Свържи се с нас

Новини

Кметът на Габрово участва в уеб конференция за климата

Кризата е повод за сериозен подход към мерките за климата, според Таня Христова.

Published

on

„Поздравления за всички вас, които дръзнаха да повдигнат една изключително важна тема, към която точно по време на криза трябва да подходим много сериозно. Вместо да чакаме да се случи нещо, което със сигурност ще се случи след коронавирус пандемията, трябва да мислим и работим иновативно, за да може политиката за енергийна ефективност да бъде инструмент, който местните власти успешно и стабилно ще използват.“

С тези думи днес кметът на Габрово и председател на Управителния съвет на „ЕкоЕнергия“ Таня Христова се обърна към участниците в ХХII конференция на общинската мрежа под надслов „Климат и енергия: стратегическа рамка, финансови механизми и техническа подкрепа за местните власти“.

снимка: Община Габрово

Традиционното събитие на организацията тази година се състоя под формата на онлайн семинар, в който се включиха близо 90 представители на общините, бизнеса, институции на централно, регионално и местно ниво, информира Миглена Въгленова, гл.експерт „Протокол и връзки с обществеността“ в администрацията на кмета.

По думите на Таня Христова, малко преди разрастването на пандемията, на европейско ниво е взето смело решение, които цели да изведе Съюза на сериозно място по отношение на климата.

„Вирусът ни показа, че много бързо някои от негативните тенденции могат да се променят. Защото, когато реално живеем в криза и използваме мерките за климат, за чистотата на околната среда, не трябва да мислим стандартно и в центъра на вниманието ни трябва да е човекът!“, каза кметът.

снимка: Община Габрово

Тя сподели конкретни примери от Габрово, които допринасят за енергийната ефективност и устойчивата околна среда – проектът за екологичен градски транспорт, изграждането на първата пасивна публична сграда – детска градина „Слънце“, обновяването на образователната инфраструктура и на еднофамилните жилищни сгради, предстоящото модернизиране на уличното осветление в града и др.

Конференцията акцентира върху ролята и възможностите за общините в енергийния преход, стратегиите за обновяване на сградния фонд и системите за енергиен мениджмънт.

Бяха обсъдени перспективите в полза на местните власти в контекста на националния интегриран план за климат и енергия до 2030 г. Според зам.-министъра на енергетиката Жечо Станков България си е поставила за цел да постигне 27-процентна енергийна ефективност до 2030 г., като за целта ще трябва да се ангажира и голям дял от частния сектор.

„Очакваме от общините да създадат възможност за всеки един инвеститор, който желае да произвежда възобновяема енергия, максимално бързо да придвижва проекта си – отбеляза Станков. – Насърчаваме общините да започнат да произвеждат енергия, не само да консумират. Целим да бъдат създадени енергийни общности – производител на възобновяема енергия, който няма нужда от нея в момента, да може да я сподели с друг участник на пазара, като за това спомага и улесненото законодателство.“, допълни зам.-министърът.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица