

Новини
Служителите в етнографските музеи на открито ще бъдат подпомогнати с 305 000 лв
Служителите в четирите етнографски музея на открито в страната да бъдат подпомогнати с общо 305 000 лв. Това разпореди премиерът Бойко Борисов на министъра на труда и социалната политика Деница Сачева и на финансовия министър Кирил Ананиев по време на работна среща в Министерския съвет.
„Социалните помощи трябва да достигнат и до тези хора – те са ценни за туризма. Сега, когато е криза и няма ученически групи, студенти, чуждестранни туристи, е нужно да запазим етнографските центрове в страната“, подчерта премиерът Борисов.
В четирите етнографски музеи у нас работят над 60 занаятчии – грънчари, резбари, калайджии, иконописци, тъкачи, абаджии, ковачи, шекерджии и др. С финансовата помощ ще бъдат запазени духа и културата на България в условията на пандемия.
В страната съществуващите подобни музеи са четири: архитектурно-етнографски комплекс „Етър” в Габрово, архитектурно – етнографския комплекс „Самаводската чаршия“ във Велико Търново, архитектурно – етнографския музей „Стария Добрич“ в Добрич и етнографски ареален комплекс в Златоград.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Дряновският музей ще представи дейността на Левски в Габровския край


Исторически музей – Дряново, в сътрудничество с Обществените комитети „Васил Левски“ в Дряново и Габрово, организира събитие, което ще внесе светлина върху революционната дейност на Васил Левски в региона.
На 18 февруари, вторник, от 17.30 часа в Икономовата къща дряновци и гостите на града ще имат възможността да се докоснат до историческите факти, свързани с изграждането на местните комитети на Вътрешната революционна организация (ВРО) от Апостола на Свободата.
Темата е „Дейността на Васил Левски в Габровския край за изграждане местна структура на Вътрешната революционна организация“, която ще бъде представена от историка и председател на Обществен комитет „Васил Левски“ – Габрово, Даниела Цонева.
Габровският край е един от районите в българските земи, където Дяконът намира съмишленици, реализира срещи, организира събрания, създава местна комитетска мрежа, поделения на ВРО. На Апостола му предстои да преосмисли миналото, да постави на нови основи националноосвободителното ни движение, като разработи политическите и стратегическите планове за развитието му. Комитетите започват много бързо да никнат от двете страни на Балкана – в Мизия и Тракия. Той получава подкрепа за тайната си, конспиративна дейност, главно в средите на интелигенцията – учители, свещеници, читалищни дейци, но и сред търговското и занаятчийско съсловие от Дряново, Севлиево, Трявна и Габрово.
С презентация, документални свидетелства и спомени ще бъдат изтъкнати, анализирани и утвърдени неговите връзки със стотици българи, които „са готови да го последват в новото начинание“.
Заповядайте на 18 февруари от 17.30 часа в Икономовата къща, за да се потопите в атмосферата на онези времена и да се запознаете отблизо с революционното дело на Апостола в Габровския край. Входът за събитието е свободен!

Новини
ВиК-Габрово ще изпълнява проект за 77 милиона лева


Министърът на околната среда и водите Манол Генов и управителят на „В и К“ ООД – Габрово, инж. Владимир Василев подписаха договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект за изграждане на ВиК инфраструктура за седем ВиК-оператора.
Проектът е част от приоритет 1 „Води“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. и възлиза на 77 млн. лв., като 57 млн. лв. ще бъдат осигурени чрез безвъзмездно финансиране. 7 108 000 лева ще бъдат осигурени като собствен принос от ВиК-оператора, а 13 млн. са недопустими разходи /ДДС/.
На церемонията по подписването присъстваха министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, председателят на Надзорния съвет на „Български ВиК холдинг“ ЕАД проф. д-р инж. Ганчо Димитров и изпълнителният директор на холдинга Ирена Георгиева-Денева.
Проектът цели изграждане и модернизация на водоснабдителната и канализационната инфраструктура в агломерациите Габрово и Севлиево. Той предвижда реконструкция, подмяна и доизграждане на вътрешни водопроводни мрежи и външни довеждащи водопроводи, модернизация на Пречиствателна станция за питейни води „Стоките“ и реконструкция на канализационните системи.
Очаква се подобреното водоснабдяване да достигне до 60 425 души, а 221 души да бъдат свързани към пречиствателни системи. Водоснабдителните дейности включват реконструкция и изграждане на водопроводна инфраструктура с дължина над 45 км, както и създаване на нова помпена станция и напорни резервоари.
Канализационните мерки ще включват модернизация на съществуващите системи и изграждане на нови канализационни мрежи с обща дължина над 6 км. Допълнително, проектът включва внедряване на съвременни технологии за управление на водоснабдяването и канализацията чрез разширяване на SCADA системата и създаване на единна интегрирана географска информационна система (ГИС).
Дейностите по проекта се очаква да приключат до 13 ноември 2028 г., а финансирането ще бъде осигурено чрез европейски средства, национално съфинансиране и собствен принос от ВиК оператора.
За агломерация Габрово ще бъде извършена реконструкция на 655 метра довеждаща водопроводна инфраструктура. Ще се изгради довеждащ водопровод за захранване на кв. Недевци, кв. Лисец, кв. Хаджицонев мост и част от кв. Дядо Дянко в Габрово – общо 13 570 метра. Ще бъдат изградени и оборудвани 1 помпена станция и 1 напорен резервоар, както и ще се реконструира вътрешна водопроводна мрежа, с обща дължина от 14 095 метра.
За агломерация Севлиево е предвидена реконструкция на довеждаща водопроводна инфраструктура – 7 470 метра, цялостна реконструкция на Пречиствателна станция за питейни води „Стоките“ – Севлиево, и реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа – 9 878 метра. Ще се реконструират и 2 напорни резервоари.

Крими
Дряновец ще бъде съден в Белгия за наркотрафик и производство на дрога


С решение от 12 февруари т. г. тричленен състав на Окръжен съд – Габрово, допусна предаването на мъж от Дряново на властите в Кралство Белгия, въз основа на издадена по отношение на същия Европейска заповед за арест.
Заповедта е издадена на 29 януари 2025 г. от съдия-следовател при Първоинстанционен съд в гр. Антверпен, с искане за предаване на българския гражданин, с инициали Ц.В., на белгийските власти, с цел провеждане на наказателно разследване за извършено на територията на посочената държава престъпление.
Видно от приложените по делото доказателства лицето е обвинено в подготвителни действия за производство на психотропни вещества. С оглед доказателствата по делото, съдебният състав счете, че са налице законовите основания за уважаване на искането за предаване на Ц.В. на белгийските власти.
При постановяване на своето решение съдът съобрази и предоставените от искащата държава гаранции, че след изслушване на нейна територия, в случай на евентуална осъдителна присъда, лицето ще бъде върнато в Република България за изтърпяване на наложено му наказание „лишаване от свобода“ или взета мярка, изискваща задържане.
На Ц.В. е определена мярка за неотклонение „Задържане под стража” до фактическото му предаване на властите в Кралство Белгия. Дряновецът ще отговаря и по обвинение за незаконен трафик на наркотични вещества.

-
Кримипреди 7 дни
Среднощна акция за райски газ, наркотици и пушене на закрито
-
Новинипреди 7 дни
Започват полуфиналите по минифутбол
-
Новинипреди 6 дни
Габрово и сръбската Медияна ще работят заедно по пътя за климатична неутралност
-
Културапреди 6 дни
Историческият музей в Дряново с Национален пленер по живопис
-
Кримипреди 6 дни
Хванаха голямо количество безакцизен спирт
-
Кримипреди 6 дни
Полицията с апел: Не се доверявайте на телефонни обаждания от непознати!
-
Новинипреди 5 дни
Двукратен шампион с „Левски“ е новият спортен директор на „Янтра“
-
Културапреди 4 дни
Новите находки, открити на Градище, показва Историческият музей