

Новини
Отпуснаха средства за реконструкция на първия етап от източен водопроводен клон на Севлиево

Министерският съвет прие проект на постановление, с което по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството се предоставят близо 6,4 млн. лв. за финансиране на първия етап от реконструкцията на източния водопроводен клон за община Севлиево.
Предстои средствата да бъдат предоставени на местната администрация чрез подписване на споразумение с министерството.
Това съобщи след редовното правителствено заседание днес министър Петя Аврамова на среща с кмета на общината Иван Иванов. Съоръжението от пречиствателна станция за питейни води „Стоките“ е силно амортизирано и по него често възникват аварии.
Определените от местната администрация приоритетни участъци, включени в първи етап от проекта, представляват най-проблемната част от водопровода с най-големи загуби на вода.
Министърът подчерта, че това е важен за жителите на Севлиево проект, с който ще се даде възможност за подобряване на водоснабдяването и спестяването на воден ресурс, който изтича от амортизирания етернитов водопровод, строен през 1962 г. За нас е важно да намалим загубите, така че оскъдният ресурс, който имаме за питейно водоснабдяване на населените места, да бъде пестен и използван рационално, допълни Петя Аврамова.

Кметът на Севлиево обясни, че през последните почти 10 г. са изготвени проекти за двата етернитови довеждащи водопровода с обща дължина около 50 км, които преминават по сложни терени през територията на три общини и са със загуби над 85%.
Отпуснатите днес средства от МС ще се инвестират в изпълнението на първия етап, при който ще се реконструират най-силно амортизираните два участъка от източния клон. Той снабдява населени места в три общини – Габрово, Севлиево и Дряново.
Кметът напомни, че през 2017 г. и 2018 г. от правителството бяха отпуснати над 7,2 млн. лв. за изграждането на 10-километров водопровод. Това даде резултат и въпреки намалените водни количества в Севлиево няма въведен воден режим, какъвто е имало през предишни години, добави той.
Това е поредната стъпка, с която правителството подпомага реконструкцията и рехабилитацията на водопроводната мрежа. С нея се цели подобряването на водоснабдяването за хората от общината, каза регионалният министър и допълни, че продължава работата по решаването на проблема в Севлиево и Габрово.
Община Севлиево подготвя втори етап за реконструкция на водопровода. Община Габрово също е в процес на изработване на проект за финансиране на водоснабдяването на населени места.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Напушен млад шофьор не видя паркирана кола и се удари в нея


21-годишен водач, шофирал влиянието на наркотици, предизвика пътнотранспортно произшествие в Габрово. Катастрофата, разминала се без жертви, е станала на 11 юни, около 21.00 часа, на ул.“Хан Аспарух“ в областния град. Младият шофьор бил зад волана на „Роувър“, който ударил в паркиран автомобил „Шкода Фабия“.
Пристигналият на мястото на произшествието полицейски екип извършил проверка на водача, като техническото средство отчело положителен резултат за марихуана. Младият мъж отказал да даде кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.
Проблеми със Закона ще си имат още 36-годишен софиянец и 37-годишен габровец, които бяха хванати с дрога. Полицията в Габрово откри в тях марихуана и метамфетамин. Образувани са 2 досъдебни производства.
63-годишен мъж пък блъсна с автомобила си неправилно пресичаща 79-годишна жена, която е с четири счупени ребра след инцидента.
Пътнотранспортното произшествие е станало на 12 юни, около 10.50 часа на ул.“Стефан Пешев“ в Севлиево. Пробите за алкохол и наркотици на водача са отрицателни. По случая е образувано досъдебно производство.

Новини
Бившето училище „Радион Умников“ става Център за дигитални умения и иновации


С пълно единодушие Общински съвет Габрово подкрепи създаването на Център за подкрепа за личностно развитие „Център за дигитални умения и иновации“ – Габрово в сградата на бившето училище „Радион Умников“, съобщиха от местната общинска администрация.
Тази емблематичната за Габрово сграда в централната градска част ще бъде преустроена в рамките на проект по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 и отново ще има образователна функция.
Ремонтът на сградата на училището ще възстанови естетиката на градското пространство и същевременно ще отговори на местните нужди за образование и обучение, като предостави на достъпно място дейности, основани на иновации.
Предвижда се в сградата ще бъдат обособени учебни зали и лаборатории, тематични зони и пространства за провеждане на обучения и демонстрации, както и многофункционална зала за събития.
Центърът ще разполага с тематична зона „Роботика“, оборудвана с LEGO® Education (Лего за Образованието) за проектно-базирано и мотивиращо обучение на деца. За обучение на бъдещите професионалисти в областта на роботиката и автоматизацията ще има зона „Роботика“ – ресурсно обезпечена с приложения в сферата на изкуствения интелект.

Ще функционират лаборатории по „3Dкреативност и бързо прототипиране“, „Добавена и виртуална реалност“ и „Интелигентни комуникационни инфраструктури“. Преносими компютри със сензорни екрани ще позволяват различни обучения.
Сградата на бившето училище „Радион Умников“ – собственост на Община Габрово е част от Концепцията „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“, която предвижда строителни дейности по още два обекта – собственост на Технически университет – Габрово, припомнят още от Общината.


Новини
Читател на „Габрово Нюз“ сигнализира за опасни кабели


Сигнал за опасна нередност в Габрово, получихме на редакционна ни поща от читател на „Габрово Нюз“, пожелал анонимност. Става въпрос за високоволтови кабели в района на стълбичките между улиците „Венера“ и „Петър Михов“, показали се изпод земята и застрашаващи живота и здравето на гражданите.

Сигналът до нас бе придружен от снимки и кратък коментар към тях. „Здравейте, притеснен съм от опасни високоволтови кабели, в района на стълбичките между улиците „Венера“ и „Петър Михов“. Моля за анонимност – не желая да бъда субект на засилен интерес от Енерго или Община, заради желанието си да помогна.

След обилните дъждове преди няколко седмици се вижда, че кабелите са „закопани“ на няколко сантиметра дълбочина (при изискване мисля 1 метър). Тези кабели са с много високо напрежение и захранват няколко квартала. Не ми се мисли какво би станало, ако деца решат да си играят там. Прилагам снимка на проблема и локация къде се намира“, пише в писмото до нас.
Надяваме се, че след публикацията, в кратки срокове, компетентните институции ще се самосезират и чрез действията си ще намерят бързо решение за проблема, преди някой невинен човек да пострада. Какви мерки ще бъдат предприети, предстои да разберем. Ще продължим да следим случая и да ви информираме за него. А дотогава бъдете внимателни и по възможност избягвайте близост до показалите се кабели!
Вашите новини от деня, сигнали, мнения, коментари и гледни точки можете да изпращате на редакционната ни поща: info@gabrovonews.bg, на фейсбук страницата. Ние ще ги правим публично достъпни на вниманието на широката общественост и аудитория на „Габрово Нюз“.


-
Новинипреди 5 дни
Архивът отличи своите „Читател“, „Дарител“ и „Приятел“
-
Новинипреди 5 дни
Габровски студенти посетиха Техническия университет в Рига
-
Културапреди 6 дни
Изложба „Живопис на Константин Марков“ – носител на наградата на град Дряново
-
Културапреди 5 дни
„Алея на книгата“ идва в Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Спипаха габровец, ловил незаконно риба от язовир „Христо Смирненски“
-
Икономикапреди 5 дни
Изкуственият интелект в производството
-
Кримипреди 5 дни
Пожарната с апел: Спазвайте противопожарните правила!
-
Икономикапреди 4 дни
Габрово дава глас на бъдещето: Устойчиви градове, енергийни общности, нова визия