Свържи се с нас

Новини

ПТГ „Д-р Никола Василиади“ в навечерието на своята 124-годишнина

Published

on

Едно от най –старите училища в България е в навечерието на своята 124-годишнина. През годините от Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ са излезли хиляди млади специалисти, изградили и развили машиностроенето в Габрово, областта и България. Многобройни са постиженията и успехите на младите Василиадиевци, донесли непреходния престиж и доброто име на гимназията.

И през изминалата година успехите и признанието за ученици и учители не бяха малко. Постоянно и успешно е участието на ученическите конференции УчИМИ, на националните олимпиади по Ай Ти (IT), на състезанието „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“.

Постоянни са успехите в състезания като „Дни на роботиката“, „Роболига“, ИТ „Бобър“, в състезанията по приложна електроника „Мога и зная как“, в състезанието „Аз мога – тук и сега“. Многобройни са и спортните успехи на младите Василиадиевци, в състезанията за средношколци.

Най големият успех и престиж за ПТГ „Д-р Никола Василиади“ дойде в навечерието на 24 май – Денят на славянската писменост. На тържество в Рилския манастир, организирано от МОН, инж. Васил Христов– директор на гимназията, бе удостоен с наградата „Св. Иван Рилски“, присъждаща се на директори на български училища, допринесли за развитието на българското образование.

По време на празничното шествие по централната улица той беше награден и почетен и от кмета на община Габрово Таня Христова. Едно от големите постижения и гордост за училището е дуалното обучение и реалната подготовка на учениците за пазара на труда. През настоящата 2019/2020 г. общо 60 ученици работят и се обучават ефективно и отзивите за тях са отлични.

Това са 12% от всички ученици в гимназията. 60 младежи учат и работят със сключени трудови договори, получавайки възнаграждения по КТ. Благодарение на дуалната форма на обучение бяха развити и затвърдени успешните партньорства и контакти с всички водещи габровски фирми. Бяха създадени и нови такива, а тенденцията е този процес да продължи във възходяща линия.

Учениците работят и утвърждават водещото име на училището във фирми, като Габинвест, Импулс, Цератицит, РИГ, ЗГПУ, Теспом, Сокол АД. Не са случайни и постоянните покани от МОН за участие различни в конференции и симпозиуми за учители от гимназията, ръководещи дуалното обучение.

ПТГ „Д-р Никола Василиади“ работи изключително успешно и по европейски проекти за практика и обучение на ученици и учители в европейски фирми. След успешната практика на 12 ученици във Валенсия, Испания, през 2018 г. трима учители от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ също бяха там през тази година, за да покажат своите умения и да усвоят новостите в бранша.

През 2020 г., 12 ученици и техните учители ще бъдат в гр. Лайпциг, Германия, където по спечелен проект през тази година от програма „Еразъм +“ в рамките на две седмици ще работят и практикуват във водещите немски Ай Ти (IT) фирми.

Друго сериозно постижение на гимназията е разкриването на нови специалности въпреки отрицателните тенденции и намаляващите ученици. Наред с традиционните „Компютърна техника и технологии“, „Системно програмиране“,„Мехатроника“ и „Машини и системи с ЦПУ“ бе разкрита и паралелка със специалност „Промишлена електроника“.

Това е в отговор на търсенето на кадри от пазара на труда и реалността показва, че училището отговаря на потребностите на бизнеса бързо и ефикасно. Учениците от специалностите с дуална форма на обучение се вписват моментално в работната среда и участват ефективно в производствения процес.

Това в пълна степен се очаква и от младежите в най – новата специалност „Промишлена електроника“, тъй като специалистите в тази област са изключително малко. Тенденциите в развитието на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ са ясни и с над вековна история. Те са непреходни във времето.

снимка: Радослав Първанов

Основна задача на училището и неговите учители е да подготвят и изпращат в обществото младежи, които веднага да се включват в производството, мениджмънта и управлението на бизнеса, обществената и държавната сфера. Това се случва с постоянното модернизиране на техническата и материалната база на гимназията, с непрекъснатото обучение и допълнителната квалификация на учителите, с възможността за развитие и изява на учениците в състезания и симпозиуми.

ПТГ „Д-р Никола Василиади“ ще продължи да предлага качествено обучение в специалности, реално съобразени с нуждите на бизнеса и производството. Ще се наблегне на утвърдените бизнес контакти и на създаване на нови. Ще бъде развита дуалната форма на обучение и ще се следва тенденцията за нови технически специалности според нуждите на пазара на труда.

ПТГ „Д-р Никола Василиади“ винаги е била, е и ще бъде в полза на обществото, подготвяйки реални специалисти и техници, според нуждите и тенденциите на динамично развиващата се обществена, социална и бизнес обстановка.

Габровската техническа гимназия вече 124 години е стожер на българското техническо образование, такъв ще остане и в следващия век.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Сребро за Иван Екимов от шахматен турнир в Сърбия

Published

on

9-годишният Иван Екимов от Шахматен клуб „Орловец 1997“ – Габрово спечели сребърен медал на престижен международен турнир по шахмат в Сърбия.

Младият талант постигна 4,5 точки от 6 възможни партии, което му осигури второто място във възрастовата група до 10 години.

В общото класиране, сред 53 участници от различни държави, Иван се нареди на пето място.

Зареди още

Новини

Над 300 гимназисти в Габрово се запознаха с медицинските професии

Published

on

За втора поредна година МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ представя възможностите за развитие в сферата на здравеопазването пред ученици, в рамките на кампанията „Стани един от нас“. Над 300 гимназисти от Габрово се събраха в зала „Възраждане“, за да се запознаят с медицинските професии, както и с подкрепата, която МБАЛ “Д-р Тота Венкова” и Община Габрово оказват на стипендиантите си.

Болницата подпомага студенти в направленията “Медицина” и “Здравни грижи”, като поема семестриалните им такси. Община Габрово разработва програма за изплащане на стипендии, като с Решение на Общински съвет Габрово през настоящата академична година трима студенти получават месечно сума в размер на 40% от минималната работна заплата, като подпомагането продължава за целия период на обучението им.

Изпълнителният директор д-р Минко Михов представи структурата на лечебното заведение, като подчерта, че вратите на болницата винаги ще са отворени за младежите, за да се запознаят с работата, а и да намерят реализация.

Проф. д-р Янко Колев, началник на Отделението по съдебна медицина, поведе учениците на пътешествие, в което киното и реалността се преплитат в едно, разкриването загадки е ключът към справедливостта, а новите технологии навлизат стремглаво.

Д-р Валерия Стоянова, специализант в Отделение по акушерство и гинекология, призова младежите да продължат образованието си и да не забравят, че родно Габрово предлага същите възможности като големите градове.

„Медиците са магьосниците в реалния свят, които правят чудеса без да използват илюзии“- това заключи си д-р Стилиян Ибовски, специализант по урология. Той запозна учениците с новите технологии в медицината- безкръвни и лазерни операции, приложението на роботите, както и с партньорската програма на областната болница с една от най-добрите болници в Европа- O.L.V. Clinic в Аалст, Белгия.

За чудото да посрещнеш новия живот разказа операционната акушерка Вероника Дечева. Защо след две висши образования е решила да учи за медицинска сестра сподели здравният асистент Румяна Даскалова, а рентгеновият лаборант Събина Събева преведе младежите по своя професионален път в образната диагностика.

В рамките на събитието учениците имаха възможността да се запознаят със специалностите Медицински университет Плевен, да проверят знанията си с въпроси от анатомията и медицината, изпробваха лично уред с ултравиолетова светлина за проверка след дезинфекция на ръцете, както и да изгледат филм, представящ медицинските професии.

Събитието се осъществи с помощта на Община Габрово, Областен управител на област с административен център Габрово и Регионално управление на образованието- Габрово, които подкрепиха и тази година инициативата.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица