Новини
НМО и НАГ разширяват сътрудничеството в музейно-педагогическата практика
От 11 до 19 февруари ученици от петте паралелки XII клас на Национална Априловска гимназия проведоха уроци в Националния музей на образованието на тема „Просвета и култура през Възраждането“.

Съвместната работа на музея и гимназията е част от дейностите на Национален център „Музейно училище“ към НМО. Учениците имаха възможност да се докоснат до движими културни ценности, съхранявани в музея. В музейните възстановки се запознаха с методите на килийното и светско образование.

Освен богатството на фонда и постоянната експозиция в музейно-педагогическите урочни форми бяха включени изложбите „Учебниците на габровското училище – основа на новобългарското образование“ и „Българското училище – образование и възпитание чрез правила“, както и късометражния филм, посветен на Културата през периода на Възраждането.

Уроците в музея „изваждат“ учениците от обичайната среда, поставят ги в ново, културно-историческо пространство, което им създава интерес, мотивира ги да участват активно в образователния процес.

Дванадесетокласниците се запознават с артефакти и събития от българската история, които не са включени в задължителното учебно съдържание. Това провокира учениците да задават въпроси, да изказват мнения, да се оформя дискусия, да се изгражда критично историческо мислене.

Според музейните специалисти и педагозите активността на учениците, тяхното желание и вдъхновение показват необходимостта от уроци в нова образователна среда, каквито са местата с културно-историческа памет.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Образуваха досъдебно заради пожара в завода за боеприпаси над Трявна

Окръжна прокуратура-Габрово ръководи разследване по досъдебно производство, образувано във връзка с възникналия днес, 10 август, пожар в склад за боеприпаси в завод край с. Белица, Община Трявна.
Досъдебното производство е образувано за престъпление по чл. 330, ал. 3 от НК. Започнато е с разпити на свидетели-очевидци. Районът на пожара е отцепен и след пълното му обезопасяване разследващите ще извършат оглед.
Предстои изискване на документацията, свързана със склада и съхраняваните в него материали.
Причината за пожара и размера на причинените вреди ще бъдат уточнени чрез назначаване на необходимите експертизи. На този етап няма данни за пострадали лица. Унищожена е само сграда и имущество.

На място на инцидента се намира окръжният прокурор на Окръжна прокуратура – Габрово Тихомир Петков. От там се координира работата на разследващите и се съгласуват действия със сформирания оперативен щаб.
Действията по разследването се извършват под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово. Допълнителна информация по случая ще бъде предоставена след извършване на огледа на местопроизшествието.

Икономика
Работа за сериозни хора над 55!
Габровска фирма, с отлична репутация, търси да назначи отговорен човек над 55-годишна възраст за работа в производството си.
Не се изисква специална квалификация, достатъчна е основна техническа грамотност, а най-ценени са желанието за работа и стремежът към развитие.
За положения труд се предлага добро финансово възнаграждение, пълни осигуровки, постоянен трудов договор и стандартен 8-часов работен ден.
За връзка: +359 88 954 3686.

Крими
Няма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица

Няма жертви и пострадали, вследствие на пожара в склад за боеприпаси в завода край с. Белица, община Трявна. Огънят в помещението е потушен от екипи на РСПБЗН – гр. Трявна и РДПБЗН – гр. Габрово. Сформиран е оперативен щаб на място с всички органи на реда, информира кметът на Трявна Денчо Минев.
Всички работници са извозени от страна на „ЕМКО“ ООД. В момента се работи по потушаване на пожари, разраснали се из гористите местностни в близост до района на инцидента.
Причините за възникването тепърва ще се уточняват. Районът е отцепен и не се допуска достъп на външни лица. Ще бъде поставена мобилна станция за измерване на качеството на въздуха в гр. Плачковци, поради разпространението на гъстия дим в голям периметър.
На мястото на инцидента са началници и екипи на полиция, пожарна, РИОСВ – гр. Велико Търново, Община Трявна.

-
Културапреди 5 дниГаброво е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г
-
Новинипреди 6 дниКак става таксуването в градския транспорт на Габрово?
-
Кримипреди 6 дниНазначават химическа експертиза по катастрофата със загинал на Шипка моторист
-
Културапреди 6 дниВенцислав Симеонов: Градският часовник е символ на просперитета
-
Любопитнопреди 4 дни„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година
-
Любопитнопреди 4 дниГрупа Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“
-
Кримипреди 4 дниУсловна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Кримипреди 9 часаНяма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица







