Свържи се с нас

Новини

Паметна плоча в Габрово за 125-годишнината от първата ТПК у нас

Published

on

С паметна плоча в Габрово ще се почете 125-годишнината от учредяването на първата трудово-производителна кооперация (ТПК) у нас.

На 1 октомври 1895 г., в гр. Габрово седем предприемчиви майстори-шивачи решават да обединят усилия и ресурси, учредявайки първата българска трудово-производителна кооперация (ТПК) – Шивашко-работническо дружество „Напредък“. Задачата им не е била никак лека.

Трудовата кооперация е най-висшата форма на кооперативно сдружаване, тъй като в нея кооператорите участват не само с материални активи, но и със собствения си труд. За напредничавостта на габровци говори и фактът, че те поставят началото на историята на ТПК у нас само 50 години след учредяването на първата въобще в света кооперация от модерен вид – „Дружеството на справедливите пионери от Рочдейл“ в Англия.

Знаменателно е, че „Напредък“ е учредена в годината, в която е основан и Международният кооперативен съюз. За краткото си съществуване тя успява да постигне завиден икономически успех и проправя пътека за следващите ТПК, които имат основна заслуга за изграждането на индустрията в следосвобожденска България.

Оттогава до днес производителните кооперации играят съществена роля за развитието на българското общество и икономическия напредък на нацията, осигурявайки достоен труд и оставайки неизменно близо до хората. Делото на майсторите от ТПК „Напредък“ ще бъде почетено по почин на Националния съюз на ТПК с поставяне на паметна плоча на ул. „Пенчо Славейков“ №8, в историческия „Шести участък“.

Именно на това място се е намирало емблематичното за гр. Габрово Попнеофитово школо, в което са започнали дейността си Стефан и Добри Петкови, Стойчо Ив. Хаджиев (Котито), Стефан Начев Жапунов (Кътина), Цанко Стоян Вражилски, Христо Маринчев и Никола Недков.

Плочата е дело на талантливия местен скулптор Адриан Новаков, автор на паметниците на Пенчо Славейков в Трявна и Милано.

Тържественото откриване на плочата, което се явява кулминация на тазгодишните чествания на 125 години от основаването на първата ТПК у нас и част от общинския календар със събития за отбелязването на „160 г. Габрово – град“, ще се състои на 30 октомври, петък, от 11.00 ч.

След края на кратката церемония гостите ще могат да разгледат в Националния музей на образованието – Габрово, фотоизложбата „125 години ТПК – в подкрепа на хората с увреждания“. Целта на тази фотоизложба е да покаже важни етапи от историята на кооперациите като носители на най-прогресивния социално ориентиран бизнес модел, както и отделни моменти от трудовото ежедневие, споделена радост от празници със семейството и свободното време на кооператорите.

Изложбата е подготвена с любезното съдействие на Регионален държавен архив – Габрово, и Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово, които спомогнаха за намирането на информация относно делото на пионерите от Шивашко-работническо дружество „Напредък“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица