Новини
Традициите за Василиадиевци в спорта продължават
Спортните традиции на Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово са добре известни в годините, като и през 2019 г. учениците на гимназията защитиха достойно името на училището.
Както винаги, футболистите и в двете възрастови групи спечелиха безапелационно общинските първенства. На областно ниво по – малките завоюваха второ място, а батковците бяха на върха. В зоналното първенство отборът 11-12 клас се нареди на второ място, като малко не му достигна да продължи към републиканските финали.
Бадминтонистите също бяха най – добри и в двете възрастови групи, печелейки общинските ученически игри. В областната надпревара малките Василиадиевци се наредиха на второ място, показвайки безспорната си класа и спортен дух.
Тенисистите на маса също бяха на ниво. По – малките се наредиха на второ място, а в горната възрастова група както момчетата, така и момичетата станаха общински първенци.
В традиционните за Габрово и за ПТГ „Д-р Никола Василиади“ спортове, като хандбал и волейбол, отборите на гимназията станаха подгласници на шампионите в общинските ученически игри.
Също на второ място се класираха лекоатлетите и шахматистите, доказвайки, че традициите са живи.
В турнира по ръгби, който се организира само на общинско ниво, представителите на техническото училище заеха трето място.
Много сериозен успех записаха лекоатлетите на гимназията в национално състезание, което няма аналог. Това бе изкачването на стълбите към паметника Шипка, което се провежда под патронажа на Президента на Република България. Традиционно учениците от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ се окичиха със златни медали, както в индивидуалната надпревара, така и в отборното състезание.
Наред с представянето си в ученическите игри десетки ученици защитават името и честта на Габрово в почти всички видове спорт, състезавайки се и на клубно ниво. Многобройни са успехите в карате, таекуон-до, скокове на батут, колоездене, спортна стрелба, бокс, вдигане на тежести и др.
Ростислав Цвятков завоюва второ място в държавното първенство по бокс за юноши. Ивайло Иванов пък е многократен медалист от републиканските първенства по вдигане на тежести.
Най – значимият успех бе постигнат броени дни преди 124 – тата годишнина на ПТГ „Д-р Никола Василиади“. Донесе го Михаел Митев в далечно Токио. На световното първенство по скокове на батут за младежи дванадесетокласникът се нареди на 19-то място в индивидуалната надпревара. В синхронните дуети, заедно със своя партньор, Михаел се нареди на осмо място в света, впечатлявайки всички специалисти в японската столица.
Видно е, че наред с учението в ПТГ „Д-р Никола Василиади“ се залага и на спорта. Традициите, училищните отбори да са водещи в габровска област, не са се променили, а девизът „Здрав дух, в здраво тяло“ продължава да е водещ за учители и ученици.
*Снимка: Радослав Първанов

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
„Домашен арест“ за единия от побойниците, отговорен за мелето на ул.“Митко Палаузов“

По искане на Районната прокуратура в Габрово съдът взе мярка за неотклонение „домашен арест“ на мъжа, обвинен за причиняване на леки телесни повреди на две лица в масово сбиване в града.
С постановление на прокуратурата на 12 май, габровецът с инициали К.М. е привлечен в качеството на обвиняем за това, че на 6 май т.г., около 23.30 часа, в Габрово, причинил по хулигански подбуди леки телесни повреди на повече от едно лице – чрез нанасяне на удари с ръка в областта на лицето причинил на В.А. счупване на хрущяла на носа и чрез нанасяне на удари с крака причинил повърхностна охлузна рана в областта на главата и комоцио на С.Г.
Престъплението е квалифицирано по чл.131 ал.1 т.4 и т.12, вр. чл.130 ал.1 от НК. Мярка за неотклонение „домашен арест“ по отношение на К.М. е взета днес, 14 май, от съда по искане на Района прокуратура-Габрово, след като същия беше задържан с постановление на РП-Габрово за срок до 72 часа.
Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово, че е налице обосновано предположение, той да е извършил престъплението, за което е обвинен, както и че съществува реална опасност да се укрие или да извърши и друго престъпление.
Определението на съда подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Габрово в 3-дневен срок.

Новини
Областният управител Кристина Сидорова встъпи в длъжност

Днес в Заседателната зала на Областна администрация Габрово официално се проведе церемония по приемственост. Досегашният областен управител Асен Даскалов предаде символа на държавността на новия областен управител Кристина Сидорова, която бе назначена с решение на Министерския съвет от 13 май 2026 г.
В своето обръщение Кристина Сидорова подчерта приемствеността в работата на институцията и необходимостта от продължаване на започнатите инициативи. Тя отбеляза, че още вчера, съвместно с Асен Даскалов, са провели приемен ден, по време на който са обсъдени конкретни проблеми и казуси на граждани.

„Това, което сме започнали с г-н Даскалов, ще продължим заедно и ще го доведем докрай. Добрите идеи и приоритети, които той и екипът му са начертали, ще бъдат реализирани. Надявам се да работим със същия устрем и професионализъм, както и преди три години. Областна администрация – Габрово винаги е била пример за екипност, за хора, които работят и се подкрепят заедно“, заяви Сидорова.
Даскалов благодари на екипа си за добрата съвместна работа през изминалите три месеца.

Новини
Народният представител Николай Косев с първа приемна за гражданите

Във връзка с активната работа на 52-рото Народно събрание и ангажимента за постоянен диалог с гражданите, народният представител от „Прогресивна България“ за 7 МИР – Габрово Николай Косев ще проведе първата си приемна с граждани в Габрово.
Тя ще се проведе на 18 май, понеделник, 15.00- 17.00ч., ул. „Софроний Врачански“ 1А, офис на „Прогресивна България“ в града.
Гражданите ще имат възможност да поставят въпроси, да споделят проблеми, идеи и предложения, свързани с развитието на Габрово и региона.
Срещите с хората и прякото обсъждане на проблемите по места бяха сред основните ангажименти, поети по време на кампанията на „Прогресивна България“, а приемната е първа стъпка към тяхното регулярно реализиране.

-
Кримипреди 6 дниНапрежение в Габрово заради побой над двама, задържани са някои от биячите
-
Новинипреди 6 дниДенят на Европа в Габрово ще бъде отбелязан с изложба за женската сила и смелост
-
Любопитнопреди 6 дниКарнавалният екип представя модните тенденции на сезона
-
Кримипреди 6 дниОбявиха подробности около инцидента, породил напрежение в Габрово
-
Кримипреди 3 дниЩе ескалира ли напрежението в Габрово заради протестите?
-
Новинипреди 3 дниБаражът е близо: „Янтра“ приема опасния „Вихрен“
-
Новинипреди един денКристина Сидорова е новият областен управител на Габрово
-
Кримипреди един денЕдин от биячите, участвал в побоя на ул.“Митко Палаузов“, остава в ареста





