Свържи се с нас

Новини

Таня Христова: Общинският енергиен мениджмънт ни помага в планирането

Published

on

снимка: Община Габрово

„За да имаме успешни инвестиционни концепции и планове в сферата на енергийната ефективност, трябва да разполагаме с достатъчно надеждни данни и информация, които да ни помогнат съвместно с новите технически решения да въведем онези мерки, които ще доведат до удължаване живота на сградите и ефективната им експлоатация.“

Това коментира кметът на Габрово и председател на Управителния съвет на „ЕкоЕнергия“ Таня Христова по време на онлайн семинар по темата „Енергиен мениджмънт и инструменти за разработване на общински инвестиционни концепции“, който се проведе в края на миналата седмица.

В събитието се включиха повече от 50 представители на общините, бизнеса, институции на централно, регионално и местно ниво. Срещата акцентира върху новаторските финансови инструменти, енергийното планиране и новата уеб базирана система за енергиен мениджмънт.

Първите тестове на новосъздадената от Центъра за енергийна ефективност „ЕнЕфект“ общинска енергийна информационна система бяха проведени в Габрово. По думите на кмета Таня Христова въвеждането ѝ ще позволи на общините да участват в интегрирани проекти, да изготвят анализи за управление на енергийната политика, както и да работят в синхрон с изискванията на Закона за енергийна ефективност.

„Инструментът не просто събира данни за характеристиките на сградите, но позволява вземането на решения да бъде обосновано и базирано на конкретни показатели. Системата показва и какви са ефектите върху общността след въвеждането на различни енергийно ефективни мерки.“, поясни Христова.

Електронната система е създадена изцяло за нуждите на общините – членки на ОМЕЕ „ЕкоЕнергия“, и представлява интуитивен инструмент за съхранение, обработка и управление на информацията за енергийното потребление на обекти от общинския сграден фонд.

Тя разчита автоматично данните от енергийните обследвания на сградите и дава възможност за генериране на годишни отчети към Агенцията за устойчиво енергийно развитие, както и представяне на резултати от предприетите мерки пред заинтересованите страни и потенциалните инвеститори.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Образуваха досъдебно заради пожара в завода за боеприпаси над Трявна

Published

on

Окръжна прокуратура-Габрово ръководи разследване по досъдебно производство, образувано във връзка с възникналия днес, 10 август, пожар в склад за боеприпаси в завод край с. Белица, Община Трявна.

Досъдебното производство е образувано за престъпление по чл. 330, ал. 3 от НК. Започнато е с разпити на свидетели-очевидци. Районът на пожара е отцепен и след пълното му обезопасяване разследващите ще извършат оглед.

Снимка: Камен Крайчев, фейсбук, изглед откъм село Вонеща вода

Предстои изискване на документацията, свързана със склада и съхраняваните в него материали.

Причината за пожара и размера на причинените вреди ще бъдат уточнени чрез назначаване на необходимите експертизи. На този етап няма данни за пострадали лица. Унищожена е само сграда и имущество.

Снимка: Камен Крайчев, фейсбук, изглед откъм село Вонеща вода

На място на инцидента се намира окръжният прокурор на Окръжна прокуратура – Габрово Тихомир Петков. От там се координира работата на разследващите и се съгласуват действия със сформирания оперативен щаб.

Действията по разследването се извършват под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово. Допълнителна информация по случая ще бъде предоставена след извършване на огледа на местопроизшествието.

Зареди още

Икономика

Работа за сериозни хора над 55!

Published

on

Габровска фирма, с отлична репутация, търси да назначи отговорен човек над 55-годишна възраст за работа в производството си.

Не се изисква специална квалификация, достатъчна е основна техническа грамотност, а най-ценени са желанието за работа и стремежът към развитие.

За положения труд се предлага добро финансово възнаграждение, пълни осигуровки, постоянен трудов договор и стандартен 8-часов работен ден.

За връзка: +359 88 954 3686.

Зареди още

Крими

Няма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица

Published

on

Няма жертви и пострадали, вследствие на пожара в склад за боеприпаси в завода край с. Белица, община Трявна. Огънят в помещението е потушен от екипи на РСПБЗН – гр. Трявна и РДПБЗН – гр. Габрово. Сформиран е оперативен щаб на място с всички органи на реда, информира кметът на Трявна Денчо Минев.

Всички работници са извозени от страна на „ЕМКО“ ООД. В момента се работи по потушаване на пожари, разраснали се из гористите местностни в близост до района на инцидента.

Причините за възникването тепърва ще се уточняват. Районът е отцепен и не се допуска достъп на външни лица. Ще бъде поставена мобилна станция за измерване на качеството на въздуха в гр. Плачковци, поради разпространението на гъстия дим в голям периметър.

На мястото на инцидента са началници и екипи на полиция, пожарна, РИОСВ – гр. Велико Търново, Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица