Новини
За всеки ден без винетка шофьорите ще получават електронен фиш
Всички нарушения за деня се групират в едно, но на следващия ден при повторно преминаване през контролна рамка и незаплатена винетна такса потребителят отново е нарушител.
Това заяви проф. Олег Асенов, член на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“. В този случай, ако за превозното средство седем поредни дни не е платена електронна винетка, собственикът ще има седем последователни електронни фиша, поясни проф. Асенов.
При преминаване през контролните рамки на АПИ, нарушителите ще бъдат снимани. Ако мобилните екипи на тол контрола спрат нарушителя в същия ден, тoй ще има възможността да плати по-ниска санкция – т.нар. компенсаторна такса.
Тя е 70 лв. за леките автомобили, 125 лв. за превозните средства между 3,5 т и 12 т и 175 лв. за тези над 12 т. Ако не бъдат спрени от тол контрола до края на деня, за нарушението ще бъде издаден електронен фиш.
Електронният фиш съдържа информация за превозното средство и неговия собственик. В 14-дневен срок след получаването му нарушителят трябва да плати компенсаторна такса по банков път като в платежното нареждане се посочи номерът на електронния фиш.
В противен случай ще бъде глобен – 300 лв. за леките автомобили и 1800 лв. за тежкотоварните превозни средства. При плащане на компенсаторна такса електронният фиш се анулира, обясни още проф. Асенов.
Водачите на моторни превозни средства могат да проверят на сайта www.bgtoll.bg валидността на е-винетките, включително и на издадените чрез Агенцията за социално подпомагане, както и на тези на пререгистрирани автомобили.
Отговорността при неправилно декларирани данни относно регистрационния номер на пътното превозно средство, категорията му или периода на валидност на винетната такса е на собственика или на ползвателя, като в случай на неправилно декларирани данни се счита, че за пътното превозно средство не е заплатена дължимата винетна такса.
Корекции в електронната система за събиране на пътни такси не са възможни. Данните могат да бъдат въведени на кирилица или латиница, стига графично да отговарят на данните от талона на автомобила. Тирета, интервали или други знаци не се изписват. Знакът за нула (0) и знакът за буквата О не са взаимозаменяеми.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Coca-Cola The Voice Турнето 2026 завладява Севлиево на 4 септември

Coca-Cola The Voice Турнето 2026 завладява Севлиево с топ артисти, много музика и Hype the Vibe изживяване. На 4 септември парк „Казармите“ ще се превърне в сцена за едно от най-мащабните музикални събития на лятото, което ще събере на едно място любими изпълнители, специални активности и хиляди фенове.
Публиката в града ще види едни от най-обичаните български изпълнители – Криско, Torino & Pashata, Атанас Колев, TITA, Алекс Колев, Tino, FYRE и I.N.I. За високо настроение още от първите минути ще се погрижат Remi Toin, Theo и Nasi Svej, а Ник Николаев ще добави допълнителна енергия с впечатляващото си шоу на барабани.

Активностите в Севлиево ще започнат още от 16:00 часа с много изненади и награди, а началото на концерта е в 18:00 часа. Hype the Vibe е слоганът на тазгодишното издание, с който организаторите представят обновена концепция и още по-силен фокус върху изживяването на публиката. В центъра ще бъдат феновете, превръщайки турнето в най-голямото събитие на лятото за музика, споделени моменти и емоции.
Освен концертната част, Coca-Cola The Voice Турнето 2026 ще предложи и мащабна зона с активности във всяка от локациите – специално създадени пространства, които канят посетителите да станат част от вайба на събитието. Сред тях са интерактивни фото и видео инсталации, в които феновете могат буквално да „влязат“ в света на Coca-Cola и музиката, зони за танци и много други. Допълнителен акцент ще бъдат специалните бранд изживявания, включително зона за мърч, семплинг пространства и впечатляващ цепелин, който обещава да се превърне в разпознаваем символ на турнето и да създава допълнителна атмосфера във всеки град.

След Севлиево предстои големият финал на обиколката, който за първи път ще бъде в Пловдив – на 11 септември. Поредна година в партньорство с Екопак турнето е насочено към отговорното и устойчивото провеждане на събития. Coca-Cola The Voice Турнето продължава да се утвърждава като една от ключовите летни платформи за музика и Gen-Z култура в България, която събира артисти, публика и градове в общо изживяване, изградено от енергия, емоция и свързаност.

Създадено през 2010 г. като Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour, то се утвърди като символ на лятното музикално настроение в България. В продължение на 15 години турнето събира на една сцена утвърдени имена и нови музикални таланти, подкрепя българската музикална сцена и създава жива връзка между артистите и публиката. Повече информация, ексклузивни кадри и новини може да откриете на Facebook страницата на The Voice Radio & TV Bulgaria, както и в Instagram профила The Voice Radio & TV Bulgaria.

Новини
Политическите партии и коалиции постигнаха съгласие за състава на РИК

Представителите на парламентарно представените партии и коалиции постигнаха съгласие за състава на Районната избирателна комисия – Габрово за предстоящите избори за президент и вицепрезидент на Република България на 25 октомври. Консултациите, свикани от Областния управител Кристина Сидорова, се проведоха днес, 28 август, в Областна администрация – Габрово.

В началото на срещата областният управител предложи РИК – Габрово да бъде с трима заместник-председатели. Предложението беше прието, а участниците постигнаха съгласие за ръководния състав на комисията. Елена Колева ще бъде председател на РИК – Габрово, а заместник-председатели ще бъдат Мария Недева, Васил Найденов и Салие Боз. За секретар е определена Ива-Мария Мариянова.
В състава на комисията ще влязат още осем членове, с което общият ѝ състав ще бъде 13 души.

В края на срещата областният управител Кристина Сидорова се обърна към представителите на политическите партии и коалиции: „Радвам се, че постигнахме съгласие. В предложения състав на РИК – Габрово освен хора с опит, които са били дългогодишни членове на комисията, има и нови лица, които вярвам ще подпомогнат работата й да бъде още по – ефективна. Искрено се надявам този състав да работи добре и в конструктивен дух, както е било и досега, за да проведем честни и прозрачни избори в област Габрово.“

Икономика
Проектът за Бюджет 2026 на Габрово бе публично представен (Видео)

Проведе се публично обсъждане на проект на бюджета на Община Габрово за 2026 година.
Съгласно нормативната процедура проектобюджетът ще бъде входиран в Общински съвет до края на текущата седмица и ще бъде разгледан от съветниците през месец септември.
По време на обсъждането бяха изслушани предложенията на присъстващи граждани.
Сред исканията им бяха асвалтиране на няколко улици в различни квартали на града, благоустрояване на пространства, нови детски площадки, актуализиране разписанието на градския транспорт, видеонаблюдение на места, които са с потенциално рисков характер.
За част от отправените питания и предложения, гражданите получиха веднага отговор и коментар.

-
Културапреди 3 дниНовият епизод на „Музеят говори“ разказва историята на часовниковата кула в Трявна
-
Новинипреди 3 дниОбластният Кристина Сидорова свиква консултации за президентските избори
-
Новинипреди 4 дниБорбата с боровата процесионка продължава
-
Кримипреди 4 дниПиян водач предизвика катастрофа на ул.“Капитан Дядо Никола“ в Габрово
-
Новинипреди 4 дниГаброво с ново решение за поливане на градските зелени площи
-
Новинипреди 3 дниКметът на Габрово Таня Христова настоя за по-добра координация с Енергото
-
Икономикапреди един денПроектът за Бюджет 2026 на Габрово бе публично представен (Видео)
-
Новинипреди 7 часаПолитическите партии и коалиции постигнаха съгласие за състава на РИК





