Свържи се с нас

Новини

Габровски жени „изплетоха топлина“ за стотици хора в нужда

Published

on

Габровските майсторки на плетивата отново бяха едни от най-активните участници в благотворителна кампания на фондация „Има начин“- „Изплети топлина“. Те дариха своите умения и време на хора, останали без дом или изпаднали в нужда.

За втора поредна година Центърът за работа с доброволци към Община Габрово стана координатор на благотворителната кампания за габровския регион и пункт, в който десетки наши съграждани дариха прежда или донесоха изплетени артикули.

Резултатът от кампанията за Габрово е повече от успешен – изплетени и дарени са 256 чифта терлици и чорапи, 38 шала, 34 шапки, 4 ленти за глава, 13 комплекта шапка със шал, 6 чифта ръкавици, 28 пуловери и елеци, обявиха от администрация на кмета.

снимка: Община Габрово

Първите, които получиха от изплетената „топлина“, са бездомните жители на Габрово, за които Община Габрово е осигурила подслон за зимните месеци. Останалите плетива ще бъдат изпратени в различни краища на страната за хора в неравностойно положение.

Община Габрово е единствената Община в страната, която става координатор на националната благотворителна кампания „Изплети топлина“. Благодарение на активното включване в нея на социалните услуги за възрастни в града ни и на читалища от близките села, габровският регион стана пример за доброта и съпричастност.

Специална благодарност за своето добротворство заслужават Дневен център за пълнолетни лица с увреждания, Дневен център за стари хора, Клуб на инвалида, НЧ „Дядо Стойно – 1927“ – с. Поповци, НЧ „Постоянство -2012“ – с. Армените, НЧ „Наука – 1902“ – с. Враниловци, НЧ „Зора – 1929“ – с. Харачери, НЧ „Светлина 1927“ – с. Жълтеш, Магдалена Тодорова, Татяна Пеева, Николинка Данкова, Мария Колева, Божидара Калицова и още много дарители, пожелали анонимност.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Втори ретро парад в Трявна

Published

on

Зареди още

Икономика

Липсата на кадри е сред водещите проблеми на работодателите

Published

on

Работодателите в област Габрово все още посочват недостига на кадри като основен проблем. Това става ясно от анкетното проучване, проведено от Агенция по заетостта в периода 28 май – 3 юли 2026г. Данните бяха представени на редовно заседание на Постоянната комисия по заетост, което се проведе под председателството на заместник областния управител Андрей Николов.

В представителната извадка са включени 165 работодатели, като 62 от тях взеха участие в анкетата. Според резултатите през следващите 12 месеца работодателите в областта ще търсят работници и специалисти предимно в секторите на преработващата промишленост, здравеопазването, строителството и транспорта.

Най-голямо търсене се очаква за шивачи, монтьори на енергийни съоръжения и инсталации, работници в производството на облекло, медицински сестри, лекари, строителни инженери и мотокаристи. Заявена е и потребност от работници без специална квалификация.

Сред основните причини за недостига на кадри работодателите открояват липсата на кандидати за свободните работни места, недостига на квалифицирани специалисти и несъответствието между уменията на търсещите работа и изискванията на бизнеса.

Наред с професионалната квалификация все по-голямо значение придобиват и т.нар. „меки умения“ – дисциплина и самоконтрол, умения за работа в екип, комуникативност, адаптивност и способност за решаване на проблеми.

Резултатите от проучването потвърждават, че демографските процеси, застаряването на населението и недостигът на квалифицирани кадри остават сред най-сериозните предизвикателства пред икономическото развитие на област Габрово.

Зареди още

Крими

Започва информационна кампания срещу телефонните измами в региона

Published

on

По разпореждане на директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов в областта стартира поредна превантивна кампания, насочена към повишаване на информираността на гражданите за предотвратяване на телефонните измами.

В рамките на инициативата полицейски служители ще разпространяват информационни брошури, предоставени от Главна дирекция „Национална полиция“, в кметства и кметски наместничества, пощенски станции, пенсионерски клубове, както и на гишетата на „Местни данъци и такси“.

Жителите на малките и отдалечените населени места ще имат възможност да разговарят с полицейски служители, които ще ги информират за най-често използваните сценарии при телефонните измами, начините за тяхното разпознаване и действията, които следва да предприемат при съмнение за опит за измама.

Целта на кампанията е да повиши информираността и бдителността на гражданите, като им предостави полезна информация и практически съвети за предпазване от телефонни измами, както и да ги насърчи незабавно да сигнализират в полицията при съмнение за подобно престъпление. Кампании с подобна насоченост се провеждат периодично от ОДМВР – Габрово като част от превантивната дейност на дирекцията.

През годините те са реализирани и със съдействието на Областна администрация – Габрово, общините на територията на областта, кметствата и кметските наместничества.

От полицията припомниха, че на 5 юли в Трявна беше направен опит за телефонна измама. Благодарение на бързата и адекватна реакция на полицейските служители престъплението беше предотвратено, а сумата от 13 000 евро и златни накити бяха върнати на собственика.

В същия ден в РУ – Трявна бяха получени и други сигнали за опити за телефонни измами, като граждани проявиха необходимата бдителност, разпознаха опита за измама и незабавно сигнализираха на ЕЕН 112. И в други два случая – в Севлиево и село Горна Росица, полицейски служители също предотвратиха телефонни измами.

ОДМВР – Габрово отново обръща внимание, че при телефонно обаждане с искане за пари, ценности или съдействие за полицейска операция гражданите не бива да се доверяват на непознати. В подобни случаи следва незабавно да прекратят разговора, да се свържат със свои близки и да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.

„Призоваваме гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами“, заявиха от пресцентъра на ОДМВР-Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица