Свържи се с нас

Новини

Синдикатът на българските учители навърши 30 години

Published

on

По повод 160–та годишнина от обявяването на Габрово за град, Държавен архив – Габрово подготвя публикации за личности и организации, оставили своя отпечатък в живота на града.

Химна на Синдиката на българските учители (СБУ) , б.д.

През настоящата 2020 г. се навършват 135 години от основаването на учителското синдикално движение у нас и 30 години от учредяването на Синдиката на българските учители в България.

Синдикатът на българските учители (СБУ) е учреден през март 1990 година и се счита за правоприемник на учителското синдикално движение, сформирано през 1885 г. В съответствие с програмата и устава си Синдикатът отстоява трудовите, професионалните, социално-икономическите и синдикални права и интереси на своите членове. СБУ е основен член на най – голямото синдикално обединение у нас – Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).

Свидетелство за дарение връчено на СБУ – Габрово от Национален музей на образованието, 18 май 2009 г.

През 2018 г. Олга Галенова, дългогодишен координатор на СБУ към КНСБ в регион Габрово, предаде в Държавен архив – Габрово документи от дейността на Синдиката. Те включват редица публикации в местния и централния печат по повод юбилейни чествания на СБУ, отразяване на годишнини и общонационални чествания на училища в Габровския регион и др., поздравителни адреси до СБУ – Габрово от Общини, синдикални организации, НМО, институции и др. по случай 20-годишнината на СБУ – Габрово и 115 години национално организирано синдикално движение, оптични дискови носители с доклади и анализи по въпроси на образователната политика и за извършване на дейности в сферата на образованието и др., оптични дискови носители, видео и аудиокасети с материали от заседания на СБУ, списък на синдикалните лидери, летопис на учителското синдикално движение и др., оптични дискови носители с материали от протестните митинги, учителски стачки и участия на учители в телевизионни предавания с коментари на стачните действия.

Още през 1884/1885 г. учителството в страната провежда стачки, заради тежкото си материално положение и нередовното изплащане на заплатите. Учредителният конгрес на Българския учителски съюз, проведен на 21 юли 1895 г., си поставя за цел премахването на материалната и моралната нищета и наложените ограничения на политическите права на учителството.

През 2007 г. се провежда най-масовият протест на учители в новата история на страната. Към този момент българското образование е в огромна криза, има рязък спад както в резултатите, така и в доверието към образователната система.

Снимка от Национален протестен митинг в София, 18 окт. 2007 г

На 15 май 2007 г. се провежда VII национална конференция на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, където се взима решение за безсрочна национална ефективна стачка, като се координират всички учителски синдикати. Започват преговори с Министерството на образованието и Министерството на финансите, които не водят до резултати. На 15 септември се обявява национална едночасова предупредителна стачка, а от 24 септември – безсрочна национална стачка. Между 17 и 24 септември са организирани множество молебени за българското образование, автошествия и бдения. Основните искания са за поетапно 100% увеличение на учителските заплати, като се достигне 4,5 % от БВП на страната.

На десетия ден от началото в ефективните стачните действия са включени вече 82 % от заетите в системата. На 10 октомври Единният стачен комитет обявява, че процентът на стачкуващи е достигнал 96 %. По сведения на синдикалните организации в проведените на 11 и 18 октомври Национални протест-митинги в центъра на София взимат участие над 70 хил. души.

Снимка от протестни шествия на габровските учители по улиците на града по време на Голямата учителска стачка през 2007 г.

Ефективните стачни действия продължават до 4 ноември 2007 г. включително. В Габрово са проведени два молебена за българското образование, четири протестни митинга, две шествия, кръгла маса на тема „Българското образование – традиции и реформи”, концерт на Фолклорен ансамбъл „Габровче”, седянка в Основно училище „Ран Босилек”, предизборна среща с кандидатите за кмет на града и подписване на двустранно споразумение с всеки от тях по проблемите на реформата.

Габровските учители са взели участие в 10 телевизионни предавани и 25 пресконференции. За годините на своето съществуване Синдикатът на българските учители се утвърждава като авторитетна учителска организация и най-голямото в страната професионално обединение на работещите в средното образование. Материалът е подготвен за представяне на Кръгла маса, посветена на годишнината, която заради наложеното извънредно положение не се състоя.

Автор: Стефка Вуцова, главен експерт Държавен архив – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

Станете част от екипа на „Косач Трепач

Published

on

Специализираната габровска фирма „Косач Трепач“, водеща в професионалното озеленяване и поддръжка на дворове, градини, терени и зелени площи, търси служители, които да се присъединят към нашия екип.

Предлагаме следните предимства и възможности на нашите работници:

  • Трудов договор и осигуровки.
  • Мотивиращо възнаграждение през обучителния период за въвеждане в работния процес.
  • Стартова заплата, в размер на над средната за региона, с възможност за допълнително увеличение
  • Работен ден, с продължителност 8 часа, от понеделник до петък, с 2 почивни дни – събота и неделя.
  • Допълнително финансово стимулиране за положен извънреден труд
  • Най-висок клас работно облекло
  • Възможност за кариерно развитие и обучение
  • Работа в млад и динамичен колектив

Допустими са и кандидати без опит, но с голямо желание за работа и развитие. Предимство имат кандидати, притежаващи предишен опит в сферата.

За допълнителна информация и насрочване на интервю, моля, свържете се с нас на телефон: +359 899 140 254.

Присъединете се към екипа на „Косач Трепач“ и бъдете част от успеха ни в създаването на красива и здрава зелена среда!

Зареди още

Култура

Концерт в Габрово на Мартина Табакова, Стоимен Пеев и Атанас Кръстев

Published

on

На 24-ти април в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово от 18.30 часа предстои концерт на Мартина Табакова, Стоимен Пеев и Атанас Кръстев.

През тази година се навършват 125 години от рождението на големия български композитор Панчо Владигеров и 200 години от рождението на емблематичния чешки композитор – Бедржих Сметана.

По този повод тримата талантливи изпълнители се събират, за да направят турне в България, със знакови творби на двамата велики композитори. Датите на концертите са с начален час 18.30 часа, а входът за тя е свободен.

Концертите включват рядко изпълняваното Клавирно трио оп.4 на Владигеров, което той е написал едва на 17 години! То е и Първото българско трио за пиано, цигулка и виолончело. В програмата е включено още емблематичното Клавирно трио оп.15 от Бедржих Сметана.

Изключително респектираща и рядко изпълнявана програма. Тримата изпълнители Стоимен Пеев/цигулка, Атанас Кръстев/виолончело и Мартина Табакова/пиано, са добре познати на българската публика, изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на СБМТД, „Музикант на годината“ на БНР за „Ансамбъл на годината“, „Златен век” на Министерството на културата, „Златно перо“ на агенция Кантус Фирмус за постижения в областта на културата.

Зареди още

Новини

Пресконференция по проект „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“

Published

on

Проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“ се реализира по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансиран от ФМ на ЕИП 2014-2021.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица