Новини
Габрово ще подкрепи протеста срещу Наредба Н-18
Над 50 собственици на заведения, хотели, търговци и представители на малкия и средния бизнес от Габрово ще подкрепят националния икономически протест срещу спорната Наредба Н-18 на финансовото министерство.
Протестната акция на българския бизнес е насрочена за утре, 29-ти януари, от 12.00 часа на площад „Народно събрание“ в София.
Създаден е Национален Организационен Комитет в защита на малкия и среден бизнес в България, подкрепен от Българската Асоциация на Заведенията, Сдружение на Заведенията, Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и други представители на малкия и среден бизнес.
Основните искания, подкрепени и от собственици на заведения, хотели, търговци и представители на малкия и средния бизнес в Габрово, са свързани с намаление на ДДС на 5%, както и отмяна на текстовете в наредбата на НАП за запечатване на търговски обекти, без изрично доказана вина от страна на търговеца, стопанисващ обекта.
Исканията са включително и за отлагане действието на Наредба Н-18 за касовите апарати, докато не бъдат изчистени спорните моменти, касаещи прилагането й, вече внесени в Народното събрание и Министерски съвет.
От бранша настояват също така да се сформира работна група за обсъждане на възможностите за въвеждане на диференцирана ставка на ДДС за храните и сектора на обществено хранене и развлечение, категоризирани по Закона за туризма, на 5 %, каквато е практиката в страните – членки на Европейския съюз.
„Досега, търговците на няколко пъти се обявихме против Наредбата. Считаме, че тя създава допълнителна финансова тежест за легалния бизнес, като най-потърпевши от нея са представителите на малките и средните фирми от бранша.
Въвеждането на по-ниска дефинирана ставка на ДДС за храните и сектора ще доведат до по-добър продукт за крайния клиент“, заяви пред „Габрово Нюз“ собственик на местно заведение, който ще вземе участие в готвения утре икономически протест.
„Чрез протеста ние не търсим конфронтация с никого. Не сме политически ангажирани. Това е икономически протест. За нас е важно да защитим правата си и прехраната на служителите си. Търсим комуникация със законодателя и искаме да бъде чути“, добави още той, отбелязвайки, че в сегашния си вид на Наредбта НАП има дори достъп и до ноу-хау-то на фирмите, което определи като недопустимо.
Той съобщи, че приблизително около 500 000 души у нас работят в ресторантьорския и хотелския бранш, като засегнати от Наредба на практика са целият малък и среден бизнес, представляващи близо 90% от икономиката.
Исканията на бранша ще бъдат внесени отново в деловодствата на Министерството на финансите и Националната агенция по приходите.
Припомняме, че от 25 януари в около 36 града в България, в това число и в Габрово, собственици и служители в ресторанти, кафенета, заведения за хранене, хотели работят облечени в жълти жилетки.
Символичният протест е заради спорната наредба Н-18, задължаваща собствениците на обекти да добавят специален модул в софтуерите си, който дава достъп на проверяващите до личните данни на всички от персонала и до рецептурните книжа, които често са фирмена тайна. Новите правила трябва да влязат в сила от 31 януари т.г.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
До 4 841 евро подкрепа за пострадалите от наводненията в Габрово

Жителите на община Габрово, чието имущество пострада след обилните валежи, могат да се възползват от три форми на финансова подкрепа. Две от тях се отпускат чрез Агенцията за социално подпомагане (АСП), а третата — чрез самата Община.
Първата мярка е еднократна помощ за инцидентно възникнали жизненоважни потребности, която може да достигне до трикратния размер на линията на бедност, или около 1 171 евро.
Втората помощ е насочена към възстановяване на нанесените щети и е в размер до 1 550 евро.
В допълнение, чрез Община Габрово гражданите могат да кандидатстват и за средства от фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика – до 1 300 евро, предназначени за закупуване на унищожени домакински уреди и обзавеждане.
Важно условие за получаване на подкрепа е пострадалият имот да представлява основното жилище на домакинството и да е законно построен.
За повече информация гражданите могат да се обърнат към Дирекция „Социално подпомагане“ — Габрово на телефон 066 807 247, както и към Община Габрово на телефони 066 818 390 и 818 399.

Култура
Габровски захарни декоратори представят България чрез ядливо изкуство

Габровските захарни декоратори шеф Мария Озтюрк, Албена Божидарова, Ваня Гавазова-Митева, Диана Петракиева и Надежда Аврамова представят своя талант и майсторство в националната захарна асамблея „Моята България“ – изложба, която обединява български творци от страната и чужбина в общ културен разказ за България.
Тяхното участие поставя Габрово сред активните центрове на съвременното захарно и арт декораторско изкуство у нас. Чрез изцяло ръчно изработени композиции от ядливи материали габровските автори показват, че сладкарството може да надхвърли познатите си граници и да се превърне в изящна форма на скулптура, живопис и културно послание.
Произведенията на габровските захарни декоратори са създадени с висока прецизност, художествен усет и сложни техники за моделиране. Всеки детайл е изработен на ръка, а всяка композиция носи емоционален разказ, вдъхновен от българската история, традиции, духовност и национална памет.
„За нас това участие е не само професионално признание, но и възможност да покажем, че захарното изкуство може да разказва истории, да съхранява памет и да носи силно българско послание. Вярваме, че когато едно произведение е създадено с вдъхновение и майсторство, то говори на универсален език“, споделят габровските захарни декоратори.
Особено значимо е, че всички експонати са изработени изцяло от ядливи материали, но не са предназначени за консумация. Те представляват висок клас захарно и арт декораторско изкуство, в което захарта се превръща в материал за създаване на скулптурни произведения с културна и емоционална стойност.

Захарната асамблея „Моята България“ е създадена от шеф Мария Озтюрк – утвърден захарен артист, международен съдия и многократно отличаван творец в престижни международни конкурси. Началото на проекта е поставено през 2017 година, а през годините асамблеята се превръща в едно от най- разпознаваемите български събития в света на захарното изкуство.

Юбилейното издание през 2026 година е под надслов „Разкажи България“ и събира творби на 44 участници: българи, живеещи както в България, така и в Англия, Уелс, Ирландия, Белгия, Италия и Турция. Участниците са представители на 19 български града и населени места, което подчертава националния и международния обхват на проекта. Изложбата представя теми от българската история, духовност, фолклор, архитектура и култура.
Сред сюжетите оживяват образи и символи, свързани с българската държавност, православна традиция, народни обичаи, емблематични личности и културни забележителности. Тазгодишното издание ще се проведе в рамките на третия Фестивал на захарните изкуства в България – събитие, което все по-уверено се утвърждава като една от най-значимите сцени за захарно и арт декораторско изкуство у нас.
С участието си габровските захарни декоратори доказват, че България има творци, способни да създават произведения, които впечатляват не само със своята красота, но и със сложността на изпълнението, силата на посланието и уважението към културното наследство.

Любопитно
Габрово с мащабен празник за Деня на детето (Програма)

Община Габрово организира мащабен празник по повод Международния ден на детето – 1 юни, който ще събере най-малките жители на града и техните семейства в следобедните часове на площад „Възраждане“ и в парк „Градинката с мечето“. Събитието ще предложи музика, игри, артателиета, спортни занимания, танци и още много активности на открито, информира Миглена Въгленова,“Протокол и връзки с обществеността“.
Началото ще бъде поставено в 16.30 часа на сцената на площад „Възраждане“ със спектакъла на детските градини „Градът на мечтите“. От 18.00 часа отново там публиката ще може да се наслади и на концерт на Фолклорен ансамбъл „Габровче“, а при лошо време той ще се проведе в Дома на културата „Емануил Манолов“.

Паралелно с концертите в любимия на габровци парк „Градинката с мечето“ от 17.30 часа ще започне артистична програма с игри и забавления. Предвидени са творчески дейности, изработване на хвърчила, рисуване, игри за памет и координация, както и различни спортни предизвикателства, сред които крикет, футболен слалом, баскетбол, мини щафети и семейни игри.
Специални гости на празника ще бъдат любими приказни герои, които ще посрещат децата за снимки и весело настроение. За всички участници са подготвени изненади, награди, 360- градусова атракция и положителни емоции.
В организацията и провеждането на събитието се включват Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, детският отдел на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, аниматори от център „Весели патиланци“, денс клуб „Олимпея“, вокални и фолклорни формации, социални услуги и детски градини.

-
Кримипреди един денСгащиха непълнолетен, посегнал на кутия с дарения в Габрово
-
Новинипреди един денВодата под контрол: РЗИ – Габрово следи качеството ѝ след наводненията!
-
Новинипреди един денДнес ще излязат резултатите на водата от засегнатите при наводненията райони
-
Новинипреди един ден„Янтра“ излиза за исторически шанс срещу „Септември“
-
Кримипреди един денЗадържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде
-
Кримипреди един денПроверяват пръчка на Държавната психиатрична болница в Севлиево
-
Любопитнопреди един денКакви обувки ще бъдат модерни този сезон?
-
Любопитнопреди 9 часаГаброво с мащабен празник за Деня на детето (Програма)










