Новини
Каква е организацията по парковете в Габрово?
Вижте каква е организацията в петте достъпни за разходки паркове и градини в Габрово.

От днес, 28 април, парковете „Маркотея“ и „Колелото“, градинката пред „Глинените гърнета“, градинката с Мечето и тази срещу Дома на книгата в Габрово са отворени само за деца до 12-годишна възраст, задължително придружавани от родител или роднина, както и за собственици на кучета.

Кметът Таня Христова разреши достъпа до тези зони, но при спазването на определени правила и в конкретни часове, в съответствие със Заповедта на здравния министър. Репортер на „Габрово Нюз“ провери днес създадената от Община Габрово организация за контролирано посещение в разрешените за целта места в нашия град.

Всички входове и изходи на парковите пространства в Габрово са обозначени с указателни табели, а на местата, от които достъпът до тях не е позволен, са преградени със сигнална лента. Пейките също са опасани с такава обезопасителна лента, напомняща, че сядането на тях е забранено.

В нито един от достъпните паркове и градини използването на детските съоръжения за игра не е разрешено. Служители на Община Габрово патрулират в тези зони и следят за спазването на правилата.

Първи след седмици на изолация след като парковете в Габрово бяха затворени, от възможността да посетят тези места се възползваха родителите на малки деца, извели малчуганите да потичат на воля и изразходят енергията си.

Струпване на граждани на едно място не беше забелязано, като хората спазваха необходимата задължителна дистанция от 2,5 метра спрямо други семейства, видя още репортерът на „Габрово Нюз“.

Посещенията на горепосочените градски паркове и градини се разрешава само на деца до 12 години, задължително придружавани от техните родители или членове на техните семейства, но не повече от двама възрастни, всеки ден от 9.30 ч. до 18.30 ч.

Достъпът на собствениците на кучета, но не повече от един, се осъществява само във времето до 9.30 ч. и след 18.30 ч., всеки ден.

При извършването на репортажа граждани, основно по-възрастни, поседнали на сянка в градинката пред Дома на книгата, не липсваха.

Те обясняваха, че изчакат идването на автобус, който да хванат. Хората бяха любезно предупреждавани от доброволците на Общината, които им разясняваха, че седенето не е позволено и подхождаха разбиране.

Пред „Габрово Нюз“ екипът, осъществяващ контролната дейност на Общината в центъра на областния град, сподели, че габровци са дисциплинирани и спазват въведените правила.

Носенето на предпазни маски и спазването на физическа дистанция от 2,5 метра в парковете и градските градини в Габрово е задължително. Влизането в и излизането тях става единствено през обозначените за целта пунктове.

Забранена е употребата на алкохол и докосването на повърхности, в това число сядането на пейки или в тревните площи.

Съблюдават се и всички останали противоепидемични мерки и указания на лицата, изпълняващи служебните си правомощия.















Контролът по изпълнението на разпоредените мерки ще осъществяват Общински инспекторат, доброволци и органите на МВР в Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Честита Нова 2026 година, скъпи читатели!
От сърце ви благодарим, че и през изминалата година бяхте с нас — споделяхте, четяхте, коментирахте и ни давахте сила да продължим да разказваме историите на нашия град, нашите хора и нашето време.
Нека 2026 година ви донесе здраве, защото то е началото на всичко. Нека има късмет, за да намирате път.
Нека в сърцата ви винаги гори топлина, която да стопля вас и близките ви. Нека ви водят доброта и красота — в думите, в делата, в света около вас.
И нека всеки ден ви носи добри новини, които да вдъхновяват и да ни напомнят, че хубавото е тук — стига да го видим.
Нека 2026 година бъде светла, мирна и пълна с човечност!

Крими
Жестоко убийство в севлиевското село Младен в навечерието на нова година

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за убийството на 75-годишен мъж, извършено от сина му по особено мъчителен начин и с жестокост. Тежкото криминално деяние е било извършено вчера, 29 декември, около 15.15 часа в севлиевското село Младен.
„Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 116 ал.1 т.3 и т. 6, във вр. с чл. 115 от НК за това, че на 29.12.2025г. около 15.15 часа в с. Младен общ. Севлиево, в дома му, по особено мъчителен начин и с особена жестокост, умишлено е умъртвен К.Г., на 75 години, чрез нанасяне на множество удари с нож в областта на гръдния кош, причинявайки му прободни наранявания“, посочват от прокуратурата.
Извършителят на убийството е установен. Това е 33-годишен мъж, син на убития, с когото са живеели в едно домакинство.
Предстои Окръжна прокуратура-Габрово да го привлече като обвиняем и да внесе искане в Окръжен съд-Габрово за вземане по отношение на него на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ-Севлиево. Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалия.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Крими
Тежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево

83-годишен мъж загина при тежка катастрофа, станала на 26 декември на пътя между Габрово и Севлиево.
Произшествието е настъпило около 15.35 часа в района на разклона за село Новаковци, оповестиха днес от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
На място е били установено, че инцидентът е възникнал между “Ауди А4“, движещо се в посока към Габрово, управлявано от 24-годишен, и насрещно движещо се “Рено Туинго“, управлявано от 83-годишния мъж.
При катастрофата пострадали още водачът и пътниците в “Ауди“-то, които са без опасност за живота.
Причините за пътнотранспортното произшествие са в процес на изясняване. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура Габрово.

-
Кримипреди 2 дниЖестоко убийство в севлиевското село Младен в навечерието на нова година
-
Кримипреди 3 дниТежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево
-
Любопитнопреди 3 дниГаброво изпраща отминаващата 2025 година на 30 декември!
-
Новинипреди 6 дниДнес е вторият ден от Коледа – Денят на бащата
-
Културапреди 3 дниТри златни медала за Музикален клуб „Весела“ от клавирния конкурс „Орион“
-
Новинипреди 5 дниОтбелязваме Стефановден!
-
Кримипреди 3 дниНатоварени празници за огнеборците и спасителите в региона
-
Любопитнопреди 16 часаЧестита Нова 2026 година, скъпи читатели!






