Свържи се с нас

Новини

Честит Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост!

Published

on

Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е български национален празник, и се чества на 24 май.

На този ден в България се чества българската просвета, култура и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като „Солунските братя“.

Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен.

За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата.

Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски. През 1857 година денят на „светите братя“ е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски.

На следващата година, 1858г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“, а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.

Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий.

В Деня на българската просвета и култура, и славянската писменост своя празник честват и Народните читалища.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Архитектурна работилница ще запознае деца с творчеството на Колю Фичето

Published

on

Поредицата събития по случай 225 години от рождението на възрожденския майстор строител Колю Фичето продължава в Дряново с вдъхновяваща инициатива за най-малките. На 31 май от 10.00 часа в Исторически музей – Дряново ще се проведе детска архитектурна работилница „Църквата на майстора“, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, организирани от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерството на културата.

Работилницата е насочена към деца на възраст от 6 до 12 години, които ще имат възможност да се потопят в света на възрожденската архитектура чрез емблематичната църква „Св. Никола“ в Дряново – дело на самия Колю Фичето. Малките участници ще се запознаят с впечатляващи архитектурни елементи като вълнообразния кобиличен фронтон, аркадата и осмостенната камбанария с овални отвори.

Чрез игра и творчество децата ще пресъздадат архитектурни форми със собствените си тела – арка, купол и колона, а след това, вдъхновени от богатата пластична украса на фасадата, ще създадат нейна релефна интерпретация с помощта на хартия, картон и дървени елементи.

Работилницата развива пространствено мислене, наблюдателност и усет към детайла, превръщайки се в истинско архитектурно приключение в духа на Възраждането. Участието е безплатно, но местата са ограничени до 15. Необходима е предварителна регистрация до 12.00 ч. на 30 май на електронна поща: office@museumdryanovo.com, като се посочат двете имена и възрастта на детето.

Организатори са Община Дряново, Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Исторически музей – Дряново.

Зареди още

Новини

Община Севлиево ще закупи виенското колело и сградата в парк „Черничките“

Published

on

Наличието на частна собственост в парк „Черничките“ усложнява реализирането на инвестиционни намерения в имота от страна на Община Севлиево, а частната сграда с прилежащото виенско колело са амортизирани и може да застрашат здравето на посетителите на парка.

С оглед състоянието им и на основание Наредбата за придобиване, закупуването им от страна на Община Севлиево ще даде възможност за реализиране на бъдещи проекти, свързани с развитието на парк „Черничките“ и ще спомогне за допълнителното обезопасяване в района на зелените площи, ползвани за отдих както от жители на общината, така и от гости на града.

Общинските съветници одобриха предложението на редовна сесия на Общински съвет – Севлиево.

Зареди още

Новини

Димитър Маринов ще гостува в Габрово

Published

on

На 6 юни в Младежки център – Габрово ще се проведе среща с Димитър Маринов – български актьор с утвърдено име както у нас, така и на световната сцена. Познат на публиката от ролята си във филма „Зелената книга“, той остава в историята като първия българин, стъпил на сцената на наградите „Оскар“ като част от екипа на именно тази продукция, спечелила приза за най-добър филм.

Гостуването му в Габрово включва две последователни събития. В 15:00 часа ще се състои семинар, насочен към младежи на възраст между 13 и 29 години. Форматът предвижда споделяне на професионален опит и дискусия, която ще позволи на участниците да се докоснат до реалността на работата в кино и телевизия, отвъд обичайното зрителско възприятие. Входът е свободен, но участието изисква предварително записване чрез онлайн формуляр, който младежите биха могли да открият тук. Но също така и на фейсбук страницата на Младежки център – Габрово.

Втората част на срещата започва в 18:30 часа и е представяне на двете му книги – „Към сцената“ и „Към екрана“. За разлика от семинара, това събитие е отворено за хора от всички възрасти и предоставя възможност за запознаване с един различен прочит на професията актьор – през личната перспектива на човек, преминал пътя от театралната сцена до големия екран. Димитър Маринов започва кариерата си в САЩ през 2009 година, когато подписва с агенцията „Wilhelmina/Aperture“ в Бевърли Хилс.

Още първият му кастинг води до роля във филма „Act of Valor“ (2012), последван от редица участия в сериали, филми и реклами. В годините си партнира с актьори като Кийфър Съдърланд, Матю Пери и Зак Галифианакис, както и с режисьори от ранга на Питър Фарели и Стивън Спилбърг.

Сред по-значимите му участия са рекламни кампании за Nikon, Amazon, Nissan и други. През 2018 година основава собствено актьорско студио в САЩ, а година по- късно открива първата българска академия за екранни изкуства в София, базирана на своя авторска програма. Именно от този преподавателски и практически опит се раждат и двете му книги, които ще бъдат представени в Габрово.

Събитието се организира с подкрепата на Община Габрово и Младежки център – Габрово, като част от усилията за създаване на среда, в която младежите могат да се срещнат с хора от реалната професионална практика. Семинарът и представянето ще се проведат в залите на Младежкия център, с вход свободен за всички желаещи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица