребните битови проблеми, стараеха се да направят престоя интересен, значим и да оставят спомен. Едно дискретно, ненатрапващо се присъствие, но винаги чувстваш, че са там и ще помогнат, ако имаш нужда. Пишем си с тях и сега. Надявам се това партньорство да се развива и в бъдеще!
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в нея.
Любопитно
Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов


Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.
Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.
През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.
Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.
„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.
Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Крими
Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово


76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.
Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.
На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.
Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.
Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката