Свържи се с нас

Новини

Станции за измерване качеството въздуха в Габрово, поиска кметът

Published

on

Кметът на Габрово Таня Христова отново поиска общината да бъде включена в графика за замервания на качеството на атмосферния въздух, информираха от нейната администрация.

В писмо до министерство на околната среда и водите, до Изпълнителна агенция по околна среда /ИАОС/ и РИОСВ – Велико Търново Христова напомня, че последните замервания на показателите за качеството на атмосферния въздух /КАВ/ на територията на габровска община са извършени от мобилна лаборатория на ИАОС – Русе през 2016 г. и поиска Габрово своевременно да бъде включено в графика за извършване на замервания през 2020 г.

„Липсата на следващи замервания и съответно на данни водят до неяснота за текущото състояние на качеството на атмосферния въздух на територията на община Габрово“, се казва в писмото на кмета до институциите, като се акцентира, че Община Габрово не разполага с коректна информация, която да предостави в отговор на сигналите и питанията на гражданите за състоянието на въздуха в града.

За втори път кметът на Габрово настоява за системни замервания на качеството на въздуха в града. През септември миналата година в друго писмо до ресорните ведомства тя заявява, че е наложително да се разшири броят на пунктовете от Националната система за мониторинг на КАВ.

Тогава тя припомни, че на територията на града функционира ТЕЦ и въпреки липсата на системно замервани показатели, може да се направи обосновано предположение, че по отношение на основните замърсители, ситуацията в Габрово не би следвало да се различава съществено.

„Всеки от нас като гражданин има право да знае, какво е нивото на чистота на въздуха и трябва да имаме увереност, че дейностите, които се извършват на нашата територия не носят щета за здравето на хората. Ще продължим да настояваме за разполагане на постоянни станции за замервания на качеството на атмосферния въздух в Габрово. Липсата на такава информация ни лишава от възможности за предприемане на мерки с характер на превенция. Считам, че новата Оперативна програма „Околна среда“ освен да помага на градовете, които имат доказано сериозен проблем, трябва да бъде в подкрепа и на останалите, за да не се допуска превишаване нормите на чистота на въздуха. Ще отстоявам възможностите Габрово и градовете, в които към момента няма регистрирано и документирано превишаване, да бъдат част от общините, които могат да получават подкрепа за различни екологични мерки, насочени както към екологичен градски транспорт така и към домакинствата“, казва още Таня Христова по повод качеството на атмосферния въздух в града.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Служители на пощите и социалните протестираха за по-високи доходи

Published

on

Служители от Дирекция „Социално подпомагане“ в Габрово и Севлиево, и служители от „Български пощи“ в Габрово, излязоха на протест пред сградите на институциите. Акцията им се проведе днес, 24 ноември, в знак на солидарност със своите колеги от страната, които по това време участваха в организираната от КНСБ акция в столицата под надслов „НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!“.

Протестните действия бяха организирани по места от синдикалните организации на КНСБ със съдействието на Регионалния съвет на синдиката в Габрово. Протестиращите бяха приветствани от областния координатор на КНСБ за Габрово Росица Йонкова за своите справедливи искания за по-достойно заплащане, по-добри условия на труд и проявената синдикална солидарност.

Синдикатът настоява за хоризонтална политика по доходите от 10 %, законодателни промени за насърчаване на колективното трудово договаряне и прекратяване на целенасоченото противопоставяне на различни сектори и насаждане на негативно отношение към работещите в обществената сфера.

По изчисления на КНСБ, за да се постигне ръст на възнагражденията от 10 % в Агенция за социално подпомагане и Агенция по заетостта, които са към Министерство на труда и социалното политика, са необходими още 4,30 млн. евро.

За „Български пощи“ ЕАД са нужни 7,87 млн. евро за осигуряването на финансов ресурс за покриването на универсалната пощенска услуга. В рамките на процедурата по приемане на Бюджет 2026 КНСБ настоява за допълнителни средства в размер на общо 61,9 млн. евро за недофинансираните структури от секторите „Държавно управление“ и „Транспорт“, като исканите средства могат да бъдат включени във финансовия план на държавата за 2026 г. със законопроекти между първо и второ четене на бюджета за 2026 г.

Освен това, КНСБ отправи своите искания за гарантиране на трудови, социални и синдикални права:
1. Сумирано изчисляване на работното време само за производства с непрекъсваем процес на работа.
2. Ратифициране и прилагане на Конвенция №190 на МОТ за предотвратяване и премахване на насилието и тормоза на работното място.
3. Увеличение на стойността на представителното работно облекло на държавните служители.
4. Незабавно приемане на Закона за мерките за социална защита на работници и служители, засегнати от преструктурирането на електроенергийния и въгледобивния сектор.
5. Въвеждане на механизъм за целево подпомагане на енергийно бедните домакинства и уязвимите потребители на електрическа енергия.

Исканията на КНСБ от днешния протест са изпратени до всички парламентарни групи, а членовете на синдиката остават в протестна готовност.

Зареди още

Новини

Габровци подкрепиха първия спортен център за деца със специални нужди

Published

on

8 000 лева бяха събрани в подкрепа на създаването на първия спортен център за деца със специални потребности в Габрово. В деня на християнското семейство – 21 ноември, в хотел Мак се проведе благотворително събитие, по време на което бяха набрани част от средствата.

4 650 лева бяха събрани по време на вечерята – от куверт и кутия с дарения, 3 000 лева от Женско благотворително дружество “Майчина грижа” и 350 лева преведени по банковата сметка на спортен клуб „Равен старт“, инициатор на идеята.

Гостите на вечерта се насладиха на богата музикална програма, изпълнена с танци, усмивки и доброта. На сцената се изявиха талантите от Музикална школа „Талеви“ и Танцова формация „Габрово“, а зад пулта застана диджей Краси Цонев.

„Изказвам благодарност от свое име и от името на родителите към всички хора, които присъстваха на благотворителната вечеря в хотел Мак! Благодарим на Десислава Тодорова за прекрасната организация! Благодарим и на всички онези, които не успяха да дойдат, но подкрепата им беше осезаема и стопляща! Вашата съпричастност е израз на човечност и доброта, идваща от самото сърце. Вие дарявате не просто средства, а това, което за децата и младежите с дефицити е най-важно и означава всичко – шанс за по-добър живот! Бъдете здрави всички, които ни помагате да се борим, да променим живота на тези деца и младежи към по-добро! Вярвам, че и занапред ще бъдете до нас! Благодарим от сърце за протегнатата от Вас ръка!“, заяви след събитието Георги Левичаров, основен двигател на проекта, реализиран от спортен клуб „Равен старт“.

Първият по рода си спортно-терапевтичен център предлага безплатна подкрепа и възможности за спортни занимания на деца и младежи с двигателни и ментални затруднения.

Зад каузата по набиране на подкрепа застанаха хотел „Мак“ и спортен клуб „Равен старт“, а добротворното събитие се осъществи с медийното съдействие на „Габрово Нюз“.

Зареди още

Крими

Прибраха трима в ареста при акция за наркотици в Габрово

Published

on

Трима бяха задържани при специализирана полицейска акция по линия „Наркотици“, проведена в Габрово, информираха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.

При проверка на 19-годишен младеж от Плачковци било установено, че е придобил и държи в себе си бяло кристално вещество, реагирало при полевия наркотест на метамфетамин.

У 33-годишен габровец пък била немарена суха зелена листна маса, реагирала на марихуана, а в 42-годишен мъж, многократно осъждан за държане на наркотици и кражби, бил открит също метамфетамин.

Лицата са били задържани по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа, като срещу тях са образувано досъдебни производства.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица