Свържи се с нас

Новини

Синдикатът на българските учители навърши 30 години

Published

on

По повод 160–та годишнина от обявяването на Габрово за град, Държавен архив – Габрово подготвя публикации за личности и организации, оставили своя отпечатък в живота на града.

Химна на Синдиката на българските учители (СБУ) , б.д.

През настоящата 2020 г. се навършват 135 години от основаването на учителското синдикално движение у нас и 30 години от учредяването на Синдиката на българските учители в България.

Синдикатът на българските учители (СБУ) е учреден през март 1990 година и се счита за правоприемник на учителското синдикално движение, сформирано през 1885 г. В съответствие с програмата и устава си Синдикатът отстоява трудовите, професионалните, социално-икономическите и синдикални права и интереси на своите членове. СБУ е основен член на най – голямото синдикално обединение у нас – Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).

Свидетелство за дарение връчено на СБУ – Габрово от Национален музей на образованието, 18 май 2009 г.

През 2018 г. Олга Галенова, дългогодишен координатор на СБУ към КНСБ в регион Габрово, предаде в Държавен архив – Габрово документи от дейността на Синдиката. Те включват редица публикации в местния и централния печат по повод юбилейни чествания на СБУ, отразяване на годишнини и общонационални чествания на училища в Габровския регион и др., поздравителни адреси до СБУ – Габрово от Общини, синдикални организации, НМО, институции и др. по случай 20-годишнината на СБУ – Габрово и 115 години национално организирано синдикално движение, оптични дискови носители с доклади и анализи по въпроси на образователната политика и за извършване на дейности в сферата на образованието и др., оптични дискови носители, видео и аудиокасети с материали от заседания на СБУ, списък на синдикалните лидери, летопис на учителското синдикално движение и др., оптични дискови носители с материали от протестните митинги, учителски стачки и участия на учители в телевизионни предавания с коментари на стачните действия.

Още през 1884/1885 г. учителството в страната провежда стачки, заради тежкото си материално положение и нередовното изплащане на заплатите. Учредителният конгрес на Българския учителски съюз, проведен на 21 юли 1895 г., си поставя за цел премахването на материалната и моралната нищета и наложените ограничения на политическите права на учителството.

През 2007 г. се провежда най-масовият протест на учители в новата история на страната. Към този момент българското образование е в огромна криза, има рязък спад както в резултатите, така и в доверието към образователната система.

Снимка от Национален протестен митинг в София, 18 окт. 2007 г

На 15 май 2007 г. се провежда VII национална конференция на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, където се взима решение за безсрочна национална ефективна стачка, като се координират всички учителски синдикати. Започват преговори с Министерството на образованието и Министерството на финансите, които не водят до резултати. На 15 септември се обявява национална едночасова предупредителна стачка, а от 24 септември – безсрочна национална стачка. Между 17 и 24 септември са организирани множество молебени за българското образование, автошествия и бдения. Основните искания са за поетапно 100% увеличение на учителските заплати, като се достигне 4,5 % от БВП на страната.

На десетия ден от началото в ефективните стачните действия са включени вече 82 % от заетите в системата. На 10 октомври Единният стачен комитет обявява, че процентът на стачкуващи е достигнал 96 %. По сведения на синдикалните организации в проведените на 11 и 18 октомври Национални протест-митинги в центъра на София взимат участие над 70 хил. души.

Снимка от протестни шествия на габровските учители по улиците на града по време на Голямата учителска стачка през 2007 г.

Ефективните стачни действия продължават до 4 ноември 2007 г. включително. В Габрово са проведени два молебена за българското образование, четири протестни митинга, две шествия, кръгла маса на тема „Българското образование – традиции и реформи”, концерт на Фолклорен ансамбъл „Габровче”, седянка в Основно училище „Ран Босилек”, предизборна среща с кандидатите за кмет на града и подписване на двустранно споразумение с всеки от тях по проблемите на реформата.

Габровските учители са взели участие в 10 телевизионни предавани и 25 пресконференции. За годините на своето съществуване Синдикатът на българските учители се утвърждава като авторитетна учителска организация и най-голямото в страната професионално обединение на работещите в средното образование. Материалът е подготвен за представяне на Кръгла маса, посветена на годишнината, която заради наложеното извънредно положение не се състоя.

Автор: Стефка Вуцова, главен експерт Държавен архив – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица