Свържи се с нас

Новини

Търсят финансиране за ремонт на пътя Дряново – Ганчовец

Published

on

Пътят Дряново – Ганчовец в област Габрово скоро няма бъде ремонтиран, а причината да не се случи е липсата на средства. Държавата ще търси вариант за запълване на най- компрометираните участъци. Това става ясно от отговора на министъра на регионалното развитие и благоустройството до народния представител от „БСП за България“ Кристина Сидорова.

От трибуната на Народното събрание габровският депутат постави въпроса, касаещ неотложния ремонт на републиканския път, осеян с множество дупки, в частта му от изхода на Дряново в посока Килифарево до изхода на село Ганчовец.

Участъкът е с дължина от 9,8 км, като по думите на министър Петя Аврамова за превантивния му ремонт ще са необходими 5 120 000 лв., които на този етап няма осигурени за финансиране.

По пътната настилка на въпросния участък са отворени множество дупки, представляващи реална опасност за движещите се автомобили и пешеходци. Непровеждането на ремонтни дейности в този участък през последните няколко години доведоха до влошаване на състоянието на пътното платно. Пътят се използва като алтернативно трасе на Прохода на Републиката в случаите, когато настъпи пътнотранспортно произшествие и целият трафик се пренасочва през него.

Съществуващите към този момент неравности са предпоставка за пътнотранспортни произшествия или за сериозни повреди на преминаващите моторни превозни средства. Дълбочината на дупките на места достига до 15-20 сантиметра, а в определени части гъстота им е толкова голяма, че заобикалянето им, особено при наличието на насрещно движещ се автомобил, практически е невъзможно.

Улица „Шипка“ в Дряново, която е продължение на пътя, ще бъде изцяло рехабилитирана през пролетта и лятото на тази година. Трафикът за източните части на града тогава ще бъде пренасочен именно през село Ганчовец, което допълнително ще затрудни придвижването по въпросния участък, нуждаещ се от спешен ремонт.

В същото време пътят Дряново – Килифарево, но в частта му в област Велико Търново, бе изцяло ремонтирана през 2019 г., тази обаче в област Габрово остава като „лунен пейзаж“. В отговора си до Кристина Сидорова министър Аврамова признава, че участъкът действително е с лошо експлоатационно състояние. Налице са дълбоки дупки, напречни и надлъжни пукнатини, слягания.

Всяка година се извършват текущи ремонти, свързани с подобряване на състоянието на настилката, като през 2019 г. е било изпълнено студено изкърпване на компрометирани места с полимер модифицирана битумна емулсия и фракция под налягане, отговаря още регионалният министър. Подобрена е видимостта.

Възможностите към момента са да се продължи с полагане на текущи грижи, съобразно разполагаемия финансов ресурс. Предвидените за рехабилитация реконструкции и проектирани обекти през 2020 г. със средства от държания бюджет ще се определят по предстоящата за одобряване финансова рамка на Агенция „Пътна инфраструктура“ за 2020 г., въз основа на която се планира и инвестиционната програма на Агенцията.

От трибуната на Народното събрание Кристина Сидорова изрази надежда, че ще се намерят средства за ремонта на този път, тъй като експлоатационното му състояние е тежко, предпоставка е за инциденти и затруднява нормалното придвижване на хората от община Дряново.

„Надявам се, че Агенция „Пътна инфраструктура“ съвсем скоро ще определи финансовата си рамка и в нея ще бъде заложен републиканският път. Ще бъдат отделени средства за изкърпване на големите кратери, защото наистина това не са обикновени дупки, това са кратери, които затрудняват придвижването.

Надявам се, че област Габрово няма да бъде забравена във финансовата рамка на Агенция „Пътна инфраструктура“, ще има средства за този път и той ще бъде в нормално състояние, по който хората да могат да преминават спокойно“, заяви депутатът от левицата.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!

Published

on

Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.

Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.

Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.

От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.

Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.

След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.

Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.

Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Култура

Габровски талант с първа награда от международен фестивал в Израел

Published

on

Младата габровска изпълнителка Гала Савчева спечели първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който тази година се проведе онлайн от град Бат Ям, Израел.

Савчева впечатли журито с дълбоко емоционално и автентично изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“, произхождаща от Габровска област и популяризирана от легендата на българския фолклор Борис Машалов.

Изпълнението ѝ бе отличено заради изключителната вокална техника, чувствителността и верността към традиционния стил. Международният фестивал „Българска душа на свята земя“ се утвърди през годините като значимо културно събитие, което обединява български общности по света и популяризира богатото ни фолклорно наследство.

Юбилейното издание през 2025 година събра участници от различни държави, които демонстрираха своите умения и любов към българската традиция.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица