Свържи се с нас

Култура

РБ „Априлов-Палаузов“ и националната седмица на четенето 2019 (снимки)

Published

on

В дните от 9 до 13 декември се проведе Националната седмица на четенето, организирана от Министерството на образованието и науката в България. В седмицата на четенето се включиха деца в предучилищна възраст, ученици от начален етап на образованието, юноши и младежи от училища и детски градини в Габрово.

Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ като културно-образователна институция и дългогодишен партньор на учебните заведения от града и региона участва активно в осъществяването на седмицата на четенето, чиято цел е пряко свързана с основната библиотечна мисия – да информира, образова чрез четене и да пробужда трайна любов към книгата и четенето.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

Децата и учениците, заедно със своите учители участваха в различни инициативи на библиотечния екип за насърчаване на интереса към четенето, реализирани под формата на литературни четения, драматизации на приказки, състезания, творчески ателиета, илюстрации по любими книги и много други.

В Габрово седмицата стартира на 9 декември с посещение на библиотекари в ДГ „Радост“ в Габрово, а Детският отдел на библиотеката бе домакин на ученици от ОУ „Неофит Рилски“. В детската градина Валя Косева и Павлина Велева четоха коледни приказки на малчуганите, а в отговор децата представиха своя драматизация на приказката „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

В библиотеката пък третокласниците от ОУ „Неофит Рилски“ прочетоха откъси от свои любими детски книги, а пред тях бе представена интересната презентация „Най-забавните детски библиотеки по света“. Посещенията на библиотекари в детските учебни заведения в Габрово продължиха и през всеки следващ ден от седмицата – деца, учители и библиотечни партньори четоха заедно в ДГ „Мечо Пух“, ДГ „Дъга“, ДГ „Младост“, ДГ „Мики Маус“.

Паралелно с посещенията на библиотекари в детските учебни заведения ученици от начален и гимназиален етап гостуваха в залите на РБ „Априлов-Палаузов“ .

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

На 10 декември – ученици от пети клас на ОУ „Ран Босилек“, с ръководител учителя Бистра Кисьова, посетиха централната сграда на Габровската регионална библиотека и се запознаха с цялостната организация на системата „библиотека“ и отделите й Краезнание, Дигитален център, Интернет зала, Заемна за възрастни читатели.

В Детския отдел на библиотеката отново на 10 декември гостуваха ученици от трети клас на ОУ „Райчо Каролев“, с ръководител Дарина Арсова.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

На 11 декември третокласници от ОУ „Ран Босилек“ четоха в Детски отдел на библиотеката заедно със своите учители Начева и Василева, а ученици от девети клас на ПТГ „Д-р Н. Василиади“ с техния класен ръководител г-жа Ренета Радичкова се запознаха с работата на професионалния „book – скенер“ за книги и документи в Дигиталния център на библиотеката, с възможностите на дигитална библиотека „Габровски периодичен печат” и с други модерни библиотечни услуги.

Немалък брой от младежите изявиха желание да получат читателска карта за РБ „Априлов-Палаузов“.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

В края на седмицата на четенето в Габрово директорът на библиотеката Савина Цонева гостува в ДГ „Мики Маус“.

Тя прочете на децата приказката „Лисицата и щъркелът“ от класика на българската детска литература и известен габровец Ран Босилек. Любознателните малчугани получиха текста на „Молбата на книгата“ и бяха дарени с книгоразделители за любимите книжки, а пък саммите деца подариха на своите гости коледни картички.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица