

Новини
Дуалното обучение – бъдещето на професионалното образование
През 2020 година предстои да завърши първата паралелка в Професионалната техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ в Габрово, която е дуална форма на обучение.

Първите ученици, специалност „Мехатроника“, вече над година учат и работят в реална работна среда, подготвяйки се за своя професионален път в живота. Дали е успешно тяхното обучение, има ли то бъдеще и какво ще посъветва тези след тях, попитахме един от отличните ученици в 12 в клас, Мирослав Станчев.

-Здравей, Миро. Разкажи ни как реши, преди близо пет години, да кандидатстваш в ПТГ „Д-р Никола Василиади“ и как избра специалност „Мехатроника“, дуална форма на обучение?
-Здравейте. Избрах техническата гимназия по няколко причини. Първата и основната са традициите, имиджът и високото ниво на образование в училище. Исках да уча в техническа специалност и бях сигурен, че това е моето училище. Специалност “Мехатроника“ ме привлече със своята всеобхватност. Тя дава възможност за реализация във всяка една сериозна фирма в Габрово и в страната. Това, което учим, реално можем да го практикуваме във всяка машиностроителна фирма. За мой късмет през 2015 г. приемът за нашата специалност беше в дуална форма. Това още повече ме амбицира да бъда приет, защото знаех, че учейки и работейки паралелно, ще си тръгна от училище абсолютно подготвен за реалностите на живота.

-В края на твоето обучение, изминавайки целия път, разминаха ли се очакванията ти с реалността?
– Категорично не. Дори напротив, реалността надмина очакванията. Още в 11 клас ние започнахме да работим по два дни в седмицата, в реална работна среда. Бяхме приети от работодателите добре и постепенно се вляхме в процеса. Още от първия ден във фирмата, всички сме с подписани трудови договори съобразно българското законодателство. Това е огромно предимство, тъй като ние работим и получаваме заплати и различни социални придобивки, а не сме просто на практика. Това ни направи много по – отговорни и сериозни към задълженията ни. В 12 клас вече работим по три дни, а два сме в училище. Спокойно мога да кажа, че след като завършим, ние ще сме изключително подготвени и с крачка напред пред останалите при кандидатстване за работа. Във фирмите, в които се води дуалното ни обучение, ние сме равноправни работници, а не стажанти или практикуващи. Всеки си има поставени ежедневни задачи и си ги изпълнява.

-Доволен ли си от работата, от условията на труд и от заплащането?
– Да. Работата ми е такава, че работейки, аз се и уча и усъвършенствам. Условията за труд са добри, а заплащането е задоволително. Като вземем предвид, че сме ученици и че работим по три дни седмично, заплащането е в рамките на нормалното и очакваното.

-Какво би казал на тези, които идват след вас?
– Бих ги посъветвал да не се колебаят, а ако имат избор, да предпочетат дуалното обучение. То дава много сериозни възможности, както за обучение, така и за практикуване. Аз лично, ако сега избирах, отново бих поел по този път.

Разговаряхме и с методиста в ПТГ „Д-р Никола Василиади“, инж. Георги Илиев, как се развива тази форма на обучение. Е то и неговото кратко мнение.
„Дуалната форма на обучение е изключително успешна и приложима в град с традиции като Габрово. В производството се наблюдава сериозен недостиг на квалифицирани специалисти и висока средна възраст на персонала. Именно поради това нашите ученици се налагат бързо и успешно във фирмите, в които работят. Показателни са и цифрите. През изминалата учебна година в реална работна среда бяха 22 ученици, а през тази вече са 60. Всички те работят и мога да кажа, че се справят изключително добре със задълженията си. Моето виждане е, че дуалното обучение тепърва ще търпи развитие и ще бъде основа на професионалното образование в България.“

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Новини
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина


Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.
Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).
Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.
Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.
Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.


-
Новинипреди 7 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала
-
Новинипреди 6 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Новинипреди 6 дни
Министър Пешев инспектира стадионите „Христо Ботев“ и „Априлов“ в Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 6 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 5 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Любопитнопреди 6 дни
Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи