Новини
Създават информационна база „Заместващи учители“
Регионално управление на образованието – Габрово създава информационна база „Заместващи учители“, в случай на отсъстващ преподават, заболял с КОВИД – 19.
Отчитайки рисковете, свързани с пандемичната обстановка, РУО – Габрово счита за целесъобразно създаване на резерв от кадри, които при необходимост да се включат в образователния процес, информират от управлението.
За тази цел и с оглед добрата оперативност се изгражда информационна база от „заместващи учители“ чрез достъп до попълване на електронен формуляр за регистриране на желаещите педагогически специалисти, специалисти и студенти в случай на отсъстващи учители.
Директорите на образователни институции имат достъп до базата чрез потребителско име и парола на сайта на РУО.
В информационната база могат да се регистрират:
– специалисти с вече придобита професионална квалификация „учител“ и „учител по …“ (учебен предмет);
– студенти в последната година от обучението си за придобиване на образователно-квалификационна степен (ОКС) „бакалавър“ или „магистър“ от професионално направление „Педагогика“ или „Педагогика на обучението по …“,
– студенти или представители на бизнеса, които се обучават или притежават образователно-квалификационна степен „магистър“ или „бакалавър“ по специалности от област на висшето образование според Класификатора на областите на висше образование и професионалните направления, утвърден от Министерски съвет с Постановление № 125 от 24.06.2002 г., които съответстват на учебните предмети и/или модули.
Формуляр за включване в информационна база „Заместващи учители“ можете да изтеглите и оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
В Янковци на 3 март направиха първа копка на храм „Св. Паисий Светогорец“

В деня на националния празник на България – 3 март, в габровското село Янковци беше отслужен Архиерейски водосвет и бе направена първа копка на православния храм „Св. Паисий Светогорец“.

Събитието събра десетки жители и гости на селото, които споделиха празничния ден, обединени от надеждата за изграждането на ново духовно средище.

Трите основни камъка на бъдещата църква бяха положени с благословията на Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий, в съслужение със свещеници от Габровската духовна околия.

С церемонията бе поставено официалното начало на строителството на новия Божи дом в центъра на селото. Изграждането на храма се осъществява със съдействието на Община Габрово и със средства, осигурени от дарител.

Инициативата е дългоочаквана от местната общност, която вижда в бъдещия храм място за молитва, вяра и духовна опора. Изборът на датата – 3 март, символ на свободата и националното единство придаде допълнителен смисъл на събитието.

За жителите на Янковци началото на строежа се превърна в празник не само на вярата, но и на общността.

Очаква се църквата „Св. Паисий Светогорец“ да се превърне в духовно средище за поколения напред, обединяващо хората около християнските ценности и традиции.

Новини
Кристиян Василев от Габрово се завърна с медал от шахматен турнир

11-годишният състезател на ШК „Орловец 1997“-Габрово Кристиан Василев спечели бронзов медал в XI Детски турнир „Свобода“, който се проведе в Радневo.
С 4 победи и едно равенство Кристиян се нареди трети във възрастовата група на 12-годишните и десети в генералното класиране от 50 деца от цялата страна.

Освен престижните отличия, класираните състезатели получиха и награди от организаторите на турнира.



Новини
148 години от Освобождението! Честит Национален празник, българи!
Днес, 3 март, цяла България тържествено отбелязва 148 години от Освобождението от османска власт.
На 3 март 1878 г. в градчето Сан Стефано, край Истанбул, е подписан мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага край на Руско-турската освободителна война, а България е призната за автономно, трибутарно (плащащо данък), васално княжество със свое народно правителство и войска.
Според Санстефанския мирен договор площта на освободената държава е над 170 000 кв. км. Границите на княжеството обхващат Северна България (без Северна Добруджа), Тракия (без Гюмюрджинско и Одринско) и Македония (без Солунската област и Халкидическия п-в).
За най-голямо съжаление, Великите сили не допускат съществуването на голямата по територия и население България. Само няколко месеца по-късно, през юни 1878 г., на Берлинския конгрес България е разпокъсана на 5 отделни части – Автономно Княжество България, Източна Румелия, Македения и Одринска Тракия (върнати на Османската империя), Северна Добруджа (дадена на Румъния) и Нишко, Пиротско и Вранско (дадени на Сърбия).
От 1888 г. 3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от турско робство.
Еднократно като официален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод 100-годишнината от Освобождението. 10 години по-късно той става официален празник, а с решение на Великото Народно събрание от март 1990 г. датата е обявена за национален празник.
Честит национален празник, България!

-
Любопитнопреди 7 дниИзтича крайният срок за подкрепа на Преслава Василева за „Кралица на Варна“
-
Новинипреди 7 дниДа помогнем на Ники да оздравее!
-
Новинипреди 7 дниОтличия за „КюБол“ на републиканското първенство по билярд
-
Новинипреди 7 дниНовият областен на Габрово встъпи в длъжност
-
Кримипреди 5 дниГеорги Георгиев е новият директор на Областна дирекция на МВР – Габрово
-
Кримипреди 6 дни10 години затвор за габровец, продал на полицаи под прикритие над 16 кила марихуана
-
Кримипреди 6 дниСгащиха 70-годишно „муле“, участвало в схема за 17 бона и злато от баба в Габрово
-
Любопитнопреди 2 дни„Тревненска школа“ стартира курсове за прием на ученици






