Боровете на Крушовския баир край Севлиево, на територията на ДЛС „Росица“, съхнат заради гъбни вредители, информираха от Северноцентрално държавно предприятие – Габрово. Санитарната сеч ще подобри състоянието на горската екосистема в района.
Съхненето е причинено от фитопатогени (гъбни вредители) – Cenangnium ferruginosum и Dothistroma pini. Поради това в района предстои да се осъществи санитарна сеч, като одобрените дейности са по предписание от няколко институции.
Че гората е болна се вижда и с просто око. Засегнатите площи са върху 650 дка държавна горска територия, наблюдава се съхнене и в общински горски терени. Според експертите лесовъди причините за съхненето на бора са комплексни.
През последните години, наред с повишението на температурите, се наблюдава също неравномерно разпределение на валежите и други стресови ситуации за растителността.
Залесяванията с чер и бял бор в местността Крушевски баир са извършени през 1960-1980г., като за тези иглолистни култури са положени много грижи от лесовъдите. Залесяванията са извършени на места, които обаче не са типични за бора и на малка надморска височина – от 400-450 м.
Така създадените култури са с отслабен растеж и поставени в неблагоприятни за тях климатични условия, се оказват нападнати от вредители. Природата е по-силна от човека, но влагаме професионалните си знания, полагаме усилия и грижи, за да живеем в хармония с нея, категорични са лесовъдите, коментират от СЦДП – Габрово.
Заболяването по боровете на Крушовския баир се наблюдава от януари т.г., като е започнало от изток на запад, обясняват експертите от държавното стопанство. Своевременно от там са сигнализирали съответните институции – Лесозащитна станция – София, РДГ – В. Търново, Изпълнителна агенция по горите.
ДЛС „Росица“ подаде заявления за промяна на дейностите в тези площи, като специалисти от посочените институции посетиха на място съхнещите култури. След огледите на 30.06.2020г. и 23.07.2020г., са одобрени санитарни сечи. За всяко конкретно насаждение е одобрена интензивност на сечта, в зависимост от степента на увреждане на дървостоя, като варира от 30 до 50%.
На площ от 25 дка няма оцеляло нито едно дърво и там санитарната сеч ще е 100%. Дейностите ще започнат до дни, сечта ще бъде извършена под контрола на служители на ДЛС „ Росица”. С извеждането на санитарните сечи ще се подобри фитосанитарното състояние на района, ще се толерират местните дървесни видове, което ще направи по-устойчива горската екосистема.
В случай, че няма естествено възобновяване в откритите площи, на терена ще бъде извършено залесяване.
Областният управител на Габрово обяви Литературен конкурс на тема #сМАРТистории. Целта на надпреварата е да насочи вниманието на учениците към художественото творчество. Да провокира въображението им към писане на кратки истории, които могат да бъдат вдъхновени от настъпващата пролет, от традиции и обичаи или от „виртуалната реалност“. Да даде възможност за творческа изява.
Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 12 клас. За участие в конкурса се допускат творби с обем до 1 стандартна машинописна страница.
Критериите за оценка са:
– Да отговаря на темата, по начин интерпретиран от участника; – Оригиналност и творчески подход; – Убедителност и въздействие; – Езикова и стилистична култура; – Художествено майсторство
Материалите се изпращат по електронен път на електронна поща: pr@gb.government.bg, или на хартиен носител на адрес: 5300 Габрово, пл. Възраждане 5, Областна администрация – Габрово, задължително придружени от информация за участника – две имена, възраст, телефон и имейл за връзка.
Оценяването на всички получени творби ще се извърши от петчленно жури в състав: представители на Областна администрация – Габрово, Регионален инспекторат на образованието – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, литературен сайт „Тетрадката“ и поетесата Елена Христова.
Крайният срок за изпращане е 22 февруари. Обявяването на резултатите и награждаването на отличените на Първо, Второ и Трето място творби е насрочено за 1 март.
От 15 до 20 януари на територията на цялата страна се проведе специализирана полицейска операция за контрол на пътното движение в малките населени места.
Операцията бе планирана на база анализ на пътно-транспортния травматизъм от началото на годината в страната, който показва, че повече произшествия настъпват в малките населени места и на пътищата, които ги свързват.
Акцент беше поставен върху спазване на правилата за движение от пешеходци и водачи, неосигуряващи предимство на пешеходци. Служителите от Областната дирекция на МВР-Габрово осъществяваха засилен контрол за недопускане на управление на МПС след употреба на алкохол и наркотични вещества, както и от неправоспособни водачи.
За периода са проверени 878 превозни средства, проверените лица са 901. Съставени са били 41 акта и наложени 743 глоби с фиш. Установен е 1 водач след управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 промила.
Извършените нарушения от пешеходци са 18. Нарушенията за неизползване на обезопасителни системи, колани и каски са 25. Шейсет и две са нарушенията за неспазване на пътни знаци и маркировка.
Водачите, управлявали без гражданска отговорност са седем, а 465 са нарушенията, свързани с превишена скорост.
Да бъдат здрави и да посрещат новия живот с все такава нежност, любов и всеотдайност пожела на работещите в отделението по акушерство и гинекология и отделението по неонатология кметът на Габрово Таня Христова.
Тази година, заради КОВИД-19, празникът не беше отбелязан, но кметът на града поздрави лекари и акушерки и им изпрати кошници с плодове.
„Новият живот орисва цялата година – пред него се смиряваме, той извежда най-доброто от нас, зарежда ни с оптимизъм, с хъс за работа, със сила. Поставя ни в началото на света и в бъдещето едновременно и ни прави по-отговорни, по-грижовни, по-смислени.
Бъдете все по-заети, взимайте бързи и правилни решения в моментите, когато е трудно и приключвайте всеки ден удовлетворени, горди и щастливи от своята работа“ – пише още в поздравителния адрес.