Новини
„Практиката в Лайпциг ни научи да работим в екип“

Проект 2019-1-BG01-KA102-061565 „Млади предприемачи в областта на туризма“
Впечатления от производствената си практика в Лайпциг, Германия, споделят ученици от единадесети и дванадесети клас на Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово.
Зададохме им едни и същи въпроси, за да анализираме престоя им в Германия, и подобрим бъдещите производствени пактики в чужбина.
Ето три от въпросите от анкетата, на които оттговориха участниците в мобилността. Днес разговора ни е с Мария – Катерина Мирослав Георгиева, ученичка от 12 „г“ клас, специалност „Кетъринг“.

– Кое е най-важното нещо, което научи в Лайпциг, Германия?
– Не само аз, всички се научихме да работим в екип и разбрахме, че комуникацията играе много важна роля при планирането и изпълнението на ежедневните задачи. Също така усвоихме много интересни и непознати за нас професионални умения, защото хотелите, в които работихме, се различават относно организацията на работа от хотелите, в които сме били на практика в Габрово.
– Имаше ли ментор и помагаше ли ти той?
– Научих от ментора си, че, за да постигна високи резултати, трябва да се боря много. Упоритостта, която имаше той, ни накара да се замислим колко малко му е нужно на човек, за да преуспее.
– Какво би казала на съучениците си за практиката в Германия?
– Бих казала на съучениците си да продължават да се борят за това, което искат да постигнат. Практиката ни в Германия ни научи, че колкото повече искаме дадено нещо, толкова повече се стремим да го постигнем. И за мен, преживяването ни в чужда страна, с непознати хора за нас, ми помогна да осъзная, че няма невъзможни неща. Щом ние се справихме, значи всеки може!
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в нея.
Крими
Задържаха рецидивист, обирал гаражи, мази и коли в Габрово

По обвинение на Районната прокуратура в Габрово, Ю.Ш. е привлечен в качеството на обвиняем за това, че през периода от 10 октомври до 4 ноември т.г., в Габрово, при условията на опасен рецидив и продължавано престъпление, чрез повреждане на прегради, здраво направени за защита на имот, извършил кражби на различни вещи: моторна коса, моторни резачки, винтоверти, акумулаторни батерии и др. от два гаража, мазе и паркиран на улицата автомобил.
Кражбите извършвал предимно от незаключени автомобили и гаражи, ако не намирал такива разбивал ключалките, за да влезе в тях.
На 14.11.2025 г. Ю.Ш. е бил задържан от Районна прокуратура – Габрово за срок до 72 часа и му е внесено в съда искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Обвиняемият вече е осъждан неколкократно, включително и за извършени кражби, като през октомври 2023 г. е освободен от затвора, след като е изтърпял ефективно наказание от една година лишаване от свобода.
Срещу Ю.Ш. има и други преписки за извършени престъпления – кражби, които предстоят да бъдат обединени към това досъдебно производство.
Съдът възприе доводите на прокуратурата, че обвиняемият е с висока степен на обществена опасност като деец и е налице реална опасност да извърши друго престъпление или да се укрие, поради което взе най- тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд. За извършеното престъпление е предвидено наказание от 3 до 15 години лишаване от свобода, като може да бъде конфискувано и до ½ от имуществото на виновното лице. Действията по разследването продължават под ръководството на Районна прокуратура – Габрово.

Икономика
Габрово започва обновяване на две ключови обществени сгради

В Община Габрово бяха представени два мащабни проекта за енергийно обновяване – на Музея „Дом на хумора и сатирата“ и на административната сграда на Общината.
„Започваме изпълнението на два ключови проекта за града ни. Две сгради, които са ремонтирани само частично от въвеждането им в експлоатация до момента“, заяви кметът Таня Христова при откриването на информационното събитие.

Тя подчерта, че инициативата е резултат от дълга инженерна и организационна подготовка и че ремонтите ще се извършват без прекъсване на дейността на двете институции.
„След обновяването очакваме по-ниски енергийни разходи, по-малък въглероден отпечатък и по-добри условия за работа и посещения“, допълни Христова.

