Свържи се с нас

Новини

ТУ – Габрово ще провежда онлайн изпити за кандидат-студенти

Published

on

Технически университет – Габрово е готов да предложи дистанционни онлайн изпити за всички, които желаят да кандидатстват в учебното заведение. Така ще се отговори на очакванията на кандидат-студентите и на ограниченията, които се създадоха вследствие на епидемиологичната обстановка и извънредното положение в страната, съобщиха от учебното заведение.

Предварителните тестове ще могат да се проведат в специалната университетска информационна система – http://umis.tugab.bg. В нея кандидатите за студенти се регистрират, посочват желаната специалност и заплащат таксите, могат да задават и въпроси чрез осигурената пряка връзка за комуникация. Друго предимство е, че резултатите от оценяването и класирането по специалности също ще могат да се проверяват онлайн.

„Преди да влезе в платформата кандидатът ще получи парола и код за достъп до съответния изпит. Системата позволява да се провеждат изпити с най-разнообразен характер – отворени и затворени тестове, есета и други – коментира директорът на Центъра за електронно и дистанционно обучение към ТУ – Габрово доц. д-р инж. Алдениз Рашидов. – В онлайн средата могат да се правят тестове по математика, география, български език и литература.“, допълва той.

По думите на доц. Рашидов, за да се гарантира сигурността, кандидат-студентът ще получи предварително уникален номер, чрез който да се идентифицира и да се приобщи към определен изпит.

Освен тази автоматизирана система, с която Техническият университет разполага отпреди десетина години, има възможност да се провеждат кандидатстудентски изпити и чрез платформата http://dmoodle.tugab.bg/. Това е виртуална среда за електронно и дистанционно обучение, чрез която различни кандидати могат да бъдат изпитвани от разстояние. При нея се подготвят списъци с входящи номера, след което на кандидатите се изпращат кодове за достъп и пароли, чрез които да влязат и за определено време да попълнят тестовете си.

Към момента работата на студентите и академичния състав на ТУ – Габрово продължава във виртуални класни стаи и кабинети чрез платформите „Мудъл“ и „Майкрософт тиймс“.

„В Microsoft Teams сме създали подходяща архитектура, която е огледално отражение на университетската структура, включваща катедри, специалности, курсове, академичен и ректорски съвет. Тя се използва от студентите и от преподавателите за провеждане на онлайн учебни занятия, както и за заседания на ръководните органи на Университета.“, обяснява доц. Алдениз Рашидов.

Ползвайки тази платформа, студентите получават безплатно лиценз за Microsoft Office 365, предоставен от Министерството на образованието и науката. Досега в http://dmoodle.tugab.bg/ са качени общо 1 867 учебни курса, а потребители са повече от 4 000 студенти.

На интернет страницата на Технически университет – Габрово кандидат-студентите могат да намерят пълната информация за специалностите през учебната 2020/2021 г., както и за реда и условията за кандидатстване. За тези, които ще се явяват на кандидатстудентски изпит онлайн и искат да се запознаят с техническите условия, датите и начина на провеждане, на сайта ще бъдат публикувани подробни указания.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица