Новини
Допълнителни курсове на градския транспорт

Общински Пътнически Транспорт ЕООД ще осигури допълнителни курсове по линии №1 и №6 на градския транспорт в събота, 06.06.2020 г., когато е Черешова или Спасовска Задушница.
Целта е по-добро обслужване на гражданите до и от Централния гробищен парк в деня, отреден за почитане на всички починали православни християни.
Разписания на допълнителните линии за Черешова задушница:
Линия 1
Русевци – Етъра
| Русевци | Етъра | ||
| 3:30 | 4:10 | ||
| 4:40 | 5:20 | ||
| 6:20 | 7:00 | ||
| 7:00 | 7:40 | ||
| 7:40 | 8:20 | от Еловица №10 | |
| 8:20 | 9:00 | ||
| 9:40 | 10:20 | ||
| 10:20 | 11:00 | от Еловица №10 | |
| 11:00 | 11:40 | ||
| 11:40 | 12:20 | ||
| 12:20 | 13:00 | от Еловица №10 | |
| 13:00 | 13:40 | ||
| 13:40 | 14:20 | от Еловица №10 | |
| 14:50 | 15:30 | ||
| 16:20 | 17:10 | от АЕК | |
| 18:20 | 19:00 | от Еловица №10 | |
| 20:20 | 21:00 | ||
| 21:40 | 22:10 |
Линия 6
Русевци-Лютаци
| Русевци | Лютаци | ||
| от Депо | 3:30 | 3:55 | |
| 4:35 | 5:15 | през Депо | |
| 6:00 | 6:40 | ||
| 7:20 | 8:00 | ||
| 8:00 | 8:40 | ||
| 8:40 | 9:20 | ||
| 9:20 | 10:00 | ||
| 10:00 | 10:40 | ||
| 10:40 | 11:20 | ||
| 11:20 | 12:00 | ||
| 12:00 | 12:40 | ||
| 12:40 | 13:20 | ||
| 13:20 | 14:00 | ||
| 14:40 | 15:20 | ||
| 16:00 | 16:40 | ||
| 17:20 | 18:00 | ||
| 18:40 | 19:20 | ||
| 20:00 | 20:40 | ||
| 21:20 | 22:00 |

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
38-годишен катастрофира при опит за бягство от полицията

38-годишен мъж от село Ряховците се озова в габровския арест, след като си спретна гонка с полицията. Екшънът се разиграл вечерта на 15 януари.
Малко след 20.00 часа, в село Драгановци автопатрулен екип на габровската полиция предприел действия за спирането на лек автомобил „Мерцедес“.
Вместо да отбие, водачът не се подчинил на полицейското разпореждане и ускорявайки продължил движението си, в опит да осуети проверката.
В района на село Новаковци същият реализирал пътнотранспортно произшествие. Догонилите го полицаи на място установили самоличността му на водача. Това бил 38-годишният от село Ряховците.
Мъжът не могъл да представи свидетелство за управление на МПС, като при извършената справка в информационните масиви на МВР органите на реда установили, че е неправоспособен.
Беглецът отказал да бъде тестван за употребата на алкохол и наркотични вещества. Установено било още, че регистрационните табели, поставени на автомобила, били издадени за друго МПС.
При последвалото претърсване в автомобила била намерена суха зелена листна маса, реагирала при полевия наркотест на марихуана.
Лицето било отведено в габровския арест, където било задържано по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа, като срещу него е образувано бързо производство.

Култура
Исторически музей – Дряново гостува с изложба в Полски Тръмбеш

В началото на 2026 година Исторически музей – Дряново поставя начало на поредица от гостуващи събития, чрез които ще представя пред широка публика богатството от творби, съхранени във фонда на своя художествен отдел. Първото от тези събития е изложбата „Тогава и сега“, която ще бъде открита на 20 януари 2026 г. в музея в Полски Тръмбеш. Експозицията събира произведения на автори от различни поколения, стилове и епохи.
Историческият музей в Дряново от началото на своето създаване във втората половина на XX в. е събирал творби на тогавашни художници, предимно тематично и сюжетно обвързани с характера на музея, с името на Колю Фичето и неговото наследство. Създадената Художествена галерия е стартирала своята дейност през 1990 г. с творби от фонд „1300 години България“ с произведения на художници от втората половина на XX в. и дарение с творби на Иван Койчев. Когато години по-късно, двата института се сливат и когато преди няколко години се обособи художествен отдел в музейната структура, масивите на двата фонда образуваха една интересна и тематично богата колекция.
Ценно допълнение към нея са произведенията, създадени по време на традиционния национален пленер по живопис „Памет и настояще“, който ежегодно обогатява фонда с нови, съвременни пластични търсения и артистични интерпретации.