Дейностите се финансират по Националния план за възстановяване и устойчивост чрез Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС. Срокът за изпълнение е до 30 юни 2026 г.
Обновяването на сградата на Музея включва топло- и хидроизолация на покрива, външна и вътрешна топлоизолация на фасадите, подмяна на старата дограма, рехабилитация на терасата, нови мазилки и боядисване, както и съвременна отоплителна и вентилационна система с термопомпи и рекуперация на въздуха.

Очаква се над 58% икономия на първична енергия и намаляване на емисиите въглероден диоксид със 145 тона годишно.
Проектът за административната сграда на Общината предвижда топлоизолация, подмяна на осветлението и изграждане на фотоволтаична система с мощност 80 kWp за собствено потребление.

Ще се внедри комбинирана отоплителна система с термопомпи и газови котли за резервно захранване. Резултатите се очаква да доведат до над 63% икономия на енергия и спестяване на над 300 тона въглеродни емисии годишно.
След приключване на дейностите ще бъде извършена независима експертна оценка от сертифициран енергиен одитор, която ще потвърди постигнатите резултати.


Новини
Ученици от ПМГ – Габрово се запознаха с кампанията „НЗОК за теб“

В рамките на националната информационна кампания „НЗОК за теб“ експерти на Районната здравноосигурителна каса /РЗОК/ в Габрово се срещнаха с ученици от 12 клас на ПМГ „Академик Иван Гюзелев“. Директорът на РЗОК, Захари Дошков им представи накратко дейността на институцията.
Младежите бяха запознати също с правата и задълженията им в здравноосигурителната система – осигуряване, избор на личен лекар, профилактика, дентална помощ и относно получаването и използването на европейската здравноосигурителна карта.
Служителите на РЗОК представиха и възможностите за достъп до електронното здравно досие – мобилното приложение Ездраве, чрез което всеки може да следи личната си медицинска информация. Оказано беше съдействие на желаещите учители и ученици да го активират на своите мобилни телефони.
Срещата премина с интерес от страна на младите хора, които задаваха въпроси предимно за здравните им права при пътуване и обучение в чужбина. РЗОК Габрово стартира своите информационни срещи с граждани в началото на октомври. Посетени бяха всички градове на областта – Габрово, Севлиево, Трявна, Дряново и Плачковци.
Домакини на осемте проведени до момента беседи бяха пенсионерски клубове, дневни центрове за възрастни хора, клубове на хора с увреждания и старчески дом. Присъстващите на тези срещи научиха от експертите за процедурите за заявяване и получаване на помощни средства за хора с увреждания, правата и задълженията си при ползване на медицинска и дентална помощ, как Здравноосигурителната каса осъществява контрол и защитава правата на здравноосигурените лица, реда за подаване на сигнали и жалби.
Желаещите попълниха анкетни карти, в които дадоха обратна връзка за проблемите, които срещат при ползването на медицинска помощ, както и за своята осведоменост за здравноосигурителните си права. На възрастните хората беше предоставена информация и за възможностите за физикална терапия и рехабилитация, осигурявани от НЗОК.
Експертите предупредиха гражданите и за опитите за измами от името на Здравната каса и отговориха на техни въпроси. От институцията посочват, че се предвижда тези срещи да продължат и в други учебни заведения, както и в селата на областта, като целта е да се засилят директните контакти с хората, като им се предоставя актуална информация за техните здравноосигурителни права.


-
Кримипреди 12 часаЗадържаха рецидивист, обирал гаражи, мази и коли в Габрово
-
Кримипреди 6 дниХванаха мъж с над половин кило марихуана
-
Икономикапреди 6 дниБез опашки по бензиностанциите на „Лукойл“ в Габрово
-
Кримипреди 7 дниИнспектори сгащиха бракониер в яз. „Александър Стамболийски“
-
Новинипреди 7 дниРотарианци от Канада и САЩ гостуваха на Ротари клуб Габрово
-
Икономикапреди 7 дниStudio New Era с инициатива в подкрепа на малкия и среден бизнес
-
Културапреди 6 дниГаброво е домакин на вечер, посветена на майстор Колю Фичето
-
Културапреди 6 дниБиблиотеката в Габрово кани на среща – разговор с Елена Чамуркова







