Култура
170 години от рождението на Рада Андреева – една „Жена от Боженци“
„Елегантните жени носят на гърдите си всичко онова, което ние поставяме в джобовете си.“ Така френският пътешественик Анри Фуркад описва традиционното женско облекло на габровките при посещението си в града през 1801 г.
Картината „Жена от Боженци“ на Иван Мърквичка потвърждава думите му. Рисувана е през 1895 г., в родния дом на Рада Андреева. По това време Рада вече е омъжена за кмета на селото Андрей Абаджиев.
Съществува поверие, че който бъде „тапосан“ приживе, ще почине, затова нейният съпруг отказва, но благодарение на своята свекърва тя става модел на Мърквичка. Позволено му е да рисува само три дни, а по настояване на съпруга й Рада да стои в профил, за да не се гледат очи в очи с художника.
Мърквичка изобразява Рада, облечена в българската традиционна носия, характерна за Габровския регион, с женски сукман, с пафти, а на главата й със сокай – накит, който в миналото се е носил само от омъжени жени и се е слагал на третия ден от сватбата.
Сокайните шевици, част от цялото забраждане, всяка мома изработва „далеч от чужди очи“. Картината на Мърквичка се съхранява в Етнографския музей в София до 1944 г., когато при бомбардировките на града от англо-американските военно-въздушни сили, тя е унищожена, заедно с пълното сокайно забраждане и носията, с които Рада Андреева позира на художника.
Ян Вацлав Мърквичка прекарва повече от 4 десетилетия в България, през които създава някои от най-значителните си творби в областта на селския битов жанр.
Мърквичка e роден в село Видим при Дуба, Чехия, на 23 април 1856 г. Учи в Пражката академия за изобразителни изкуства и в Мюнхенската художествена академия. Идва у нас по покана на правителството на Източна Румелия и става учител в Пловдив през 1881 г. Освен, че е създател и на първото рисувално училище в Княжество България, в края на 19 век, след Освобождението, оставя и уникални шедьоври на изобразителното изкуство у нас. Той е автор, както на герба на Княжество България, използван неофициално между 1881 и 1927 г., така и на проекта по създаване герба на столицата ни – символ, сътворен през 1890 г. по повод участието на Княжество България в Парижкото всемирно изложение.
След повече от 4 десетилетия България се завръща в Чехия, където умира на 16 май 1938 г.
Автор: Стефка Вуцова – главен експерт,
Държавен архив – Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Награда за музей „Етър“ от Министерство на културата
По повод 1 ноември – Ден на народните будители, в Министерство на културата бяха връчени наградите „Златен век“.
Музей „Етър“ бе отличен с Плакет „Принос за развитието на културата“. През 2024 се навършват 60 години от създаването му. Наградата получи д-р Ваня Донева, зам.-директор на музей „Етър“.
Институцията е център за проучване на традиционната култура на балканджиите от прединдустриалното общество до най-новото време.
Култура
Откриват национално триенале живопис „Мостове“
Националното живописно триенале, което се открива на 8 ноември, петък, в 13.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“, е изложба на съвременно изкуство, с тема „Мостове”.
По време на събитието ще бъдат обявени номинациите и ще бъдат връчени наградите на отличените автори. Организира се на всеки три години. Сега сме в навечерието на третото издание. Партньори на събитието са Министерството на културата, Община Габрово и Съюза на българските художници.
Изложбата е с конкурсен характер. Свои награди присъждат партньорите на събитието, като голямата награда е на Община Габрово. Художествена галерия „Христо Цокев“, връчва четири награди, от които две са в категория – млад автор.
Първото издание на Националното триенале, се проведе през 2017 г. и в него участие взеха 61 художници, с 99 творби. В настоящото издание участниците са 84 и са представени със 106 творби.
Сред дългия списък с имена се открояват тези на едни от най-емблематичните съвременни български художници. В Националното триенале „Мостове” участват художници с живописни произведения, посветени на темата, а и свободно интерпретирайки я, което е предпоставка за разнообразна и представителна селекция.
Според регламента мотото включва два аспекта: Във философски аспект – МОСТЪТ е израз на вечното желание на човека да преодолява, да покорява, да опознава да свързва. Следствие на стремежа му за противопоставяне на деления, граници, бариери, пропасти. Във втория аспект мостът се разглежда като едно от най- значимите съоръжения, построени от човека. Принадлежи на всички и е еднакъв за всички. Преодолява разстояния, построен винаги там, където се кръстосват най-много човешки нужди и съдби.
В настоящата селекция от творби, тези две интерпретации на основната идея, са надградени с многобройни смислови наслагвания. Авторите са развили темата за МОСТОВЕТЕ изключително свободно, разнообразно и експресивно. Настоящата експозиция, сякаш ни води по един духовен мост към творческите идеи на всеки автор, в мислите и емоциите му.
Автор: д-р Нели Недева,
ХГ „Христо Цокев“.
Култура
Габрово посреща авторския спектакъл „Моят глас“ с Камелия Тодорова
На 29 ноември, от 19.00 часа, в зала „Възраждане“, Габрово ще бъде представянето на авторския музикален спектакъл „Моят глас“ на Камелия Тодорова. Билетите са в продажба, на касите на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово и в интернет на сайта на театъра.
„Моят глас“ е един различен спектакъл. Той е личен разказ в музика и видео на неповторимата Камелия Тодорова. В него, тя споделя моменти от своя шарен път в света на музиката. „Моят глас“ е спектакъл на споделени спомени, едни от най-обичаните песни на Камелия Тодорова, както и най-известните ѝ изпълнения на джаз и соул музика.
За авторския си спектакъл и срещите с публиката, Камелия Тодорова казва „Като пред най- близки приятели, се осмелявам да споделя с усмивка преживяванията си и част от премеждията на творческия ми живот – спонтанен, енергичен, ироничен и понякога тъжен. Живот, изпълнен с много падове и върхове, но никога скучен.“
Камелия Тодорова и екипът на спектакъла „Моят глас“ обещават на публиката вечер, изпълнена с много музика и хубави емоции.
-
Новинипреди 6 дни
Честит Ден на народните будители!
-
Кримипреди един ден
Тежка катастрофа с пострадали в Габрово (снимки)
-
Новинипреди 6 дни
Ученици от НАГ участваха в „Ден на отворените врати“ на Прокуратурата
-
Новинипреди 6 дни
Промениха девиза на Габрово!
-
Културапреди 3 дни
Габрово посреща авторския спектакъл „Моят глас“ с Камелия Тодорова
-
Новинипреди 3 дни
„Янтра“ приема „Пирин“ в сериозен тест
-
Новинипреди 3 дни
С шест медала се завърнаха шахматистите на „Орловец“ от турнир
-
Кримипреди 3 дни
„Маскирани за Хелоуин“ с бензодиазепини осъмнаха без книжки