„Тогава и сега“ поставя акцент върху диалога между миналото и настоящето в изкуството – срещата на авторите от XX век и съвременните творци, които споделят различни гледни точки, но и общо вдъхновение.

Изложбата показва как произведенията, независимо от времето на своето създаване, остават мост между поколенията и носят усещане за непреходна красота и духовност.


Култура
„Здравей, здраве – Габрово“ празнува 10 години

Има събития, които не просто се случват, а стават причина да направиш съзнателни избори в името на здравето и духът си. Събития, които събират хора, идеи и смисъл. Такъв вече десет години е фестивалът „Здравей, здраве“ – Габрово, който на 31 януари и 1 февруари 2026 г. ще отбележи своя 10-годишен юбилей в зала „Възраждане“, с домакинството на Община Габрово.
През годините фестивалът се утвърди като пространство за знание, срещи и личен опит, посветено на здравословния начин на живот във всичките му измерения – физическо, емоционално, ментално и духовно. В него се срещат лектори, терапевти и практици от цялата страна, както и хора, които търсят осъзнат избор, вдъхновение и по-здравословен начин на живот.
Неслучайно именно „Здравей, здраве“ – Габрово дава началото на фестивалната година в страната. Габрово – градът на първите и географският център на България, носи в себе си символиката на баланс, свързаност и движение напред.
Юбилейното издание отново ще се проведе под мотото „Свобода е да знаеш, щастие е да си здрав!“ и ще предложи двудневна програма от лекции, практически занимания, срещи с водещи специалисти и музикални концерти. Посетителите ще могат да разгледат и базар на еко и био продукти, а в съботния ден в Ритуалната зала на Община Габрово от 13:30 до 16:30 за най-малките гости са подготвени специални занимания за деца. В съботния ден на площад „Възраждане“ Ви очаква и превърналия се в традиция Български фермерски пазар с участието на родни фермери и земеделци.
Десетото издание на „Здравей, здраве“ – Габрово е повод за равносметка, но и за продължаване на една жива мисия – да създава информираност, да насърчава личната отговорност към здравето ни и природата и да изгражда устойчива, свързана и будна общност. Входът за всички лекции, практики, базар и концерти е свободен, защото здравето е ценност, която трябва да бъде достъпна за всеки, а концепцията на фестивалите „Здравей, здраве“ в България, стартирала в Пловдив преди 15 години, е „безплатно, доброволно, споделено“ и се случва в 36 града в страната, ежегодно започвайки от Габрово. А за всички, които няма да имат възможност да присъстват на място, фестивалът ще се излъчва на живо в YouTube канала „Аз избрах…“ и на Фейсбук страницата „Здравей здраве – Габрово“, за да достигне до още повече хора.
Вече десет години фестивалът „Здравей, здраве“ събира всички, които вярват, че промяната започва отвътре, с едно осъзнаване, една усмивка, една крачка към по-смислен и по-пълноценен живот в името на избора, знанието и свободата ни.
Всички сте поканени! Присъединете се и вие към тази красива традиция, за да споделим заедно дните, в които Габрово живее в пулса на светлината, осъзнатостта и заедността. Защото „Свобода е да знаеш, щастие е да си здрав!“
Фестивалът „Здравей, здраве“ – Габрово се организира от Фондация „ОТ БГ“ и клуб „Озарение“. Вижте повече за всички лекции, практики и дейности във Facebook страницата на фестивала: https://www.facebook.com/profile.php?id=61554950975996 С медийната подкрепа на Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз”.


-
Кримипреди 7 дниДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Кримипреди 7 дниУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Кримипреди 6 дни32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път
-
Културапреди 7 дниТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“
-
Културапреди 6 дниИМ-Дряново ще посрещне художничката Ема Вертерова
-
Икономикапреди 6 дниЕврото в България: Какво печелим и защо е важно за джоба ни?
-
Новинипреди 4 дниГроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
-
Новинипреди 5 дниАприловото училище празнува 191 години от създаването си







