Свържи се с нас

Новини

Създават областен съвет по здравеопазване

Published

on

Създава се областен съвет по здравеопазване. Това стана ясно след проведена работна среща по инициатива на заместник – областния управител Мария Пенева. На поканата да участват се отзоваха Захари Дошков, директор на РЗОК – Габрово, д-р Николай Пенчоков, директор на РЗИ – Габрово, Тодор Костов, директор на НОИ – Габрово, д-р Минко Михов, директор на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“, д-р Иво Станчев, директор на СБАЛ по белодробни болести, д-р Илиев, директор на ДСБДПЛББ „Царица Йоана“ гр. Трявна, д-р Светла Пашова, председател на РК на БЛС, заместник – кметът на община Габрово Нела Рачевиц и на община Дряново Николай Карагьозов, експерти от община Габрово, община Трявна и Областната администрация.

Целта на срещата бе да се обсъдят проблемите и предизвикателствата в сектора и начините за решаването им съвместно.

„Това е идеята на един такъв областен съвет по здравеопазване“ – споделя заместник – областният управител.

снимка: Областна администрация – Габрово

Сред задачите на Съвета ще бъдат обединяване усилията за установяване на общи приоритети на политиките в полза на здравето на областно ниво, координиране взаимодействието на всички отговорни институции в сферата на здравеопазването. Разработване на областни приоритети за развитие на сектора. Обсъждане инициативи и възникнали проблеми, подготвяне предложения за промени в нормативната уредба и др., са сред набелязаните цели.

Освен създаването на нов съвет към областния управител, по време на срещата беше коментиран и новият Национален Рамков договор 2020-2022, който за първи път ще бъде за тригодишен период, както и основни моменти в разпределението на средствата по лечебните заведения.

Общото увеличение на бюджетните средства в направление болнична помощ е 367 млн. лв. Така на база на по-големия бюджет става възможно увеличението на 252 клинични пътеки от всичките 339, както и на 3 амбулаторни и 1 клинична процедури.

За сравнение през 2019 година финансовата рамка е била 2 млрд. лв за дейности по клинични пътеки, клинични процедури и амбулаторни процедури, 385 млн. лв за лекарствени продукти за злокачествени заболявания в болнична помощ и 104 млн. лв за медицински изделия, а за 2020 година разходите за болнична помощ по пътеки и процедури са 2,247 млрд. лв, 498,5 млн. лв са за лекарствени продукти за злокачествени заболявания и 110 млн. лв са за медицински изделия.

снимка: Областна администрация – Габрово

Не беше подминат и фактът, че на територията на област Габрово има нова частна болница. Това провокира участниците в срещата да апелират различните по тип здравни заведения на една и съща територия да работят при еднакви условия.

„Ако те вършат работата си по един и същи начин – тогава ще е ясно конкуренцията дали е истинска. Но ако се толерира селекцията на пациенти, допълнителното заплащане под една или друга форма, избора на определени клинични пътеки – то тогава конкуренция е невъзможна!“- категорични са всички.

Да се изготви единна национална стратегия за областните болници – беше едно от предложенията, направено по време на дискусията, както и да се работи в посока политика по привличане на кадри, защото това е най – сериозното предизвикателство, пред което са изправени всички здравни заведения и ако една частна болница може да избира своите пациенти и клинични пътеки, и да търси финансови резултати, то общинските и областните болници имат и социална мисия, напомнят експертите от сектора.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Честит 24 май! Ден на българската просвета и култура и славянската писменост

Published

on

Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е български национален празник, и се чества на 24 май.

На този ден в България се чества българската просвета, култура и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като „Солунските братя“.

Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен.

За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата.

Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски. През 1857 година денят на „светите братя“ е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски.

На следващата година, 1858г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“, а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.

Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий.

В Деня на българската просвета и култура, и славянската писменост своя празник честват и Народните читалища.

Зареди още

Новини

Музейни специалисти и библиотекари протестираха за по-високи заплати

Published

on

В навечерието на празника на българската просвета и култура – 24 май, Независима синдикална федерация „Култура” към КНСБ организира символични протестни действия в културните институти в страната. До тях бе разпространена декларация с исканията на синдиката, сред които са бюджетът за култура да е в размер на 1 % от Брутния вътрешен продукт, двойно заплащане на високо квалифицираните специалисти, работещи в музеи, театри, читалища и библиотеки с цел изравняване със заплащането в образованието и промени в законодателството в сферата на културата.

Днес,23 май, в 12.00 часа служители от Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов” в Габрово излязоха пред сградата в знак на солидарност с исканията за достойни възнаграждения и условия на труд.

Към протеста се присъединиха служители и синдикалисти от РЕМО „Етър”, които днес и утре протестират символично на работните си места с носене на лентички и позициониране на плакати.

От Историческия музей в Севлиево също изразяват своята подкрепа към исканията на синдиката. Очаква се в утрешния ден към протеста да се включат и други културни институти от региона.

Целта на акцията е привличане на общественото внимание към проблемите в областта на културата и алармиране на управляващите за необходимостта от предприемане на конкретни действия.

Зареди още

Новини

Таня Христова изпрати лично послание към габровските абитуриенти

Published

on

450 са зрелостниците, които средните училища и професионални гимназии от Габрово изпратиха тържествено в майските дни. Всеки един от тях получи лично послание от кмета на Габрово Таня Христова, съобщиха от местната общинска администрация.

Личното послание до всеки завършващ дванадесетокласник гласи:

2025 година е специална за нашия любим град Габрово. Отбелязваме 165 години от неговото обявяване за град – години на традиции, упоритост и растеж. Градът ни винаги е бил символ на креативност, амбиция и предприемачески дух, и тези качества без съмнение живеят в теб и във всички млади хора – нашето бъдеще и най-ценен ресурс на Габрово. Помни, че Габрово е много повече от място на картата на света. Габрово е дом, спомен, вдъхновение. Тук, в сърцето на България, са твоите корени, първите ти стъпки и мечти, първите големи планове и успехи. Габрово е твоята изходна точка към света, но също така е и пристан, който винаги ще те очаква… Животът може да те отведе далеч от тук и това е прекрасно! Учи, събирай знания, трупай опит, търси партньори и вдъхновение. Върни се с нови идеи, с нови перспективи и трансформирай града ни – направи го място, което отговаря на твоите мечти и нужди. Ако нещо ти липсва, ако нещо не ти харесва сега – бъди този, който ще го промени и подобри. Помни, че в сърцето на нашия град има място за теб – за мечтите ти, за пътя, който избираш и за всичко, което си и което ще бъдеш. НА ДОБЪР ЧАС!“

Абитуриентските балове в Габрово ще са в дните от 24-ти до 26-ти май включително. И през настоящата година Община Габрово е създала организация завършващите ученици да преминат тържествено по червен килим, в края на който ще ги очаква кът за снимки, тази година мястото за това ще са парадните стълби към Дома на културата “Емануил Манолов“.

Ще има музика, празнично настроение, а за успехите на ученици ще разказват водещите на събитието.

Заповядайте заедно да споделим празничната еуфория на габровските абитуриенти:
24.05.2025 г.
Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
Национална Априловска гимназия от 19.30 часа на площад „Възраждане“

25.05.2025 г.
Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
СУ „Отец Паисий“ от19.00 часа на площад „Възраждане“

26.05.2025 г. Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“

С оглед осигуряване опазване на обществения ред, сигурността на гражданите и безопасността на движението при провеждане на мероприятията са въведени следните временни ограничения: На 24, 25 и 26.05.2025г. за времето от 17.30 ч. до 21.00 ч., се ограничава движението на МПС по следния маршрут: по бул. „Априлов“ от пресечката с ул. „Възраждане“ до пресечката с ул. „Райчо Каролев“ и по ул. „Скобелевска“. Автобусите на градския транспорт по линии 2, 6 и 8 в посока кв. „Недевци“ ще се движат по утвърдения график по ул. „Юрий Венелин“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица