Новини
Два случая на африканска чума по свинете в региона
Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) установи 23 положителни за Африканска чума по свинете (АЧС) проби при диви свине от началото на сезона за групов лов на дива свиня през 2020 година (от 03.10.2020 до 01.11.2020 година), два от които са в област Габрово.
За същото време в системата на БАБХ за контрол и изследване – Модул „Лов” са въведени общо 3 240 проби за изпитване за вируса. Положителни случаи, освен в Габровско, са констатирани и в областите: Ямбол – 10 случая; Хасково – 4; Велико Търново и София област – 2; Пазарджик, Стара Загора и Монтана – по 1 случай.
Пробите за наличие на вируса на АЧС се изследват в лабораториите при Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) – НРЛ „Класическа и Африканска чума по свинете и Каприпоксвируси“, ИРЛ Стара Загора и ИРЛ Велико Търново.
Освен за АЧС, месото от дивите свине задължително се изследва за Трихинелоза. От началото на ловния сезон са констатирани 21 положителни проби от въведените 1 747. 35 проби са негодни за изследване, за което подателите им са уведомени чрез Модула.

БАБХ създаде и въведе в експлоатация Модул „Лов“ в работата на всички лаборатории, извършващи изпитвания за наличието на АЧС. Данните за пробите се въвеждат от ловците в Модул „Лов“ в електронен формат през мобилно устройство, вместо на хартия.
Всяка проба е обозначена с баркод, чрез който тя се идентифицира при постъпване в лабораторията. След изпитването резултатът се въвежда отново в електронната система, като по този начин подателят може веднага да получи информация за него, чрез своето мобилно устройство.
Резултатът може да бъде проверен също и на сайта на Агенцията по храните. Допълнително бе създадена възможност при недостатъчно количество материал за изпитване или негодна проба лабораторията да отрази това в Модула и подалият пробата да получи автоматично съобщение за това. Модул „Лов” е създаден, за да подпомогне и облекчи работата при вземането, изпращането и изпитването на проби от диви свине за заболяванията Трихинелоза и Африканска чума по свинете.
Използването на приложението предотвратява и често допускани грешки, дължащи се на неправилно или неточно попълнена на хартия информация. С въвеждането на Модула се улеснява и ускорява процесът на предаване и обработване на пробата, както и на получаване обратно на резултатите от изследванията.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Д-р Жаклин Апиосян поема АГ-отделението в севлиевската болница

Д-р Жаклин Апиосян поема АГ-отделението в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ – Севлиево. Тя е сред най-опитните млади акушер-гинеколози у нас. Д-р Апиосян е специалист акушер-гинеколог от Пловдив с над 15 години медицински опит и професионални интереси в областта на онкогинекология и естетичната гинекология.
Подготвена е за съвременно лечение на акушеро-гинекологични заболявания, всички видове изследвания и модерни процедури. Завършила е Медицински университет – Пловдив през 2007 г. Своята специалност „Акушерство и гинекология“ придобива през 2017 г. След своето дипломиране през 2007 г. д-р Апиосян започва работа като акушер-гинеколог в СБАЛАГ „Майчин дом“ – София. През 2017 г. работи в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, а през 2018 г. практикува в медицински център за редки болести „РареДис“ – Пловдив. Работила е също в болница „Вита“ и в ДКЦ „Вита“ – София, МЦ „Доверие“, СБТ „София“, УМБАЛ Пловдив., клиника „Медикус Алфа“, в МЦ МНТ „Хелткеър България“ и МЦ „Тракия“ – Пловдив. Владее английски, немски и руски език.
Квалифицирана е да извършва доплерова диагностика и скрининга на рискови фактори при наблюдение на бременност, ултразвукова диагностика в акушерството и гинекологията (4D ехография), фетална медицина, колпоскопия и деструктивно лечение на преканцерозите на маточната шийка, хистероскопия с диагностична и оперативна насоченост в гинекологията, лапароскопия в гинекологията.
Член е на Български лекарски съюз (БЛС) и Българско научно дружество по акушерство и гинекология (BARAG). Автор е на 6 научни публикации в областта на акушерството и гинекологията. Участвала е в множество конгреси, семинари и обучения по специалността.


Новини
Нивото на заболелите в Габрово достигна епидемични стойности

Нивото на заболяемост в област Габрово е достигнало епидемично разпространение. Това става ясно от информация на Министерството на здравеопазването. Според данните за нашия регион, разпространението на грип и остри респираторни заболявания е достигнало 332,3 заболели на 10 000 население.
Важно е обаче да се отбележи, че за всяка област в България нивата на заболяемост, при които се достига епидемично разпространение и се въвеждат временни противоепидемични мерки са различни. Така например в Благоевград то е 418,6 заболели на 10 000 население, а в София-град 203,9 заболели на 10 000 население.
Те се определят въз основа на населението и регистрираните заболели от грип и ОРЗ в съответната област през предходните 10 години.
За периода от 12 до 18 януари 2026 г. общата заболяемост от грип и остри респираторни заболявания за област Габрово, оценена чрез системата за сентинелно наблюдение, е 272,79 на 10 000 души население спрямо 153,03 на 10 000 души население за периода 05.01 – 11.01.2026 г. (за страната – 145,29 на 10 000 души население).
Тези данни оповестяват от РЗИ – Габрово. На база събраната информация областта ни е в предепидемична обстановка.
За периода 05.01.2026- 18.01.2026 г. са изпратени 29 проби в Националната референтна лаборатория по Грип и остри респираторни заболявания към Националния център по заразни и паразитни болести, в 38 % – 11 проби са доказани грипен вирус А ( А/H3N2).

От МЗ съобщиха още, че нова област в страната обявява грипна епидемия. Това е Бургас, където от 22 януари до 30 януари включително влизат в сила временни противоепидемични мерки.
Те включват преустановяване на присъствените учебни занятия, извънкласни занимания и дейности, с изключение на олимпиади, които ще се провеждат при осигуряване на намален брой ученици във всяко учебно помещение и спазване на минимална дистанция от 1,5 м. между тях.
Ограничение на свижданията в лечебните заведения за болнична помощ, специализираните институции за предоставяне на социални услуги и социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни. За периода се преустановяват също профилактичните прегледи, задължителните имунизации и реимунизации.
Тези мерки са в сила за още две области, като Варна удължава тяхното действие. Първоначално в областта бяха въведени ограничения срещу разпространението на грипа за срок от 14 до 20 януари. Поради продължаващата висока заболяемост обаче те ще продължат да действат до 26 януари. Другата област в обявена грипна епидемия е Добрич, където мерките важат до края на тази седмица.
Данните на Националната здравноинформационна система (НЗИС) за изминалата седмица (12-18 януари) показват, че 121 254 лица в страната са прегледани по повод грип и остри респираторни заболявания. Хоспитализирани са 4 194 лица.
Най-много засегнати от грип и ОРЗ са децата на възраст от 5 до 14 г., където са регистрирани 7 670,09 заболели на 100 000 души население. На второ място е групата на най-малките от 0 до 4 г. с 6 108,88 заболели на 100 000 души население.


Крими
Дядо се опита да пробута фалшиви 500 евро в магазин в Габрово и го сгащиха

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за направен опит от 79-годишен мъж за прокарване в обръщение на подправена банкнота от 500 евро.
Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването, а именно разпит на свидетел и се води за престъпление по чл. 244 ал.1 във вр. с чл. 18 ал.1 от НК за това, че на 19.01.2026 г. в магазин от голяма търговска верига в Габрово, е направен опит да бъде прокаран в обръщение подправен паричен знак – банкнота от 500 евро.
Подправената банкнотата е разпозната от служител в магазина, който е сигнализирал полицейските органи. След намесата им, същата е иззета и по този начин е предотвратено прокарването ѝ в обръщение.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ- Габрово. Предстои провеждане на разпити на свидетели, назначаване на техническа експертиза на иззетата подправена банкнота и извършване на следствени действия за изясняване на механизма на престъплението и евентуално участие на други лица в него. След изясняване на тези обстоятелства предстои повдигане на обвинение.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

-
Новинипреди 6 дниГроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
-
Икономикапреди 7 дниНад 4 000 данъчни декларации през първите дни от началото на кампанията
-
Културапреди 5 дни„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър
-
Новинипреди 7 дниНационалният конкурс, посветен на Колю Фичето, стартира своето пето издание
-
Културапреди 7 дниНАГ стана асоциирано училище към Софийския университет
-
Новинипреди 6 дниНародният представител Михаил Митов с приемни дни в област Габрово
-
Културапреди 5 дниБиблиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година
-
Кримипреди 2 дни38-годишен катастрофира при опит за бягство от полицията





