

Култура
Храбростта на българския войник в дневника подофицер Алекси Стойков
В училищните истории винаги присъства – понякога лаконично, по-често с имена – едно изречение: „Назначените учители заминали на фронта…“

Някои от тях остават по-неизвестни за голямата история на войните – като Георги Разсолков от Белица, Петър Белев от Калипетрово, Михаил Сапунов от Стара Загора, Димитър Рохов от Сливен… Други – като Луи Айер, Йордан Йовков, Теодор Траянов – записват имената си като пионери в спорта, класици на словото или последователни символисти, но рядко ги свързваме с офицерските им звания или с кръст „За храброст“.

6 май – Денят на храбростта и празник на Българската армия, е повод да разкажем за един обикновен учител от тракийското село Ениджия, посветил 36 години на математиката, а най-активната си възраст – на Балканската война, от която се завръща с кръст „За храброст“ за щурма на Одринската крепост.

Националният музей на образованието съхранява над 30 документа, ордени, медали, снимки и лични вещи на Алекси Стойков (1873 – 1955). Особено ценни сред тях са неговата автобиография – 30 ръкописни страници от тетрадка, и част от личния му военен дневник.

В него редник Стойков от 52-ри пехотен полк описва с математическа точност по дни и часове събитията от началото на мобилизацията – 17 септември 1912 г., до края на военната му служба.

Ето част от неговите спомени, които пресъздават жива картината на военните действия:
„5 октомври 1912 година: „… Между Лозен и Белица срещнахме за първи път ранени войници – наши от 10-ти Родопски полк, който полк се удари най-напред на границата с турците. Това зрелище подейства доста върху нашите войници, някои се доста изплашиха, побледняха, измениха си съвсем физиономията, даже на някои стана зле, а пък други се озъбиха доста много против врага. В това число бях и аз, в мен кипна отмъщението за раните, нанесени на нашите братя. Ранените войници се занасяха в болницата, намираща се в Белица. При минаването на Суха река забелязахме няколко автомобила. Те бяха на Царя, военния министър и някои от главната квартира. Царят със свитата си беше се изкачил на една височина, наляво от пътя, по който се движехме, и наблюдаваше хода на боя. Малко по-нагоре от автомобилите – по реката, се забелязваха няколко купчинки от убити войници, които очакваха погребение. Това много малко от войниците го забравиха. При много усилен маршрут стигнахме в Мустафа паша (Свиленград) без да срещнем турчин. Стигнахме до гарата и там се установихме на бивак да нощуваме – югозападно от града. Пристигането ни беше много тържествено: с песни, гайди, цигулки, гъдулки, ура и прочие. Мястото, където се установихме на бивак, беше съвсем голо – една пръст, през нощта беше много студено – не се спа от студ; войниците се принуждаваха да събарят здания и да кладат огън, за да се топлят. Но началствата не позволява да се правят такива повреди и наказваха мнозина от пакостниците… Така прекарахме нощта.

Дойде 6 октомври. Даде се заповед за приготвяне за път, но след няколко минути се каза, че се отменя. Сутринта към 8.30 – 9 часа на гарата пристигна първият български влак, окичен с български флагове и много народ. Този трен беше посрещнат от нас с гръмогласно „Ура“ и тутакси се разпоредиха да сложат наместо турския надпис „Мустафа паша“ български, който нарекоха „Свилен“ град. Докато бяхме на бивака, минаваха каруци с ранени войници от бойната линия и от самия бой, който сега се водеше на северозапад – на запад от града, оттатък Марица (на нас се пада североизточно).

По това време се пусна слух, че Лозенград е превзет от нашите, но мнозина не дадохме вяра на това, както и излезе. В 10.30 – 11 часа започна да вали слаб дъжд, благодарение на който се изкъпахме. Дойде обяд, обядвахме и потеглихме към Одрин. След усилни ходове стигнахме доста късно в Чермен. В това село намерихме само българи, ни едно турско семейство. Войската беше избягала предния ден…

На 9 октомври след обяд се захвана ожесточено сражение, но турците бяха отблъснати. Нашата кавалерия, която сутринта рано потегли за десния фланг, срещу левия турски, силно атакува неприятеля. Ние, резервата, заехме за момента боен порядък. Боят продължава три часа – пълно поражение на турците. Грамадни жертви от тяхна страна. Късно стигнахме последната позиция над Одрин – западно срещу Папаз тепе. Тази позиция бе заета от 10-ти Родопски полк, който от началото на войната гони турците и ги смъкна чак до Одрин, и сега трябваше да бъде сменен от нашия 52-ри полк.
При отиването на позицията срещнахме войниците, които се връщаха с весели лица, бодри и с такова настроение, като че не са воювали и викаха: „…. мама им…. и читаци, не бойте се, ако ни бяха ни оставили, чак в Одрин щяхме да отидем!“

На 26 юни 1914 г. Фердинанд I, Цар на българите, награждава младши подофицер от 52-ри пехотен полк Алекси Стойков с „Войнишки кръст IV степен от нашия Военен орден за храброст“.
В грамотата към ордена пише: „За показаната храброст и отличие в Освободителната война през 1912/13 година“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!


Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.
Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.
Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.
Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.
Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.


Култура
Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий


С тържествен молебен, литийно шествие и празничен парад на образователните и културни институции, Габрово ще отбележи 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.
Празничната програма започва в 09:30 ч. с тържествен молебен в храм „Успение на Пресвета Богородица“. Веднага след него, от 09:45 ч., ще тръгне литийно шествие до паметника на Васил Априлов, където ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност. В 10:00 ч. по централните улици на града ще премине тържественото шествие на детските градини, училищата, Технически университет – Габрово, културни и просветни институции, както и граждани, които ще се включат в празника.
С цел обезпечаване на сигурността по време на честванията се въвежда временна организация на движението в централната градска част. За периода от 09:00 до 13:00 ч. движението на моторни превозни средства ще бъде преустановено по следните улици: ул. „Брянска“ – от кръговото кръстовище при Консултативна поликлиника до мост „Игото“ ул. „Скобелевска“ бул. „Априлов“ – от пресечката с ул. „Възраждане“ до Централна поща ул. „Юрий Венелин“ ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ ул. „Райчо Каролев“ ул. „Лазар Донков“ ул. „Иван Гюзелев“ бул. „Априлов“ – в посока от Шиваров мост до кръговото при бензиностанция OMV.
Промени ще има и в движението на градския транспорт. Автобусите на Общински пътнически транспорт, които се движат по направление север–юг, ще обръщат при Автогара Габрово, а тези по направление юг–север – при Шиваров мост.
Община Габрово призовава всички участници в движението да проявят разбиране, да спазват въведените ограничения и да следват указанията на контролните органи, за да бъде празникът безопасен и спокоен за всички.


Култура
При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново


При висок интерес премина тазгодишното издание на „Нощ на музеите“ в Дряново на 16 май, организирано за втори пореден път от Исторически музей – Дряново (ИМ-Дряново). Атрактивната програма включваше изложби, театрална адаптация, рецитал, демонстрация и представяне на книга, като събра жители и гости на града в истински празник на културата.
Събитията стартираха в Икономовата къща, където Националният литературен музей (НЛМ) гостува с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Румяна Пенчева, завеждащ отдел „Фондове и литературно наследство“ в НЛМ, представи живота и творчеството му. Дряновката Райна Чуховска сподели лични спомени от познанството си с автора и с емоционален жест дари ценни книги от Василев на музея, които ще обогатят фонда му.

Театрална адаптация по „Криворазбраната цивилизация“ оживя на сцената благодарение на учениците от 4А клас на СУ „Максим Райкович“. Под ръководството на Светла Станева – автор на сценария и режисурата, с много хумор и талант, децата вдъхнаха живот на класическата пиеса, обогатена с много дряновски колорит. Малките актьори подариха на публиката пиеса, изпълнена с енергия, искреност и въображение.
В Лафчиевата къща посетителите имаха възможност да разгледат уникалната изложба „Сътворено от Земята“, представяща 270 минерални образеца от близо 80 находища. Колекцията, дарена от дряновеца Венцислав Панев, бе допълнена с демонстрации на явлението флуоресценция. Публиката бе трогната и от рецитала на групата за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица, изпълнен в неповторимата атмосфера на Лафчиевата къща, който се превърна в истинско пътешествие из българския фолклор и душевност.

Финалът на културната вечер бе в зала „Колю Фичето“ на ИМ – Дряново, където проф. дин Вера Бонева представи своята книга „Въобщественик: Книга за Чудомир“. Диалогът ѝ с публиката бе и среща с една по-малко известна страна на Чудомир – тази на художник. Чрез изложбата с рисувани акварели „Нашенци“ от Димитър Чорбаджийски – Чудомир, публиката се пренесе в света на неговото художествено творчество.
След думите и цветовете прозвуча музика – нежна и искрена, в изпълнение на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.


-
Новинипреди 5 дни
От днес започва строителството на кръгово пред Централна поща
-
Новинипреди 4 дни
Липсата на храна заради априлските студове обуславя слизането на мечки по селата
-
Културапреди 5 дни
При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново
-
Кримипреди 4 дни
Полицията предупреди за нова схема за телефонни измами!
-
Културапреди 4 дни
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!
-
Културапреди 5 дни
Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий
-
Икономикапреди 5 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 3 дни
Архиерейският наместник Руслан Личев бе отличен със звание