Свържи се с нас

Новини

Агенцията по геодезия, картография и кадастър отбеляза 20 години

Published

on

Началникът на Службата по кадастър в Габрово инж. Нели Лазарова подари на кмета на Габрово Таня Христова илюстрована хроника, издадена по повод 20 години от създаването на Агенцията по геодезия, картография и кадастър, съобщиха от местната общинска администрация.

Тя проследява хронологията на събитията, дейностите и политиките в областта не само през последните двадесет години, но и доста преди това – от 1643 година, когато е създадено първото известно картографско произведение, изработено от българин – картата на Петър Богдан Бакшич /Бакшев/.

Следват го първият български глобус, дело на Неофит Рилски, изследванията на Ами Буе, руските военно-топографски карти, първите заснемания и градоустройствени планове, първите правила: „Когато някой има да строи изново къща, дюкян или каквото и да било друго здание, длъжен е да ся представи в градский съвет, който според представлението на желающия да стои, ще представя план на надлежното място. В противен случаяй всякой ще подлежи на строга глоба…“

Книгата завършва с 2020 година и Кадастрално-административната информационна система / КАИС/, чрез която всяка справка и услуга в кадастъра вече е достъпна електронно.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

Министър Иванов ще открие информационен ден по Програма „Развитие на регионите“

Published

on

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще открие Информационен ден по процедура „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ)-2“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.

Събитието ще се състои днес, 17 юни, от 11.00 часа, в зала „Възраждане“ на Общинска администрация – Габрово. Във форума ще участва и заместник-министърът и ръководител на Управляващия орган на програмата Юра Витанова, както и експерти от различни министерства и ведомства.

В рамките на информационния ден потенциалните бенефициенти ще бъдат запознати с Единните указания за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) и възможностите за финансиране по програмата.

Зареди още

Крими

Закопчаха крадеца, тероризирал кв. Русевци и района

Published

on

След проведени оперативно-издирвателни мероприятия служители от сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ и колегите им от габровската полиция задържаха 26-годишен мъж, многократно осъждан, извършил множество кражби в кв.“Русевци“ през месец май тази година. Новината съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В хода на работата било установено, че в периода 22-23 май е демонтирал прозорец на врата на лек автомобил, паркиран на ул.“Охрид“, откъдето е отнел сумата от 3 000 лв. На 27 срещу 28 май проникнал в гараж, намиращ се на ул.“Дрен“, и от лек автомобил е извършил кражба на 150 лв и ръчно изработен нож.

Мъжът влязъл през незаключена врата в къщата и отнел от коридора портмоне с 23 лв. На 31 май, малко след 04.00 часа, чрез счупване на стъкло на врата на лек автомобил, паркиран на ул.“Боженци“, проникнал в колата и извършил кражба на сумата от 100 лв.

Работата по установяване и документиране на престъпната дейност на лицето продължава под надзора на прокуратурата, а задържаният е привлечен в качеството на обвиняем.

Зареди още

Новини

Бронз за тенисистките на КНСБ – Габрово от работническите игри

Published

on

Отборът на Регионалния съвет на КНСБ-Габрово по тенис на маса – жени спечели трето място на Двадесет и първия работнически спортен фестивал с международно участие, който се проведе от 11 до 15 юни в к.к. „Св. Св. Константин и Елена” край Варна.

Снежана Гатева и Евгения Енева станаха трети в класирането и грабнаха купата и бронза след тенисистките от РК „Спорт и здраве” – Кърджали и АЕЦ „Козлодуй”, които се наредиха на първите две призови места.

Снежана Гатева от отбора на Регионалния съвет на КНСБ- Габрово спечели и третото място по тенис на маса жени – индивидуално. Габровската синдикална структура бе представена от четирима участника в два отбора – тенис на маса – жени и дартс – мъже. Водач на отборите и тази година беше Николай Найденов.

Международният работническия спортен фестивал по традиция се организира от Българска работническа федерация „Спорт и здраве”, съвместно с Конфедерация на независимите синдикати в България и с подкрепата на Министерството на младежта и спорта.

Тази година спортното събитие събра над 1 000 участника от 5 държави: България, Мексико, Румъния, Република Молдова и Израел. Те се състезаваха в 14 вида спорт: мини футбол, плажен волейбол, боулинг, баскетбол (стрийтбол), плуване, тенис, плажен тенис, тенис на маса, шахмат, дартс, петанк, спортна табла, теглене на въже и щафета „Бързи заедно“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица